mm Woningmarkt laat zich niet zo sturen Carnaval kijkt met argusogen naar de wind ZEELAND 3 zegd. „Inderdaad, in Terneuzen zijn mooie nieuwe appartementen te koop, maar ik wil niet van Sluiskil af.'' ,,Ik heb acht jaar geleden mijn vrouw verloren. Als je alleen bent is het toch allemaal anders. Als je met zijn tweeën weer iets op kan gaan bouwen in een andere plaats, dan is dat leuk. Maar alleen... Ik zie me daar al zitten in Terneuzen in mijn eentje. Hier ben ik in mijn eigen omgeving, ik ken mijn buurtjes. Ik heb hier mijn draai. Mijn zoon woont hier bij mij in de straat. Ik pas heel veel op mijn kleindochter van zes. Maar als ik in Terneuzen woon kan dat allemaal niet meer. Ik biljart vier dagen in de week hier in het gemeenschapsgebouw het Meulengat. Ik ben hier in Sluiskil echt op mijn plekje." Gedeputeerde Dick van der Velde (foto) erkent dat zijn arse naal wapens om te voorkomen dat de verkeerde soort hui zen wordt ge bouwd klein is. „Onze mogelijkhe den zijn beperkt. We hebben wel de wettelijke taak woon gebieden te verduurza men. We zullen goed moeten vol gen of gemeenten op het goede spoor zitten en voldoende doen. Daar zit hier en daar nog wel span ning op. We moeten dus goede af spraken maken met gemeenten waar we over tien jaar moeten staan. En het is ook belangrijk dat er vaart in komt." Projectontwikkelaars negeren soms het gewenste woningmarkt- beleid. Hoe kun je ze woningen la ten bouwen waar Zeeuwen om zitten te springen? ,,Er zijn wel manieren om de bouwcapaciteit te sturen als het echt verkeerd gaat lopen. Je zou dat ook eventueel ju ridisch kunnen afdwingen." Pot snel leeg Van der Velde onderstreept dat het niet alleen om nieuwbouw, maar ook om ombouw van bestaande woningen gaat. ,,Het is belangrijk dat we goed met elkaar gaan bekij- ken hoe we woningen waar geen vraag naar is of die zelfs als krot kunnen worden aangemerkt, om zetten in woningen waar dringend behoefte aan is. Bijvoorbeeld le- vensloopbestendige woningen voor ouderen en moderne huur woningen. We hebben daar nu via de Provinciale Impuls Wonen 2020 weer ruim i miljoen euro voor in kas. Woningbouwvereni gingen en particuliere woningbe zitters kunnen subsidie aanvragen om woningen te slopen of om te bouwen. Daar is veel belangstel ling voor. We bekijken of we er nog extra geld voor kunnen vrij maken." ,,Wij verstrekken een vergunning en daarin staat waaraan voldaan moet worden. Dat is heel breed. Dat gaat over de route, het gebruik van de openbare ruimte en hoe de op tocht verloopt. Wij stellen de voor waarden en het bestuur van de car navalsvereniging moet daarop toe zien. Zij zijn verantwoordelijk voor een ordelijk verloop. Maar in de ver gunning gaat het niet alleen over de optocht. Veel horecagelegenheden hebben bijvoorbeeld ook een tent staan en ook dat regelen we in een vergunning. ,,Ja, daar zijn inderdaad wel voor waarden aan verbonden. In de ver gunning stellen wij regels over de constructie en de brandveiligheid, bijvoorbeeld hoe snel de mensen uit de wagen moeten zijn. Wij stel len geen eisen aan de breedte of hoogte, dat is een zaak van de car navalsvereniging. Bouwers moeten zich aan de voorschriften houden en de carnavalsvereniging ziet er op toe dat het allemaal goed is." ,,Zeker. We weten dat winderig weer een potentiële bedreiging is voor de optocht. We zijn nu al aan het voorbereiden. We hebben een meteoroloog in de arm genomen en die bekijkt dagelijks de weersver wachting. Daar begint hij nu mee. Op de dag van de optocht kijken we samen met de politie en de vereni ging of het veilig genoeg is of niet. En dat kan per plek verschillend zijn, daarom moeten we er heel goed naar kijken. Kijk, als het maar even kan moet een optocht doorgaan. Heel veel mensen zijn hier maanden mee bezig geweest ,,Dat kan je zo niet stellen. We kij ken naar de route. Neem zondag de optocht in 's-Heerenhoek. Daar rij den heel veel A-wagens mee, dat zijn de grote wagens. Die gaan wel over een dijk. Als je dan windkracht 7 met uitschieters krijgt, is dat wel een uitdaging. We zullen echt goed moeten kijken naar de veiligheid. En misschien heeft de carnavals vereniging ook nog een goed idee. In het verleden zijn wel eens de hoofden van de wagens gehaald. Kijk, als het maar even kan moet het doorgaan. Het is een grote tra ditie en een groot vermaak. Heel veel mensen zijn hier maanden mee bezig geweest, daar moet je niet lichtzinnig mee omgaan.'' woensdag 19 februari 2020 ^^^l houden in ziin (t^^i g Zeeland dreigt de verkeerde huizen te bouwen. Er zit ten vooral koopwonin gen met tuin in de pijp lijn, blijkt uit een Zeeuws breed wo ningmarktonderzoek. Maar er is veel meer behoefte aan moderne huurwoningen en levens- loopbestendige woningen voor ouderen. Kan de provincie die ontwikkeling bijsturen? Frank Balkenende Middelburg Dit weekend trekken op veel plekken in Zeeland de carna valsoptochten door de straten. Tenminste... als de verwachte harde wind geen spelbreker is. Veiligheid staat voorop. Maar hoe is dat eigenlijk geregeld? Vier vragen aan de Borselse burgemeester Gerben Dijkster- huis, die over de veiligheid in Pikpot (Kwadendamme), Paere- hat ('s-Heerenhoek) en Kraai- enist (Lewedorp) gaat. Melita Lanting Hoe zorg je voor veiligheid tij dens de carnavalsoptochten? In een optocht rijden veel wa gens mee. Die zijn vaak groot en zwaar. Moeten deze wagens aan veiligheidseisen voldoen? De weersverwachting geeft aan dat het een winderig carnaval gaat worden. Is dat reden voor u om extra alert te zijn? -Gerben Dijksterhuis, burgemeester Borsele Wordt een optocht bij een be paalde windsnelheid afgelast?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 35