Caldas na Spelen weg bij Oranje Turner bloeit op in Australië na gezondheidsproblemen 25 De Spelen in Tokio leken verder weg dan ooit voor Epke Zonderland (33). Maar een maandje Gold Coast doet wonderen. De jacht op een olympisch turnticket is heropend. Caldas laat weten toe te zijn aan een nieuwe uitdaging. De Ar gentijnse coach begon in 2010 te werken voor de hockeybond en leidde de Nederlandse vrouwen naar een Olympische (2012), Eu ropese (2011) en wereldtitel (2014). Met de mannen werd hij in 2015 en 2017 Europees kampi oen. ,,Ik heb de afgelopen tien jaar met veel passie en plezier eerst de vrouwen en vervolgens de mannen gecoacht. Een fan tastische periode waarop ik met trots terugkijk. Ik heb met hele goede speelsters gewerkt, en werk op dit moment met gewel dige spelers naar Tokio 2020. De samenwerking met de bond is altijd goed geweest. Toch besefte ik dat het moment dichterbij kwam om afscheid van elkaar te nemen. Ik voel dat het tijd wordt voor een andere uitdaging", laat Caldas weten. De Oranje-coach zegt nog niet te weten waar zijn toekomst ligt. UITSLAGEN Het Nederlandse klimaat is in de winter niet gezond voor topturner Epke Zonderland. In een ultieme poging om alsnog olympische deel- iname af te dwingen, heeft hij dan ook een warmere omgeving opge zocht. Na een maandje in de Aus tralische stad Gold Coast zijn Mel bourne, Dubai, Bakoe en Doha de volgende pleisterplaatsen. De vraag is of de hoofdstad van Qatar de laat ste halte zal zijn op de weg naar To kio of het eindstation van een im posante loopbaan. Kosten noch moeite worden ge spaard om de olympisch rekstok kampioen van 2012 een podium te bieden voor een waardig afscheid. Na de mislukte WK in Stuttgart in oktober was zijn zoveelste ver koudheid en de daaropvolgende operatie aan zijn voorhoofdsholtes voor Zonderland het signaal voor het ultieme ontsnappingsplan. Er resten nog drie wereldbekerwed strijden waarin hij een olympisch ticket kan veiligstellen, te beginnen komend weekeinde in Melbourne. Zijn afmelding voor de World Cup in Cottbus in november had verstrekkende gevolgen. Concur rent Hidetaka Miyachi zag zijn kans schoon, greep zijn derde wereldbe kerzege en staat nu op het maxi mum van 90 punten. De Japanner noteerde ook nog eens de hoogste score in deze reeks World Cups op rekstok (14,933 punten). Zonderland staat op twee overwinningen en heeft nog drie kansen om langszij te ko men. De wereldbeker gaat over acht wedstrijden, maar alleen de beste drie resultaten per tur- ner tellen. Mochten Miyachi en Zonderland in punten gelijk ein digen, dan worden de drie scores in de betreffende wedstrijden op geteld. „Het kan nog alle kanten op", vat Daniel Knibbeler de complexe olympische kwalificatiestrijd sa men. Om Zonderland uit de wind te houden, treedt de trainer op als zegsman. Hij werkt sinds 2010 bijna dagelijks met de turner, maar is on der de indruk van de vorderingen die de rekstokspecialist heeft ge maakt sinds hij voet op Austra lische bodem heeft gezet. Naar eigen zeggen moest Zonder land vanaf nul opbouwen. Knibbeler: „Het gaat wel kriebelen en knagen als je steeds meer achter de feiten aan loopt. Het is verschrikkelijk kort dag. Maar hier pakt Epke de zaken zo snel op. Hij lijkt klaar voor zijn eerste kans. Als het moet doet hij zondag in de finale al zijn moeilijkste oefening, met twee keer twee vluchtelemen- ten. Opdracht 1 is vrijdag in de kwa lificatie de finale halen. Het is ook een beetje afhankelijk van wat zijn grootste concurrent laat zien. We kunnen geen kans laten schieten, want je weet niet wat de omstandig heden zijn in Ba- koe en Doha. Misschien lukt het daar net niet, omdat de rekstok niet goed is of omdat hij fysiek een te rugslag heeft.'' Het duel tussen Miyachi (25) en Zonderland (33) is een botsing tus sen twee generaties. ,,Ook een strijd tussen twee grensverleggende rekstokturners", zegt Knibbeler. ,,Epke destijds met zijn combina- Route is al moeilijk genoeg en we weten hoe kwetsbaar Epke in de winter is met die voorhoofdholtes ties van vluchtelementen en Miy achi met zijn dubbele schroeven. Ik heb respect voor beide turners. Het wordt een mooie strijd." Na de wereldbeker in Melbourne is er een kort intermezzo in Dubai, waar Zonderland vrouw Linda en zoon Bert Eize laat overkomen voor een gezinshereniging. Daarna vol gen de wereldbekerwedstrijden in Azerbeidzjan (12-15 maart) en Doha (18-21 maart). „We vliegen tussen door niet naar huis, om de jetlags te minimaliseren. En zo blijft hij in de zomer. De route is al moeilijk ge noeg en we weten hoe kwetsbaar Epke in de winter is met die voor hoofdsholtes." Zo probeert Knibbe ler zijn turner virusvrij naar Tokio te loodsen. woensdag 19 februari 2020 GO Max Caldas stopt na de Spelen als coach. foto anp Max Caldas neemt na de Olympische Spelen in Tokio afscheid als bondscoach van de Nederlandse hockeyers. De Argentijn had Oranje ook onder zijn hoede op de Spe len van Rio waar het team vierde werd. In 2012 ver overde hij met de hockey- vrouwen het goud op de Spe len van Londen. Rik Spekenbrink Rotterdam TENNIS Rio de Janeiro (Bra). ATP-toernooi. Mannen, eerste ronde: Garin (Chl,3) - Martin (Slw) 4-6 7-5 7-6, Alcaraz (Spa) - Ramos (Spa,7) 7-6 4-6 7-6, Andujar (Spa) - Verdasco (Spa,9) 6-3 6-3, Martinez (Spa) - Dellien (Bol 3-6 6-2 7-5, Coria (Arg) - Moutet (Fra) 1-6 7-6 7-6, Delbonis (Arg) - Carballés (Spa) 6-2 6-4, Wild (Bra) - Davidovich (Spa).5-7 7-6 7-5. Marseille (Fra). ATP-toernooi. Man nen, eerste ronde: Paire (Fra,6) - Bar- rère (Fra) 6-4 7-6, Hurkacz (Pol,8) - Hoang (Fra) 6-4 6-1, Sinner (Ita) - Gombos (Slw) 6-4 7-6, Boeblik (Kaz) - Fucsovics (Hon) 6-4 7-5, Pospisil (Can) - Ruusuvuori (Fin) 7-6 6-3, Ymer (Zwe) - Gasquet (Fra) 6-3 3-6 7-5. Delray Beach (vS). ATP-toernooi. Mannen, eerste ronde: Nishioka (Jap) - Millman (Aus,5) 3-6 6-4 6-2, Soon- Woo (ZKo) - Mannarino (Fra,7) 1-6 6-3 6-2, Tiafoe (VS) - Gómez (Ecu) 7-6 6 2, Nakashima (VS) - Vesely (Tsj) 7-6 6 1, Harrison (VS) - Dzumhur (Bos) 6-3 6-2, McDonald (VS) - Uchiyama (Jap) 6-2 7-6. Zonderland klaar voor laatste kansen FOTO EPA Marcel Luyckx Rotterdam/Melbourne Epke Zonderland heeft de jacht op een Olympisch ticket voor Tokio geopend. - Daniël Knibbeler

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 25