Marjan Berk Personeel Amazon hekelt klimaatdonatie PC v* NIEUWS 17 Doe wat aan milieubelastende activiteiten AMAZON mean low emissions Als ik niet doe wat ze zeggen, krijg ik een hangbuik Ik ben als de hond van Pavlov. Niemand heeft mij afgericht, alleen eigenbelang is hier in het spel. Ik heb dat gedrag ontwikkeld in de jaren dat ochtendgymnastiek uitsluitend op de radio werd gegeven. Ene Ab Gouwitz speelde piano, wie de oefeningen afriep ben ik verge ten, maar het pianodeuntje dat de oefeningen begeleidde vergeet ik nooit meer. Flauwe moppen werden verteld, zoals: ,,Ik luister nu al drie weken, maar ik ben nog geen gram afgevallen!!" televisie een programma maakte dat Nederland in beweging heette, was ik van de partij. Door mijn werk op het toneel was ik wel gewend aan de warming up vóór de repetitie, en aan dansles sen van wisselende kwaliteit. Zo heb ik dus mijzelf gedres seerd om zodra de herkennings melodie van Nederland in bewe ging klinkt mijn benen automa tisch over de rand van mijn zalig warme slaaphol te slingeren en met mijn 'grote blote voeten op het kouwe zeil' (Peter Koelewijn) te doen wat Olga en Duco van mij verwachten. Hun vriende lijke, warme en toch zo strenge blikken stralen door de beeldbuis héén, ik mSg ze niet teleurstellen. Bovendien, als ik niet doe wat ze zeggen, krijg ik een hangbuik, en wallen onder mijn ogen. Vooral Olga is heel goed in het slaken van animerende kreten als 'Héééérlijk hè?' en 'Wat een ge- not om je lijf zo inténs te voelen!'' En toch, ik doe wat ze vragen, an ders word ik gestraft! Twee jaar geleden speelde ik een klein theaterprogramma met de suggestieve titel Nooit te oud! Ik vroeg de zaal mee te doen met de oefening: ,,Ga zitten. Sta nu op. Ga dan weer bijna zitten en spring dan weer op!" Soms viel er iemand bij op de grond, dat mocht de pret ook niet drukken. Gewillig deed het publiek wat ik ze vroeg. Als goed gedresseerde vlooien wipten ze heen en weer, de pret was groot. Dat gaf mij veel inzicht in het fenomeen ka daverdiscipline. Als mensen het zo leuk vinden om te doen wat je ze vraagt...dat geeft toch te den ken. En het is waar: wanneer je de discipline opbrengt een kwar tiertje hun vriendelijke bevelen op te volgen, krijg je minder hangbuik en minder wallen on der je ogen. En als je appels moet plukken, kan je er zo maar mak kelijk bij. Ik doe al twintig jaar met ze mee: ik strik mijn eigen veters en raap geheel zelfstandig alles op wat ik laat vallen. Dierbare mensenvrienden, ik wens jullie nog jaren rek- en trekplezier en hoop daar nog lang met mijn hondje Pavlov van te genieten! Het is één van de grootste donaties die een individu ooit heeft gedaan: de oprichter van e-commercebe- drijf Amazon trekt 9,3 miljard euro uit voor een klimaatfonds, zo maakte hij bekend op Instagram. Het geld in zijn Bezos Earth Fund is bedoeld voor wetenschappers, acti visten en goede doelen die de aarde helpen beschermen, stelt hij. ,,Kli- maatverandering is de grootste be dreiging voor onze planeet.'' Bezos kan het geld missen. On danks zijn scheiding die hem vorig jaar 34 miljard euro kostte, wordt zijn vermogen door de Bloomberg miljardairsindex nog altijd geschat op zo'n 120 miljard euro. De manier waarop Bezos dat geld verdient, kwam hem afgelopen jaar echter op toenemende kritiek van zelfs zijn eigen werknemers te staan. Met stakingen en in een open brief zet ten zij hun baas onder druk om meer te doen tegen klimaatveran dering. Door in de hele wereld pak ketjes te bezorgen en clouddien- sten als videostreaming aan te bie den die enorme energieslurpende datacenters vereisen, stootte Ama zon in 2018 44,4 miljoen ton CO2 uit. Dat is te vergelijken met het verbranden van 600.000 tankauto's vol benzine, aldus The New York Ti mes, die concludeert dat het e-com- mercebedrijf daarmee tot de twee honderd grootste CO2-uitstoters ter wereld behoort. In theorie kan webwinkelen voordelig uitpakken voor het mi lieu, als consumenten al hun bood- schappen tegelijk thuis laten bezor gen in plaats van zelf voor elk pak melk naar de supermarkt te rijden. Maar de praktijk is anders. Zo zorgt Amazon Prime, een abonnement waarmee klanten ook kleine bestel lingen gratis thuisbezorgd krijgen, juist voor méér bestelbusjes op de weg. Campagnekassen In een open brief riepen meer dan 8000 Amazonmedewerkers hun baas vorig jaar op om de CO2-voet- afdruk van al zijn vrachtwagens, vrachtschepen en vliegbewegin gen te verkleinen. Ook eisten ze dat Amazon stopt met het aanbieden van clouddiensten die olie- en gas bedrijven helpen om nieuwe fos siele brandstoffen op te sporen, en niet langer campagnekassen te spekken van politici die klimaat verandering ontkennen. Verschil lende kritische medewerkers zou- De ene hand kan niet weggeven, wat de andere wegneemt den daarop met ontslag zijn be dreigd. In september deed Bezos al een aantal klimaatconcessies. Hij be loofde dat zijn bedrijf in 2040 kli maatneutraal zal opereren en be stelde 100.000 elektrische bestel wagens. Die moeten ervoor zorgen dat 80 procent van de energie die Amazon in 2024 verbruikt her nieuwbaar is - het dubbele van het huidige aandeel. Raketvluchten Zijn nieuwe klimaatfonds staat los van Amazon, volgens Bezos, die ook eigenaar is van de krant The Washington Post en ruimtevaartbe- drijf Blue Origin. Met dat bedrijf wil de rasondernemer toeristische, commerciële en wetenschappelijke raketvluchten betaalbaar maken. Volgens critici bewijst hij de op warmende aarde daarmee geen dienst. Maar zelf ziet Bezos zijn energie-intensieve ruimtevaarton derneming juist als een manier om de aarde te beschermen. ,,Als je de aarde wilt redden, moet je naar de ruimte gaan'', zei hij. Zo voorspelt hij dat de mensheid uiteindelijk in het heelal nieuwe woonkolonies zal bouwen. Wat voor projecten precies in aanmerking komen voor de dik 9 miljard euro in zijn klimaatfonds, heeft Bezos nog niet bekendge maakt. De kritische medewerkers, verenigd in de groep Amazon Em ployees for Climate Justice, roepen Bezos op ook via Amazon zijn ver antwoordelijkheid te nemen. ,,We juichen zijn filantropie toe, maar de ene hand kan niet geven wat de an dere wegneemt'', stellen ze op Twitter. „Wanneer stopt Amazon met het financieren van klimaats- ceptische denktanks en beleidsma kers? Wanneer neemt Amazon ver antwoordelijkheid voor de longen van kinderen nabij zijn distributie centra door van diesel af te stappen? Waarom dreigde Amazon mede werkers die alarm sloegen over Amazons rol in de klimaatcrisis met ontslag?'' woensdag 19 februari 2020 GO Pavlov Maar vanaf het ogenblik dat de Amazonbaas en rijkste mens ter aarde Jeff Bezos stopt 10 mil jard dollar in een fonds om kli maatverandering te bestrijden. Tegelijkertijd ligt de miljardair onder vuur vanwege zijn milieu belastende businessmodellen: pakketjes de wereld over sle pen, energieslurpende datacen ters bouwen en raketten de ruimte in sturen. Annemieke van Dongen Rotterdam Jeff Bezos stopt 10 miljard in een klimaatfonds. foto ap Tweet van kritische medewerkers HIGH STANDARDS Amazon-personeel eist dat het bedrijf meer doet om het klimaat te ontzien. foto afp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 17