NYNKEDEJONG Zat er maar een afkoelknop op Twitter Minister: haal jonge mbo'ers niet van school 6 Column ^0 @nynke Zo'n vijftien jaar geleden probeerde Jan Marijnissen van de SP al eens een Nati onaal Historisch Museum van de grond te krijgen. Een plek waar scholieren, toeristen en andere geïnteresseerden alles konden le ren over ons roemruchte verleden. Die poging mislukte jammerlijk, onder meer omdat de kosten de pan uitrezen. Nu heeft zijn doch ter Lilian de taak op zich geno men, samen met Pieter Heerma van het CDA. Zo'n Nationaal His torisch Museum dient volgens Heerma om 'historisch besef te kweken en de 'saamhorigheid bin nen de samenleving' te bevorde ren. Nou, ik heb er zin in hoor! Niet in dat museum, want we hebben in Nederland al zoveel mooie musea. Ik heb vooral erg veel zin in de dis cussie die nu weer aangezwengeld wordt over het nut van zo'n mu seum, de plaats waar het zou moe ten komen te staan en welke on derwerpen er behandeld zouden moe ten worden. De één vindt dat er te wei nig aan dacht zal zijn voor de zwarte bladzijden van onze geschiedenis en de ander vindt dat we veel te veel aandacht aan die zwarte bladzijden beste den. Onze nationale geschiedenis is machtig interessant, maar niet als je er vier muren omheen wilt zet ten. Dan wordt het ineens een hoofdpijndossier met louter ver liezers. Je kunt zo'n Nationaal His torisch Museum alleen gebruiken als je op een ingedutte familiever jaardag de boel wat wilt opschud den. Kun je mooi ongezien het feest verlaten terwijl je ooms en tantes tegen elkaar staan te schreeuwen over de nalatenschap van J.P. Coen. En je kunt het als politicus gebruiken om te laten zien dat jij geeft om dit land en om zijn grote geschiedenis. Positief patriottisme, een steen in de vijver waarmee je je goede bedoelingen toont, zonder echte gevolgen. Ik ben dol op historie, en op mu sea die me de geschiedenis uitleg gen. Maar in een land waarin de politiek al moeite heeft consensus te vinden over het uiterlijk van een fictieve kindervriend, lijkt het me nogal ambitieus om te denken dat zo'n Nationaal Historisch Mu seum wél alle neuzen dezelfde kant op zal krijgen. Consensus ontbreekt al over het uiterlijk van de fictieve kindervriend DEN HAAG Bedrijven moeten hun verantwoordelijkheid nemen en geen jongeren aanne men voordat zij hun mbo- diploma op zak hebben. Die oproep deed minister Ingrid van Engelshoven (Onderwijs) gis teren in de Tweede Kamer. Volgens haar zijn de mbo'ers 'betere werk nemers voor de toekomst' als zij wél hun papieren halen. Mbo'ers zijn zo in trek nu de eco nomie floreert, dat bedrijven stu denten al voor de afronding van hun opleiding een baan aanbieden. VVD-Kamerlid Bart Smals vindt het 'fantastisch' dat er steeds meer waardering is voor mbo'ers, maar stelt dat het kapen toeneemt. ,,Als werknemers later een nieuwe stap willen maken in hun carrière, lo pen ze tegen het probleem aan dat ze geen diploma hebben. Wat doet de minister hieraan?" Van Engelshoven noemt deze zo geheten groenpluk 'een onwense lijk verschijnsel'. Maar volgens haar is het nog niet duidelijk in welke gevallen het om reguliere school uitval gaat, en in welke gevallen om stoppen vanwege een baan. De be windsvrouw wil dat bedrijven een intentieverklaring tekenen waarin werknemers van een werkplek een leer-werkbaan maken, waardoor studenten alsnog hun diploma kunnen halen. ,,Zet ook uw hand tekening", zo riep ze bedrijven op. lil 3 dagen nabij Oostende op loopafstand van het strand hoteldeal I dagelijks tot 23:00 uur 088-0331506 Het bericht van de Nederlandse hockeyspeelster Renée van Laarhoven waarin ze een fan van haar vriend voor 'dikke trol' uitmaakte, was pijnlijk. De uit glijder staat niet op zichzelf: in het sociale media-mijnenveld is de verkeerde knop, foute grap of brute blunder nooit ver weg. ,,Niets blijft ongezien.'' Niels Klaassen Rotterdam Het was een bericht dat nooit bij de fan terecht mocht komen. Maar toch gebeurde het. De Brabantse hockeyster Renée van Laarhoven stuurde een nogal botte reactie op een bericht van een Argentijnse vrouw, eigenlijk bestemd voor de ogen van haar vriend, hockey-in ternational Sander de Wijn. Aan de Argentijnse fan die De Wijn had toegejuicht met een bord met de tekst: 'Sander, I want your shirt', stuurde zij een per ongeluk een beledigend bericht. De Argentijnse publiceerde het dikke trol-bericht als screenshot op Twitter en daarna ging het los: al snel nam de hockeybond af stand van de kwetsende tekst, en Sander de Wijn plaatste een mea culpa op Instagram: ,,Ik discrimi neer nooit en respecteer iedereen die van deze sport houdt." Er zou inmiddels een shirt onderweg zijn naar de fan. Billen bloot Diep door het stof gaan is het enige juiste om te doen, weet Gijsbregt Brouwer, sociale media-expert die jarenlang topsporters adviseerde. ,,Het gaat zo makkelijk mis, één verkeerde druk op de knop en je bent de sjaak. Je moet gewoon meteen met de billen bloot: toege ven dat je fout zit, en stuur inder- daad meteen dat shirt. Maar het is gewoon zo tegenwoordig: niks blijft onopgemerkt." Internet heeft daarbij een ijzeren geheugen: een misser kan je virtueel een le ven lang achtervolgen. Zo past deze uitglijder in een langere lijst. Vaderlands klassie- kertje op dit front is het voorval rond CDA-Kamerlid Pieter Omt- zigt, hij vergat bijna tien jaar gele den het onderscheid te maken tus sen privé en publiek toen hij schreef: 'Lieve schat, ik moet nu lang naar Gerda (Verburg, red.) luisteren. Mijn gedachten dwalen af naar jou.' Alleen stuurde de CDA'er de amoureuze tekst niet alleen naar zijn partner, maar naar Het gaat zo snel mis, een verkeerde druk op de knop en je bent de sjaak -Gijsbregt Brouwer, sociale media-expert al zijn volgers op Twitter. Recen ter, in september vorig jaar, leek Wendy van Dijk even wat minder sociale media-behendig toen ze een reeks vileine tweets over col lega Chantal Janzen had geliked. De teksten uit de categorie 'gebo- toxte blonde doos' kregen een hartje van Van Dijk op zaterdag avond, maar op zondagochtend bluste de tv-ster snel de publici taire brand door te stellen dat ze 'gehackt' was. Misser weggepoetst. Althans: op papier. En we hebben Henk Krol na tuurlijk, de politiek leider van 50Plus die het verschil tussen le ven en dood soms lastig lijkt te be- vatten. Tipte hij als nieuwe bonds coach voor de camera's al eens Ri- nus Michels (toen al ruim tien jaar dood); op Facebook feliciteerde hij meermaals Nederlanders die al overleden waren, onder wie schrijver Joost Zwagerman. Slechte grap Al verbleken deze online uitglij ders in de polder soms bij blun ders in de VS. Sportmerk Adidas bijvoorbeeld, feliciteerde de lopers van de Boston marathon in 2017 in een e-mail met de tekst: 'Congrats, you survived the Boston Mara thon', slechts vier jaar na de git zwarte editie waarbij drie mensen overleden bij een bomaanslag, 260 anderen raakten gewond. Of neem de faux-pas van de actrice Rose- anne Barr. Zij plaatste in 2018 een racistische tweet over een voor malig adviseur van Obama ('alsof de moslimbroederschap en planet of the apes een baby hadden') en ging na alle ophef zo diep door het stof dat er geen vlokje stof meer over was: ,,Het spijt me echt dat ik een slechte grap heb gemaakt ik had beter moeten weten." Ondanks haar royale excuses kon Barr het schudden: binnen een paar uur was de tot dan toe po pulaire actrice ontslagen en de productie van haar beroemde show gestaakt. Zat er maar een afkoelknop op sociale media, zullen (intimi van) Krol, Barr en Van Laarhoven den ken. Brouwer: ,,Ik zeg ook altijd: eerst even tot tien te tellen. Maar we moeten er ook mee leren leven. Denk ook eens aan al dat filmen overal. Zo'n zwembadaffaire uit 1974 (waarbij foto's opdoken van een pikant feestje met Oranje voetballers en Duitse vrouwen, red.) zou nu meteen tot massa's smartphonevideo's leiden." 16:36 reneevlaarhoven quiere enviarte un mensaje. woensdag 19 februari 2020 HAHAHA dikke trol, was leuker geweest ais een skinny Argentijns wijf dit had M Hockeyster Renée van Laarhoven stuurde een bot bericht dat nooit bij de Argentijnse fan terecht had mogen komen. istorie Ibis budget Oostende Airport V 2 overnachtingen in een 2-persoonskamer V 2 x uitgebreid ontbijtbuffet V Gratis Wi-Fi en parkeren bij hotel V Ca. 30 min. van Brugge gelegen V Tip! Ga ook eens met de kusttram! reneevlaarhoven Renee van Laarhoven NEXT TIME WILL BE.., f-HDOVEC 'A'AI CHING YOU Hoy 4:10 p. m. Respondió a tu historia 3444 seguidores 238 publicaciones FOTO'S KOEN SUYK, PRIVÉ

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 6