Archivaris komt in Hulst niet terug Bedrag voor uittreden muziekschool doet nóg pijn in Sluise raad 7 MERCATORMUSEUM EXPO LAND VAN WAAS Schoondyck, Hulft of Ostburg: je komt veelvuldig Zeeuws- Vlaanderen tegen op oude kaarten van het Land van Waas. Het Mercator- museum in Sint-Niklaas wijdt er een hele tentoonstelling aan. f h h eel de geschiede- M nis kun je vertel- I len aan de hand I van kaarten', laat I Greet Polfliet van het Mercatormuseum zien tijdens een rondleiding. Zij stelde de ten toonstelling 'Het Land van Waas in oude kaarten II' samen. Voor de tijdelijke expositie zijn veertig bijzondere kaarten uitgezocht. Ge drukt, handgeschreven of uit kaartboeken. Die richten zich op het Waasland in Oost-Vlaanderen en daardoor ook het Zeeuws- Vlaamse grensgebied. De kaarten komen uit het ar chief van De Koninklijke Oud heidkundige Kring van het Land van Waas. Het aantal is slechts een fractie, er zijn in totaal zo'n 700 papieren schatten in bezit van de Oudheidkundige Kring. Die ver zamelt al heel lang kaarten van het gebied. ,,Sinds haar ontstaan in de tweede helft van de negentiende eeuw", vertelt Polfliet. De oudste tentoongestelde kaart komt uit 1544, uit het boek Cosmographia van de Duitse wetenschapper Se bastian Münster. De tekst, die gaat over de geografie van de zestiende eeuw, wordt geïllustreerd met kaarten, gemaakt uit houtsnedes. ,,Het Land van Waas komt er dan al op voor." Cartografen De kaarten zijn afkomstig van ver schillende cartografen, onder wie Mercator. Het museum is zelfs ver noemd naar de beroemde carto graaf Gerard De Cremer, oftewel Mercator: veel cartografen hadden een Latijnse alias. Mercator intro- duceerde het begrip 'atlas' als een samenhangende verzameling van kaarten en kwam zelf uit het Waasland. ,,Uit Rupelmonde, hij is dus 'van ons'", zegt Polfliet met een knipoog. In de vaste collectie is de hele geschiedenis van de car tografie voor, tijdens en na Merca tor te zien. De kaarten krijgen zo weinig mogelijk licht en we bergen ze liefst uitgelijst op De tijdelijke expositie laat in chronologische volgorde zien hoe het Waasland en Zeeuws-Vlaan- deren veranderen door de jaren heen. Door de werking van het water en inpolderingen, maar ook door onder meer de Tachtigjarige Oorlog. Op een prent is de inname van Hulst op 18 augustus 1596 te zien, door de troepen van Albrecht van Oostenrijk. Naast de geschie denis van de streek, zijn veel kaar ten kunstwerken op zich. Zo zijn sommige kaarten met de hand in gekleurd en verfraaid met tekenin gen waar je naar blijft kijken, zoge noemde cartouches. Op een kaart van Jacob van Deventer, uit een at las van Abraham Ortelius van on geveer 1584, staat de koning van de zee afgebeeld. Die vaart op een zeemonster en draagt het wapen schild van Zeeland. Op de kaarten wordt héél goed gepast: ,,De kaar ten krijgen zo weinig mogelijk licht, er is een stabiel vochtklimaat en we bergen ze liefst uitgelijst op. Bij het inlijsten worden er zuur vrije passe partouts gebruikt." De gemeentearchivaris van Hulst gaat dit jaar met pensioen. De frac tie van HulstPlus stelde daarom onlangs vragen over de gemeente lijke archiefbewaarplaats en wilde weten wanneer er een nieuwe ar chivaris wordt benoemd. Dat gaat niet gebeuren, Hulst vult dat an ders in. „Vroeger moest de rol van archivaris worden toebedeeld aan één iemand. Maar het digitale ar chief brengt veranderingen met zich mee. Een nieuwe wet geeft meer mogelijkheden", zegt een woordvoerster van de gemeente. Informatie moet onder meer tij dig, volledig en goed toegankelijk zijn om te voldoen aan wet- en re- De taken worden herverdeeld over meerdere mensen gelgeving. Daar is niet per se de in zet van één archivaris voor nodig. ,,De taken worden herverdeeld over meerdere mensen." Het beheer van de archiefbe waarplaats, waar zowel het papie- ren als het digitale archief onder valt, gaat officieel naar de gemeen tesecretaris. Die delegeert dat ver volgens naar het afdelingshoofd Publieke Dienstverlening. Het daadwerkelijke werk blijft in han den van de twee archiefmedewer kers, die nu ook al in dienst zijn. Verder blijven er vrijwilligers ac tief. Die worden ondersteund door een beheerder van het archief. Dat is een nieuwe functie. ,,Daar komt binnenkort een vacature voor." Hulst heropende eind 2014 het vernieuwde archief, in het stad huis. De gemeente Sluis her opende in 2015 de archiefbewaar plaats en heeft een gemeentear chivaris. De gemeente Terneuzen heeft haar archief ondergebracht bij het Zeeuws Archief in Middel burg. SLUIS Ja, het is een fors bedrag dat de gemeente Sluis betaalt voor het stoppen met de Zeeuwse Muziek school. Een alternatief ziet de ge meenteraad echter niet. En dus gaat die akkoord met het betalen van 560.000 euro voor de uittreding. De kwestie duurt al een paar jaar. Sluis trok twee jaar geleden de deur van de muziekschool achter zich dicht, omdat steeds meer kinderen muziekles in Vlaanderen volgen. Sluis wilde daar ruim twee ton voor betalen, de Zeeuwse Muziekschool vroeg dik zeven ton. Uiteindelijk moet de gemeente ruim 5,5 ton af tikken. Ook Vlissingen stapte er uit en betaalt bijna twee ton meer. ,,Het is nog steeds een belachelijk hoog bedrag", zei PvdA'er Joyce Kramer gisteren tijdens een com missievergadering. ,,Daar hadden we ook een paar jaar muziekles voor kunnen hebben." Lering Leen Kamphuis (CDA) en VVD'er Raoul du Fossé sloten zich daar bij aan. Lia Flikweert van Onafhanke lijk West hoopt dat Sluis er lering uit trekt. Als de gemeente ergens instapt, moeten de consequenties duidelijk zijn wanneer Sluis daar la ter mee stopt, vindt ze. woensdag 19 februari 2020 VL 'Kaarten vertellen de geschiedenis' Sophie Stockman Sint-Niklaas Greet Polfliet bij de tijdelijke tentoonstelling met kaarten uit de regio Vlaanderen en Zeeland. Een kaart uit de tentoonstel ling. FOTO'S ANNE HANA - Greet Polfliet, Mercatormuseum De expositie is nog te zien tot en met 6 september 2020 in het Mercatormuseum, Zamanstraat 49D in Sint-Niklaas. Open: di tot en met vrij van 13.30 tot 17.00 uur, za van 13.00 tot 17.00 uur en zo van 11.00 tot 17.00 uur. Toegang kost 6 euro. Hulst neemt afscheid van de gemeentearchivaris, voorgoed. Als de huidige archivaris met pensioen gaat, worden de werkzaamheden verdeeld over een team. Sophie Stockman Hulst -woordvoerster gemeente

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 54