GELD Haal drollen in een handomdraai weg FÏ5 PI 0 Hoe regel je als tweeverdieners slim 20 GOEIE KOOP Hondenzakjes Als je gaat samenwonen, deel je niet alleen een huis maar ook alle inkomsten en uitgaven. Hoe regel je als stel je geldzaken op een goede manier? Maistic DviïG BAGS €0,80 Dumil 'V* Earth Rated €0,91 O Groot genoeg voor een stevige drol. O Scheurt goed af. O Binnenrol van gerecycled papier. Al het geld op één grote hoop? Daar krijgt Maresa Jacobse (33) de kriebels van. ,,Ik ben een beetje een controlfreak en dan raak ik het overzicht kwijt'', zegt de Alk- maarse. Naast een persoonlijke reke ning hebben Jacobse en haar man ook een gezamenlijke rekening. Daarop storten ze maandelijkse naar rato een bedrag: wie meer verdient, draagt meer bij. Als freelance tekst schrijver heeft Jacobse elke maand wisselende inkomsten, terwijl het salaris van haar man, die bij een ICT- bedrijf werkt, regelmatiger is. Naast de gezamenlijke rekening hebben ze elk een persoonlijke rekening. De gezamenlijke rekening naast een eigen rekening wordt steeds meer gemeengoed, blijkt uit onder zoek van budgetvoortlichter Nibud. In 2019 had 79 procent van de onder vraagde stellen een gezamenlijke rekening, waar dat in 2007 nog 74 procent was. Dat komt doordat stel len tegenwoordig al vaker een baan hebben als ze gaan samenwonen en dan minder geneigd zijn alles te de len, verklaart Karin Radstaak van het Nibud. „Partners zijn gewend aan een eigen inkomen, aan zelfstandig heid. Dat willen ze dan niet ineens helemaal opgeven.'' Zelf bepalen In eerste instantie was het vooral de wens van Jacobse om een gezamen lijke rekening te openen naast de ei gen rekening. ,,Ik had spaargeld waarvoor ik lang had gespaard, en wilde zelf kunnen bepalen waaraan ik dat zou uitgeven.'' Bovendien gin gen ze beiden nogal verschillend met geld om. ,,Wat bij mijn man erin kwam, ging er meteen weer uit.'' Dat is inmiddels na dertien jaar samen wonen meer gelijk getrokken. ,,Hij is beter geworden in sparen, terwijl ik nu juist wat losser durf te zijn.'' Jesse van de Beek (26) en zijn vriend hebben geen gezamenlijke re kening. ,,Ik heb een beetje dyscalcu- lie, waardoor ik het lastig vind om in te schatten hoeveel iets precies kost'', zegt Van de Beek. „Daarom heb ik vanaf het begin af aan tegen mijn WAT DEEL JE? vriend gezegd: ik geef jou de verant woordelijkheid over de financiën. Laat maar weten hoeveel je nodig hebt.'' Van de Beek stort maandelijks een bedrag op de rekening van zijn vriend, waarvan vervolgens alle reke ningen van het stel uit Almere wor den betaald. Betrokken Volgens het Nibud-onderzoek regelt in meer dan de helft van de gevallen vooral één van de partners de dage lijkse financiën. Toch is het volgens Radstaak belangrijk dat je daar bei den betrokken bij bent. ,,Stel je voor dat je partner in het ziekenhuis komt te liggen, dan is het belangrijk dat de ander ook weet hoe alles financieel is geregeld. Zorg ervoor dat je maande lijks een vast moment neemt om even te bespreken hoe je er samen financieel voor staat, bijvoorbeeld op het moment dat het salaris binnen komt.'' Dat het toch prettig is om allebei van de financiën op de hoogte te zijn, heeft ook Van de Beek ervaren. ,,Eer- der had ik geen overzicht en begon mijn vriend alleen over geld op het moment dat het misging, als we bij voorbeeld onverwachts een grote rekening kregen. Nu communiceren we er meer over en is het ook niet altijd meer negatief.'' Als voorbeeld noemt hij hun va kantie naar Thailand. ,,Die viel 500 euro duurder uit dan waar we op hadden gerekend. Dat is niet erg, nu weet ik dat we even wat zuiniger moeten doen en snap ik ook waarom dat zo is.'' Trakteren Jacobse is tevreden met de huidige financiële constructie. ,,Een deel van het geld blijft van mezelf, waardoor ik mijn man ook ergens op kan trak teren. Als we een avondje uit gaan, kan ik bijvoorbeeld voor het eten be talen.'' Verder vindt ze het fijn dat ze niet het gevoel heeft haar aankopen te moeten verantwoorden. ,,Ik hou van gadgets en geef daar graag geld aan uit. Laatste kocht ik een nieuw hor loge van Garmin, die was 300 euro. Niet goedkoop, maar ik wilde hem gewoon heel graag.'' De laaste grote woensdag 19 februari 2020 GO Met dank aan het honden poepzakje liggen er een stuk minder drollen op de stoepen. Een uitkomst, dus! Ook al voelt het voor de baasjes niet altijd even fijn om de warme achterblijfselen van hun trouwe viervoeter van de straat te halen. De vraag is: welk honden poepzakje is het prettigst in het gebruik? Zijn ze allemaal wel groot genoeg voor de uit werpselen van tekkels én rottweilers? Consumenten site Kassa zocht het uit. Drie teams van hondenliefhebbers testten het gebruiksgemak van zes soorten poepzakjes. De prijs varieerde tussen de 3 en 39 cent per stuk. Hieronder de top 3. COMPOSTABLE Hl/NDEKOTBEUTEL HONDE NZAKJE SfKSiCBOTTES Prijs voor 10 stuks: O Door het stevige zakje voel je de structuur van de poep niet zo. O Afscheuren gaat mak kelijk. O Zakjes groot genoeg voor een flinke hoop. O Biologisch afbreek baar. O Knooplussen ontbreken. O Eén zakje bleek tijdens de test al voor gebruik kapot. Prijs voor 10 stuks: €0,33 O Goedkoop ste uit test. O Erg stevig en lekker groot. O Door de twee lussen gemakkelijk mee te dragen. O Hersluitbare verpakking. O De geur is niet zo pret tig, zakjes ruiken een beetje che misch. I Dumil HONDEN IHixl POEPZAKJE 5AC R 4M«SE CROITE 1 Prijs voor 10 stuks: O Knooplussen ontbreken. O Lavendelgeur is niet zo prettig. Mijn geld, jouw geld? ANNELIES BONTJES Welke posten lig gen voor de hand om van de geza menlijke rekening te betalen? Logische posten voor de gezamen lijke rekening zijn huur of hypotheek, energie, water, lokale heffingen, woonverzekerin- gen, tv- en inter netabonnement en boodschappen. Andere uitgaven zijn meer een kwestie van kie zen: samen of zelf betalen? Dat zijn posten als een (eigen) telefoon abonnement, zorg verzekering, auto verzekering, abon nementen op kran ten en tijdschriften en contributie van een (sport)vereni- ging. Ook handig: stort inkomsten voor zaken waar van je samen ge bruikmaakt op de gemeenschappe lijke rekening, zoals huurtoeslag, kinderopvang- toeslag en kinder bijslag. earth rated Bron Kassa

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 20