Met name ouderen en zwakkeren lopen risico V ,'lJW Alles inclusief hotels k52S CORONAVIRUS 4 Viroloog niet zeker over olympisch evenement www.enjoyhotels.nl of bel 020-225 48 81 R— - Gisteren werden de details van een eerste grote studie naar het virus naar buiten gebracht. De onderzoe kers stellen dat bijna 81 procent van de patiënten 'milde' ziektever schijnselen vertoonde. Deze groep heeft bijvoorbeeld last van koorts en hoesten, maar kampt niet met een longontsteking. Bij 13,8 procent van de patiënten worden de ziekteverschijnselen omschreven als 'ernstig' en in 4,7 procent van de gevallen als 'kritiek'. In dit laatste geval moeten patiën ten aan een beademingstoestel lig gen of gaan mogelijk in shock. Sterftecijfer Hoewel het virus inmiddels meer dan 73000 mensen heeft geïnfec teerd, zijn 'slechts' een kleine 1900 daarvan overleden. Het virus is daarmee in 2,3 procent van de ge vallen fataal. Het sterftecijfer onder patiënten ouder dan 80 is het hoogst, bijna 15 procent, tegenover 0,2 procent bij mensen onder de 40. Er zijn - zover bekend - geen kinderen onder de 10 jaar overle den, ook al raakten twee baby's in de baarmoeder al besmet met het virus. Verder overlijden mannen (2,8 procent) vaker dan vrouwen (1,7 procent). Ruim 86 procent van alle infecties deed zich voor in de stad Wuhan. Tegenover de 1873 personen die overleden, staan vol gens de officiële cijfers ruim 13.000 herstelde patiënten. De Japanse premier Shinzo Abe weet het zeker: de Olympische Spelen gaan gewoon door, maar vanuit medische hoek klinken echter de eerste twijfels. ,,Het duurt zomaar een paar maanden, voordat zo'n virus echt weg is.'' Alle geruststellende geluiden vanuit Japan en het Internationaal Olym pisch Comité ten spijt, is het hele maal niet zeker dat de Olympische Spelen in Tokio 'gewoon' doorgaan. ,,Het zal erom hangen'', zegt viroloog Marion Koopmans, verbonden aan het Erasmus MC en lid van het ex pertcomité van de WHO dat zich be zighoudt met het coronavirus. ,,We zien nu weliswaar voor het eerst dat het aantal nieuwe besmettingen bui ten de Chinese stad Wuhan afneemt. Maar dan nog duurt het zomaar een paar maanden voordat het virus echt weg is. Het blijft de vraag welke risi co's zo'n groot evenement met zich meebrengt. Die is nu nog niet te be antwoorden." Japan heeft, na China, het hoogste aantal coronabesmettin gen, ruim vijfhonderd. Het grootste deel daarvan komt van het cruise schip Diamond Princess, dat in de haven van Yokohama ligt. De Spelen van Tokio beginnen over ruim vijf maanden, op 24 juli. Be halve de duizenden atleten die dan een paar weken lang in het olym pisch dorp dicht op elkaar wonen, worden ook honderdduizenden be- zoekers vanuit de hele wereld ver wacht. ,,Dergelijke migratiestromen wil je eigenlijk niet, lopende de uit braak. Kijk naar alle cruiseschepen nu. Het kan heel snel onbeheersbaar worden. Als je kijkt naar de huidige situatie, zou het organiseren van de Olympische Spelen nu niet verstan dig zijn.'' Het is goed mogelijk dat het virus tegen die tijd onder controle is. ,,Sein veilig, is sein veilig'', zegt Koopmans. ,,Maar er is ook een scenario denk baar dat het beheersbaar is. Dan is de vraag: wat kunnen mensen zelf doen, als de Spe len zouden doorgaan? Uit de buurt blijven van besmette mensen, beschermd hoesten, veel handen wassen. Het dragen van mond kapjes is in Azië gang baar, maar lijkt niet veel toe te voegen." De belangrijkste vraag is volgens de viro loog wat er gebeurt als de strenge quarantainemaatregelen worden opgeheven of verzwakt. „Dat de nieuwe besmettingen buiten Wuhan nu wat minder toene men, komt ook door de strikte maat regelen in China. Wat als die straks worden losgelaten? Dat wordt de proof of the pudding." Veilig De voorzitter van het organisatieco mité, de premier van Japan en de Wereldgezondheidsorganisatie blij ven herhalen dat het verplaatsen, uit stellen of afgelasten van de Spelen niet aan de orde is. Er zou zelfs niet over worden gesproken. ,,Atleten en olympische toeristen zijn veilig'', zei premier Shinzo Abe. Wel wordt ge werkt aan een informatiekit voor de olympische comités, onder meer om dat onder atleten vrees zou zijn voor het sporten tegen Chinese atleten. Ondertussen worden sportevene menten in Azië één voor één geannuleerd. Voor het olym pisch kwalificatietoernooi boksen, gepland in Wuhan, was dat een logische maatre gel. Ook de Grote Prijs van China, gepland in Sjanghai, sneuvelde tot nader order. Rond de race in Vietnam, begin april voor het eerst op de Formule i-kalender, hangt nog een vraagteken. Gisteren trok het Chinese Davis Cup team zich terug voor het duel in Roemenië, begin maart. Ook buiten China worden evenementen (deels) ge schrapt. Zo kunnen 38.000 re creanten niet meedoen aan de Drenthe Moezel Limburg Duitse kust Sauerland iff? €199, €199, €199, woensdag 19 februari 2020 l» GO De meeste mensen die het nieuwe coronavirus oplopen, hebben alleen milde sympto men. Vooral oudere patiënten en mensen die al gezondheidspro blemen hadden, lopen risico. Dat concluderen onderzoekers van het Chinese centrum voor ziektebestrijding CCDC. Hanneke van Houwelingen Rotterdam Annuleren Spelen 'niet aan de orde', maar artsen twijfelen Rik Spekenbrink Rotterdam/Tokio In een tot noodzie kenhuis omgebouwde sporthal in de Chinese stad Wuhan worden tientallen met het co ronavirus besmette mensen opgevangen en behandeld. Vol gens de autoriteiten is het ziekteverloop van deze mensen onder controle. foto hollandse HOOGTE EYEVINE 5 dagen all-inclusive 5 dagen all-inclusive 5 dagen all-inclusive 5 dagen all-inclusive 5 dagen all-inclusive Enjoyhotel Bottler Hotel Hutter Hotel Riche Hotel Vitalis Greetsiel Sauerland Alpin Hotel Hotel Ruyghe Venne Moezelstreek Veldenz - Moezel Direct aan de Moezel Bremm - Moezel Valkenburg Limburg Duitse kust Ost-Friesland Sauerland - Schmal lenberg - Winterberg Westerbork 95 Drenthe •h Geen boekingskosten ■4 Geen aanbetaling ■4 Geen toeslag 1-persoonskamer Kijk voor informatie, aankomstdata en meer Enjoyhoteis op Alle fouten voorbehouden en exclusief eventuele toeristenbijdrage.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 4