Leraren blijven in de vakantie lesgeven, maar dan in Suriname IN DE REGIO 6 Ook digitale zuil is te duur MIJN DORP, MIJN STAD De digitale zuil was een jaar gele den het uiterste wat de SGP en CDA met steun van de VVD en Hart voor Schouwen-Duiveland uit de strijd wisten te slepen. De ste nen op graven waarvan de huurpe- riode was verlopen, moeten weg om onderhoudskosten te besparen. Het gras maait makkelijker wan neer je niet steeds om allerlei oude stenen heen moet manoeuvreren. Bovendien wordt met de (boven grondse) ruiming ook meer recht gedaan aan het nut van een duur koopgraf, vindt het college. Dit 'actief ruimingsbeleid' geldt sinds 2016, maar pakt in de praktijk toch een een beetje kil uit, reali seerden de christelijke partijen zich na de handtekeningenactie van Moelijker. Daarom kwamen ze met een reparatievoorstel. Ruim een jaar nadat die motie door de raad werd aangenomen, laten burge meester en wethouders weten daar slechts gedeeltelijk aan te kunnen meewerken. De digitale namenzuil van geruimde stenen komt er niet. Te duur om dat op 21 begraafplaat- sen te doen, concludeert het col lege, en bovendien te gevoelig voor storingen. Dat kan volgens B en W goedkoper en beter door de gege vens van de overledene en de posi tie van het graf door te geven aan de landelijke website grafzoeken.nl. Negentien gemeenten maken daar reeks gebruik van. Binnen dit sys teem kunnen bezoekers van de website de weg naar het graf (ook zonder steen) aan de hand van een kaart terugvinden. Daarnaast zoekt Schouwen-Duiveland ook aanslui ting bij de website online-begraaf- plaatsen.nl. 'Puur voor het geld' Moelijker vindt geen van de alter natieven acceptabel, reageert hij op het collegebesluit. „Wanneer je een steen met gevoelige bijbeltekst ver malen ziet worden tot straatverhar ding, voelt dat nooit goed. Voor an dere stenen geldt dat net zo. En waarom? Puur voor het geld. Zo'n digitale paal is ook onzin natuurlijk. Maar ik leg me er bij neer. Er zit niks anders meer op." Jet van Gent van Hart voor Schouwen-Duiveland sluit zich daar bij aan, ook al was ze één van de mede-indieners van de motie een jaar geleden. ,,Meer viel er écht niet uit te halen binnen deze raad. Dan moet het maar zo. Begrijpen doe ik het nog steeds niet. Als er nou een tekort aan ruimte zou zijn. ,,Kijk naar Bruinisse, daar ligt ge woon een nieuwe begraafplaats naast die nog halfleeg is. Of die van Serooskerke, hier achter mijn huis, daar kan je de eerstkomende hon derd jaar nog vooruit. Laat die ste nen dan ook gewoon staan als je die plek niet nodig hebt." Ze gaan sporten met de kinderen, schilderen en timmeren in de school én ze nemen boeken mee om het lezen te bevorderen. Vijf leerkrachten van de Prinses Be- atrixschool in Goes vertrekken 20 april - aan het begin van de vakan tie - naar Suriname om een week mee te helpen op twee scholen in Nieuw Aurora. De keuze om naar Nieuw Aurora te gaan, lag voor de hand. De scho lenkoepel waar de Prinses Beatrix- school bij hoort (Albero) heeft de twee scholen in het dorp geadop teerd. Dat is makkelijk voor de contacten, maar verder is het een eigen initiatief. ,,We hebben nu vrijheid om het in te vullen zoals we zelf willen", zegt Gerard Ver kuil. Hij stapt samen met Carolien Fieret, Esley van Overloop, Agathe Vermeulen en Ilse de Koeijer in het vliegtuig. We hebben allemaal boekjes verzameld en gaan op school kijken welke boeken we niet meer gebruiken ,,We richten ons op het leeson derwijs, sport en spel en het op knappen van de gebouwen", zegt Verkuil. ,,We hebben allemaal boekjes verzameld en gaan op school kijken welke boeken we niet meer gebruiken", vertelt Esley van Overloop. En er is inmiddels een sponsor gevonden die gratis een pallet met spullen wil ver schepen naar Suriname. Inzameling Daarnaast zamelen de onderwij zers geld in. Een eerste actie is al geweest en heeft al 500 euro opge leverd. ,,Het geld dat we inzame len gebruiken we om ter plekke spullen te kopen", vertelt Carolien Fieret. ,,Verf, sportspullen, dat soort dingen." De groep maakt de reis op eigen kosten. Al het geld dat wordt ingezameld gaat naar de beide scholen. Op 17 maart wordt een Suri naamse avond gehouden in de Brass in Goes om geld in te zame len. ,,Wij gaan in de horeca wer ken. Mensen kunnen online reser veren." Daarnaast wordt nog een filmavond gehouden voor de kin deren van school. SOS Dolfijn houdt educatiedag Nieuwe editie van Seadance Concert mannenkoor woensdag 19 februari 2020 Grafsteen verliest het van internet Ruim duizend handtekeningen haalde Adri Moelijker op tegen het weghalen van oude grafste nen door de gemeente. Het haalde niets uit. Maar ook het compromis van een aantal raads fracties om dan op z'n minst de namen van die overledenen te verzamelen in een digitale zuil op de begraafplaatsen, sterft nu een stille dood. Dat wordt burge meester en wethouders ook te duur, laten ze de raad weten. Marcel Modde Zierikzee Vijf Goese leerkrachten werken in de meivakantie door. Maar wel in Suriname. Melita Lanting Goes - Esley van Overloop STELLENDAM Stichting SOS Dolfijn houdt zaterdag een edu catiedag bij A Seal in Stellendam. Op deze dag kunnen jong en oud alles ontdekken over walvissen en dolfijnen. Bezoekers leren hoe je een zieke dolfijn onder zoekt en welke walvis sen voorkomen in de Noordzee. Het volledige programma is te vinden op: aseal.nl. RENESSE Strandpaviljoen de Haven van Renesse is zaterdag het onderko men van de dertiende editie van Seadance. Lokale dj's draaien deep tech house. De avond begint om 20.00 uur met het dj-duo Adjmall uit Scharendijke, om 21.30 uur is het beurt aan Charman uit Rotter dam en vanaf 22.30 uur zal Benjamin Bryan uit Vlissingen zijn kunsten laten zien en horen. Leonardo del Mar uit Kamperland zorgt voor de afsluiting. De entree in de voorver koop bedraagt 10 euro. Kaarten zijn te koop via seadance.nl. Aan de deur kosten kaarten 15 euro. Seadance, editie 2019. foto Leonardo del mar GOES Mannenkoor De Lofzang geeft zaterdag een con cert in Goes. Dominee M. Karens verzorgt de inleiding en Christelijk Mannenkoor Ablasser- waard en jongerenkoor Matthanja verlenen me dewerking aan het con cert. Belangstellenden zijn om 19.30 uur wel kom in de Sionkerk. BRUINISSE Dorps huis, 8.45, 10.30 en 19.30 uur: Yoga, 18.00-19.00 uur; Karateles voor kinde ren, 19.30 uur: Bad minton; ELLEMEET Dorps huis, 13.00-17.00 uur: Biljartclub Touché; MIDDELBURG de Drvkkery, 19.00 uur: Boekpresentatie Ste- faan van den Bremt; ZB, Auditorium, 19.30-21.00 uur: Le zing Josephine Rom- bouts 'Downton Abbey in de Schotse hooglanden'; UCR, 19.30-20.30 uur: Le zing Han Wiskerke 'Wie wil er nog boer worden?'; NOORDGOUWE Dorpshuis, 18.30: Repetitie Muziekver eniging Con Amore, 20.00 uur Badmin- tonavond; NOORDWELLE Cor- neliuskerk, 17.00 17.45 uur: Meditatief zingen Kloosterwelle; RENESSE Blikmu seum de Blikvanger, 14.00-17.00 uur: Paasexpositie; Dorpshuis, 9.00 10.00 uur: Yoga Stef- fine; SIRJANSLAND Dorpshuis, 10.15 uur: Yoga; ZIERIKZEE Eiland- zorg de Wieken, 13.30 uur: Handwerk- café; FiZi, 15.00 uur: Fro zen 2 (NL), 20.00 uur: For Sama; Gebouw 4SD, 10.00 uur: Koffie inloop; 14.30 uur: Kinderclub 19.00 uur: Jongeren centrum geopend; Gebouw de Driehoek, 8.45 en 10.00 uur: Fytaal Pilates; Gra vensteen, 14.30 uur: Rondleiding door de oudste gevangenis van Zeeland; ZONNEMAIRE Dorps huis, 13.30-16.30 uur: Thuis in je Dorpshuis. Esley van Overloop, Agathe Vermeulen en Gerard Verkuil (vlnr) serveren spekkoek tijdens de eer ste actiemiddag in Kapelle. foto johan van der heijden

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 49