Bewierookt AZ heeft snel behoefte aan nieuwe wapens Madrileense muur slechten op Anfield Road 23 van de Amerikaanse club FC Cincinnati ken in deze omgeving? Een omge ving waarin je je niet veilig voelt, waarin je niet goed weet wat je kunt zeggen en hoe je je moet ge dragen?'' Conclusie Voor Jans restte dan ook slechts één conclusie. ,,Ik wil naar huis, terug naar het land waar ik mezelf kan zijn. Zoals ik dat tot afgelopen donderdagavond in Amerika nog was.'' Want dat is een van de vragen die beklijven. Wat zegt deze kwestie volgens Jans over Amerika, bezien vanuit cultureel-historisch per spectief? Jans weegt zijn woorden zorgvuldig. ,,Het lijkt erop dat Amerika met sommige onderwer pen zijn eigen geschiedenis nog niet heeft verwerkt.'' Een korte stilte. ,,Ik geloof dat de mensen bij Cincinnati me geen ra cist vinden. Wat ik heb gedaan, is niet handig. Dat begrijp ik heus wel. Maar de situatie die me bij Cincin nati is overkomen, was in Neder land nooit een issue geweest. En als iemand er problemen mee had ge had, dan was diegene naar me toe gekomen. Hadden dit verhaal be spreekbaar gemaakt. Nu krijg ik 'm bij Cincinnati niet direct, maar in direct terug.'' ,,Ik las zojuist een artikel waarin stond dat 90 procent van de Neder landers gelukkig is", vervolgt Jans. ,,Dat komt, denk ik, ook omdat wij over alle onderwerpen kunnen pra ten. Dat wij wel écht stelling kun nen nemen.'' Jans verhoogt zijn stemvolume: ,,En ik neem dus stel ling tegen alles wat mij de afgelo pen week is overkomen.'' Hartverwarmend zijn, zegt Jans, de honderden reacties die hij heeft ontvangen. ,,Zowel uit Nederland als Amerika. En van iedereen die bij Cincinnati werkt.'' Wat dat betreft was het state ment van Cincinnati toch enigszins verrassend. De clubleiding schaarde zich daarin niet pal achter Jans, maar benadrukte bovenal het belang van raciale en culturele di- versiteit. ,,Toen tijdens het onder zoek enkele feiten naar voren kwa men, bood Ron zijn ontslag aan. Wij waren het erover eens dat dit de beste beslissing was voor ieder een die bij de club betrokken is'', aldus Cincinnati-voorzitter Jeff Berding. Positieve invloed Jans heeft de verklaring van Cincin nati ook gelezen. ,,Dat bericht was niet helemaal zoals ze dat aan mij communiceerden. Tegen mij zei den ze dat ze dankbaar waren voor mijn positieve invloed op de club cultuur. Ach, ik begrijp het ook wel. Dit is Amerika. Cincinnati wil deze zaak zo goed mogelijk afdek ken.'' Hij is nog een week in Amerika om, zoals Jans zegt: ,,de boel te re gelen.'' En dan? ,,Alles wat er is ge beurd op een rijtje zetten. Onthaas ten. Ik heb mijn vrouw zeven we ken niet gezien en zal zó blij zijn als we straks weer bij elkaar zijn in Ty- naarlo." Nik Kok Alkmaar Drie dagen na de gevoelige 2-0 ne derlaag tegen FC Twente ligt de focus van AZ alweer op het Eu ropa Leagueduel met LASK Linz. Gedwongen door een schorsing en een lange blessurelijst heeft trainer Arne Slot iets nieuws be dacht. Hij gaat hij de Noorse win- teraanwinst Hakon Evjen waar schijnlijk op rechts uitproberen, waardoor Calvin Stengs op tien komt te spelen. Teun Koopmei- ners verhuist naar achteren, zijn plek op het middenveld wordt overgenomen door Jordy Clasie. Fredrik Midtsj0 is tegen de Oos tenrijkers geschorst Dat Slot aan zijn elftal sleutelt, lijkt logisch. De selectie speelt al wedstrijden sinds juli. Van de ere divisieclubs speelde alleen PSV vroeger in het seizoen. Maar de ploeg uit Eindhoven is sindsdien op veel plekken gewijzigd. Negen van de elf spelers, waarmee AZ op 23 juli tegen BK Hacken speelde, waren de voorbije maanden regel matig basisspeler. Is AZ dan slachtoffer van die aloude voetbalwet, dat een te hoge belasting uiteindelijk zijn tol eist, zeker bij jonge spelers? Slot vindt van niet. Volgens de beginnende hoofdtrainer worden de meeste spelers van AZ juist opgeleid om drie wedstrijden per week te spe len. Aan dat fysieke ritme werd vorig seizoen al gewerkt, toen AZ na de winterstop niet meer actief was in Europa. Bij AZ lieten ze de spelers één keer in de week extra dezelfde inspanning van een wed strijd maken. ,,Wij houden alles Hakon Evjen zal morgen spe len. FOTO BSR bij", zegt Slot. ,,Ik zie niet dat mijn spelers in het rood staan.'' Machine Ook topsportfysioloog Jos Geijsel bestrijdt dat spelers na de winter stop, als de wedstrijden elkaar in hoog tempo opvolgen na een pe riode van rust, fysiek kwetsbaar worden. ,,Het is juist goed om in een ritme te komen van veel wed strijden. Met een elftal dat op el kaar is ingespeeld. Dan heb je, zo als dat heet, een geoliede ma chine.'' Ondertussen hebben tegen standers de succesvolle code van AZ inmiddels gekraakt. Het goede spel van de eerste seizoenshelft, waarbij vooral het verfijnde sa menspel op links tussen linksback en linksbuiten Owen Wijndal en Oussama Idrissi opviel en uiterst effectief was, lijkt aan slijtage on derhevig. ,,Je ziet dat tegenstan ders zich daar steeds meer tegen gaan wapenen'', zegt Slot die ove rigens niet vindt dat zijn elftal slechts op één enkele manier doelpunten produceert en aanval len opzet. „Tegenstanders wape nen zich tegen onze rechterkant. Gedurende het seizoen weten clubs nu eenmaal veel beter de sterkte en zwaktes van tegenstan ders. Natuurlijk ben ik op zoek naar variatie, dat is een trainer al tijd.'' eenvoudige opdracht, onder trainer Diego Simeone verloor de ploeg nog nooit een thuiswedstrijd in de knock-outfase. Maar het huidige Atlético Madrid, dat was toch niet langer de ijzersterke formatie die het jarenlang was? Afgelopen zo mer vertrokken de steunpilaren Antoine Griezmann, Lucas Her nandez, Rodri, Diego Godin, Filipe Luis en Juanfran. Favoriet Simeone kan ook al weken niet be schikken over recordaankoop Joao Felix, voor 126 miljoen euro wegge kocht bij Benfica. Ook de Engelse international Kieran Trippier en de Spaanse sloper in de spits Diego Costa zijn er al even niet bij al viel 'het beest' gisteren onder luid ge juich wel in. Voor de wedstrijd waren de cij fers ook pijnlijk. Slechts eenmaal won Atletico Madrid in de laatste zeven wedstrijden. In het Spaanse bekertoernooi ging het gruwelijk mis tegen derdeklasser Cultural Le- onesa. Dat het een seizoen van transitie, van verandering zou gaan worden, was al snel duidelijk. Maar zo bescheiden hoefde het ook alle maal niet voor de ploeg die in La Liga al dertien punten achterstand heeft op koploper en stadgenoot Real Madrid. Maar de Argentijnse coach Sime- one had zijn ploeg toch weer eens met het mes tussen de tanden het veld opgestuurd. De Spanjaarden ontregelden het spel van de grote favoriet in het toernooi van de Champions League. En de snelle openingstreffer moet hebben aan gevoeld als doping. Saül Niguez zag de bal plotseling voor zijn voeten belanden via Fabinho en de 25-ja- rige international tikte meteen raak. En als de middenvelder scoort, zo bleek al 32 wedstrijden, verliest At- lético nooit een wedstrijd, weten ze in Madrid. Liverpool bofte even la ter dat keeper Alisson Becker red ding kon brengen toen Alvaro Mo- rata alleen voor hem verscheen, na een slippertje van de Nederlandse verdediger Virgil van Dijk. De spits kon ook na rust een mooie kans niet verzilveren in een fase dat Liver- pool heerste en Atlético geconcen treerd loerde op de tegenstoot. Een scenario dat ook op 11 maart zal opduiken tijdens de return op Anfield Road. Het feit dat Liverpool op het eigen Anfield een achter stand moet wegpoetsen volgende maand was al een overwinning op zich voor de vechtmachine van Si- meone, die weer even deed denken aan het recente verleden. In het andere duel in de achtste fi nale van de Champions League won Dortmund thuis me 2-1 van Paris Saint Germain. Bij de Duitse ploeg was er een hoofdrol wegge legd voor de jonge Noorse spits Ha land. Hij scoorde beide goals voor de thuisploeg, Neymar scoorde voor PSG. CHAMPIONS LEAGUE Achtste finales woensdag 19 februari 2020 GO Het bewierookte AZ maakt een moeilijke periode door. Zo gek lijkt dat niet. De spelers van de Alkmaarse club maakten dit seizoen de meeste minuten en zijn het jongst. Bovendien lijkt de succescode van AZ ge kraakt. Maar gisteren werd ge traind op nieuwe varianten met andere spelers. Gisteren Dortmund - Paris Saint-Germain 2-1 Atlético Madrid-Liverpool 1-0 Vandaag, 21.00 uur Tottenham Hotspur - Leipzig Atalanta - Valencia Dinsdag 25 februari, 21.00 uur Napoli - Barcelona Chelsea - Bayern München Woensdag 26 februari, 21.00 uur Olympique Lyon - Juventus Real Madrid - Manchester City Ron Jans afgelopen oktober aanwijzingen gevend als trainer van FC Cincinnati. FOTO FC CINCINNATI

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 23