f. O I 28 MEDIA CULTUUI ANGELA KIJKT TV Zijn zalen worden groter en zitten voller. Toch spreekt comedian René van Meurs na vijftien jaar nog altijd niet van een doorbraak. Hij praat wel over status, quinoasalades en liefdesverdriet. Quote van de dag Ik ben in het begin neergezet als dat poppetje en dat vind ik nu dus drie keer niks RENÉ VAN MEURS NIEUWE SHOW mom Tv-makers vormen waarschijnlijk de meest hardleerse beroepsgroep die er rondloopt in Nederland. Hadden we eerst die toe stand met Barbie die de druk van de 24/7 snor rende camera's niet aankon en van het padje raakte. Toen was daar de rel rond De Villa, waar geen enkele medewerker ingreep toen deelneem sters last hadden van hitsige, opdringerige mede bewoners. En sinds maandag kan Urk van SBS 6 aan dat dubieuze rijtje worden toegevoegd. Urk nog wel, een van mijn favoriete program ma's op het moment. Op het oog misschien de zoveelste dertien-in-een-dozijn docusoap met buitenissige types als een shotjes hijsende tweeling, de YouTube-oma's die regelmatig hun kunstgebit uit hun mond schateren, de orthodox gelovige Nelie en kapper Teun Föhn. Maar die typering doet de serie geen recht. Juist de ge sprekken tussen Nelie en Teun, die tegengestelde opvattingen hebben over diens homoseksualiteit en toch dikke vrienden zijn, maakt deze serie net even anders dan die van de Barbies van deze we reld. Was heel Nederland maar zo, denk ik regel matig als ik Nelie en Teun hoor en zie. Tot de aflevering van maandagavond. Ik weet niet wat de makers precies bezielde, maar ik kan me voorstellen dat het steekt dat Martien Meiland 1,4 miljoen kijkers trekt en Urk blijft steken op net iets meer dan 500.000. Dat ze daarom meer spraak makende scènes wilden dan een stel klapperende kunstgebitten. Dus stuurden ze 'de oma's', de bijnaam van de bejaarde zussen Grietje en Eltje, naar 'Sodom en Gomorra': Amsterdam. En wat een toeval, op de Dam kwamen ze een groep Aziatisch uitziende toeristen tegen. Wat een van de twee de uitroep ontlokte: 'doe je mondkapje op, want er lopen hier een hoop Chinezen. Ze steken je zo aan, hoor.' Uit voorzorg trok ze haar sjaal meteen half voor haar gezicht. De ander mompelde iets over dat 'die mensen ook door God geschapen zijn', maar toen was het kwaad al geschied. Geen idee waarom de makers dit per se wilden uitzenden. Om alle vooroordelen over die racis tische Urkers weer eens te benadrukken, zodat er ophef kan ontstaan? Om ons te laten lachen om twee van die simpele dametjes? Terwijl ik geen seconde de indruk heb dat die oma's racistisch zijn. Het zijn twee mensjes uit een besloten dorp die voor het eerst in vijftig jaar in de grote stad komen. En die alle berichten rond het coronavirus waar schijnlijk met angst en beven volgen. Die moet je als maker niet misbruiken voor de kijkcijfers, maar in de montage tegen zichzelf beschermen. Al denk ik dat het vooral de vraag is wie deze oma's beschermt tegen hijgerige tv-makers. Elton John zegtaf Hoffman bij 3 op Reis Urk MUZIEK woensdag 19 februari 2020 Vlogster en zangeres Famke Louise in Grazia. Elton John stelt op doktersad vies nog twee concerten in Nieuw-Zeeland uit tot volgend jaar. De 72-ja- rige zanger stapte zondag voortijdig van het podium. Hij heeft een lichte longontsteking en raakte zijn stem kwijt. TELEVISIE Jennifer Hoff man versterkt 3 Op Reis. Haar eerste bestem ming is Porto, zondag te zien op NPO 3. De actrice, bekend van De Luizen moeder, bezoekt ook permacul- tuurboerderijen in Costa Rica en wildparken in Kenia. 3 ■u GO 'Ik ben niet gevaarlijk'

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 28