je geldzaken? 'm txcii-smtT Wie betaalt hoeveel? Verkoop met het pistool op de borst VA hl PW lAPWr, 7VX 21 OM N0U WötfIT 'MS SPIOT VAW ZO'U Waarvan akte OAWëL. WAAWroUMAC OVZZ UIT6AVZU IN Een veiling levert minder op en laat ze met een restschuld achter aankoop uit de gezamenlijke pot was een pooltafel van 600 euro. Van de Beek en zijn vriend hadden eerder nog wel eens onenigheid over geldzaken. ,,Dat ging er vooral over dat ik veel geld uitgaf aan roken. Soms kwam ik niet uit met mijn eigen geld en wilde ik van ons geza menlijke geld sigaretten kopen. Daar kon mijn vriend boos om worden.'' Gelukkig is dat niet meer aan de orde. ,,Ik heb nu een elektronische sigaret, dat maakt roken een stuk goedkoper. Sigaretten kostten me 180 euro in de maand, nu geef ik nog maar 60 euro per maand uit aan roken.'' Onderhandelen Volgens het Nibud-rapport ruziet ruim een kwart van de stellen we- leens over geldzaken. Relatiepsycho loog Jean-Pierre van de Ven ziet dat stellen er vaak ten onrechte vanuit gaan dat het regelen van de financiën vanzelf gaat. ,,Het is niet zo roman tisch, maar je moet ook minder romantische zaken samen regelen. Op die manier zorg je voor gelijk waardigheid.'' Volgens de relatiepsy choloog kun je ruzie over geld voor komen door goed te onderhandelen. ,,Dat bestaat uit een voorstel doen, dit bespreken, iets afspreken en dat na een poosje evalueren.'' Uiteindelijk is er niet één goede manier om als stel je financiën te regelen. Van de Ven adviseert om een constructie te vinden waarin je kunt delen én iets voor jezelf houdt. ,,Dat staat symbool voor de twee succes factoren van de meeste duurzame relaties: autonomie in verbonden heid.'' Volgens Radstaak van het Nibud is het het belangrijkst dat je over geldzaken blijft praten met el kaar. ,,Volg niet blindelings de aan pak van je partner, maar bedenk wat je zelf het prettigst vindt. Zorg ervoor dat het voor jullie beiden eerlijk voelt.'' VERDELING KEUZE 1 Vijnheer kijkt mij aan of ik iets vies ben dat aan zijn schoen is blijven kleven. ,,U weet natuurlijk niet wat het is om een miljoen te verspe len'', zegt hij in een poging mij de gapende kloof te laten voelen die hij tussen ons ontwaart. Mevrouw wrijft haar afkeer van mij er in door haar hardnekkige weigering mij ook maar een moment aan te kijken. Zou ik niet weten waarom deze mensen zo overduidelijk tegen hun zin aan mijn tafel zit ten, dan zou ik misschien geïntimideerd of ten minste flink geïrriteerd zijn. Waar slaat het op om je zo onbeleefd te gedragen? Maar ik weet dat ze hier niet uit vrije wil zijn, maar omdat ze financieel klem zitten en er voor hen geen an dere uitweg is. Het is pure onmacht. Ze staan op het punt hun huis en haard te ver liezen. Door financiële tegenslag zijn ze niet langer in staat de hypotheek van hun riante landhuis te betalen. Na een lang traject van brie ven, aanmaningen en steeds hoger oplopende betalingsachterstanden heeft de bank besloten tot verkoop. Vaak vindt gedwongen verkoop van onroerend goed plaats via een openbare veiling. Maar een veiling trekt allerlei listig volk dat het zo weet te spelen dat de opbrengst al gauw tot 30 procent minder oplevert dan verkoop op de vrije markt. De bank krijgt dan slechts een deel van haar lening terug en de voor malige eigenaren blijven zitten met een fikse rest schuld. Daarom kiezen banken soms voor verkoop op de markt. Een makelaar zet het pand dan namens de bank tegen de geldende marktprijs in de etalage. Daar hebben beide par tijen baat bij: de bank krijgt door de hogere op brengst vaak de volledige lening terug, de eigenaren komen er zonder rest schuld vanaf. Maar hun bezit ze kwijt. De eigenaren moeten daartoe een onherroepelijke volmacht tot verkoop onderte kenen. Ze hebben recht om te weigeren, maar het alternatief is weinig aanlokkelijk: alsnog een veiling met een grote kans op een restschuld. Dus tekenen ze, met het pistool op de borst. Ik begrijp de zichtbare weerzin van deze twee mensen tegen mij dan ook best. Ik ben de ver persoonlijking van hun ongeluk. Sterker: ik ben de eerste en enige persoon die ze in een lang proces in levenden lijve ontmoeten, de enige die ze fysiek hun frustratie kunnen laten voelen. Want de bank is voor hen altijd een anonieme schriftelijke grootheid gebleven waar geen men selijk gezicht aan te pas kwam. Dus ondanks de minachtende bejegening door dit echtpaar, stel ik mij beleefd, vriendelijk, be gripvol en professioneel op. Dit behoort nu een maal ook tot mijn taken als notaris. Maar niet tot mijn favoriete. woensdag 19 februari 2020 GO ILLUSTRATIE GERRIT DE JAGER Het Nibud ziet vier keuzemogelijkheden om de kosten te verdelen: Bijdragen naar inko mensverhouding Wie meer betaalt, draagt meer bij. Stel dat de ene partner 60 procent van het geza menlijke inkomen ver dient en de ander 40 procent. De meest verdienende partner betaalt dan ook 60 procent van de geza menlijke uitgaven en de ander 40 procent. KEUZE 2 Houd allebei hetzelfde bedrag voor persoonlijke uitgaven over Dit bedrag bereken je door beide inkomens bij elkaar op te tellen en daarvan het totaal bedrag van alle geza menlijke uitgaven af te trekken. Het bedrag dat over blijft deel je door tweeën. Dat bedrag trek je af van het inko men van de minstver- dienende partner. Het overgebleven bedrag is de bijdrage voor de gezamenlijke uitgaven. De andere partner vult met zijn/haar inkomen de rest van de geza menlijke uitgaven aan. Voorbeeld: de ene partner verdient 2400 euro netto per maand, de ander 1700 euro: bij elkaar 4100 euro. De gezamenlijke uitga ven bedragen 2300 euro. Het bedrag dat overblijft is dan 4100 - 2300 1800 euro, ofwel 900 euro per persoon. De minste verdienende partner stort dan 1700 - 900 800 euro op de ge meenschappelijke re kening. De meeste verdiende partner stort de rest: 2300 - 800 1500 euro. Bei den houden zo 900 euro over voor per soonlijke uitgaven. KEUZE 3 Allebei de helft Alle kosten worden 50/50 verdeeld. Het Nibud raadt deze manier van kosten verdelen enkel en al leen aan als de minst- verdienende partner voldoende geld over houdt voor persoon lijke uitgaven. KEUZE 4 Vaste bijdrage aan de andere partner betalen Een andere mogelijk heid is dat de ene partner een vaste bijdrage overmaakt aan de ander en op die manier dus een vorm van kostgeld betaalt. Deze optie is aantrekkelijk als: je 'op proef' gaat samenwo nen; als een van de partners een eigen huis heeft; als een van de twee hoge lasten heeft waardoor een verdeling van kosten niet redelijk is, bijvoorbeeld in het geval van inwonende kinderen. Ben je benieuwd of jij en je partner een goede financiële match zijn? Via de 'geld en relatie test' krijg je inzicht in verschillen en over eenkomsten op het financiële vlak. Aan de hand van de resul taten kun je met el kaar het gesprek aan gaan over de geza menlijke portemonnee. geldenrelatie.nibud.nl Waargebeurde voorvallen uit de notarispraktijk, opgetekend door journalist Johan Nebbeling. Vanwege beroepsgeheim zijn geen namen vermeld. Reageren? akte@dpgmedia.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 21