Nieuwe Rembrandt nep? 'Het is echt een commerciële stunt' 16 NIEUWS Het geruchtmakende proces tegen filmmaker Harvey Weinstein komt tot een einde. De grote vraag: kan hij worden gestraft voor misbruik van vrouwen die zelf contact met hem bleven houden? PROCES SEKSUEEL MISBRUIK De jury in de rechtszaak tegen Harvey Weinstein is in beraad om tot een unaniem oordeel over zijn schuld te komen. Het is onduidelijk hoe lang daarvoor nodig is. Maar dat het ingewikkeld wordt, staat vast. Uit getuigenissen van actrice Jessica Mann en produc tieassistent Mimi Haleyi blijkt dat zij een gecompliceerde relatie met Weinstein onderhielden, ook nadat ze door hem zouden zijn misbruikt. Weinstein is sinds onthullingen van onder meer The New York Times door meer dan tachtig vrouwen be schuldigd van seksueel wangedrag. Zijn verbanning uit Hollywood in spireerde een complete beweging te gen seksueel misbruik. Hij wordt nu in New York voor twee van die be schuldigingen strafrechtelijk ver volgd. Justitie wrijft hem de zwaarste vorm van seksueel misbruik aan. Als hij daarvoor wordt veroordeeld, kan hij de rest van zijn leven achter tra lies verdwijnen. Maar de zaak is complex, bleek de afgelopen weken. In totaal zes vrou wen verklaarden hoe ze als jonge ac trice of model in contact kwamen met de grote filmbaas Weinstein, die hen rollen beloofde en hen naar zijn huis of hotelkamer liet komen voor werkafspraken. Daar deed hij seksu ele voorstellen en betastte of ver krachtte hen. ,,Dit is hoe het werkt. Hoe denk je dat andere actrices voor- uit zijn gekomen?'' zou hij hebben gezegd. De advocaten van Weinstein hameren op het feit dat de vrouwen die centraal staan in de aanklacht, ac trice Jessica Mann en productieassis tent Mimi Haleyi, vriendelijk contact en zelfs seks met Weinstein hadden nadat hij hen zou hebben misbruikt. Dat komt wel vaker voor, volgens verkrachtingsexperts. Schaamte Een forensisch psycholoog, Barbara Ziv, getuigde dat slachtoffers van ver krachting zichzelf vaak de schuld ge ven, zich schamen, en geregeld con tact houden met hun verkrachter, soms gedwongen door omstandighe den omdat hij een bekende is. Maar het is in zulke zaken moeilijk tot een veroordeling te komen. Het is de vraag of de jury, die in het Ameri kaanse rechtssysteem over de schuldvraag gaat, de vrouwen geloof waardig genoeg vindt. Mimi Haleyi, die inmiddels haar naam veranderde om niet achtervolgd te blijven wor den door de Weinstein-zaak, ver klaarde dat ze in 2006 bij hem thuis op een bed gedrukt werd. Hij ne geerde haar protest, trok de tampon uit haar vagina en dwong haar tot orale seks. ,,Uiteindelijk nam ik men taal afstand en besloot ik om het te verdragen. Dat was op dat moment het veiligste om te doen'', zei Haleyi. Hulpeloos Later had ze toch seks met de film maker zonder dat ze zich verzette. Ze voelde zich vernederd, verlamd en hulpeloos, beschreef ze. Ze plande een werkbespreking met Weinstein en sloot een e-mail af met 'veel liefde', omdat ze probeerde te doen alsof het niet was gebeurd. Haleyi probeerde de situatie te 'normalise ren' en minder 'walgelijk' te maken, beschreef de aanklager. Voordat actrice Jessica Mann in 2013 in een New Yorks hotel tot seks zou zijn gedwongen, was ze akkoord gegaan met seksuele handelingen in wat ze een 'extreem vernederende' relatie met de filmmaker noemde. Ze walgde van hem, verklaarde ze, maar was met hem in zee gegaan uit 'me delijden' nadat ze zijn misvormde li chaam had gezien. Na de verkrach ting ontmoette ze hem zoals gepland bij een ontbijt en een filmpremière, ze stuurde hem vriendelijke, soms flirterige e-mails en ging later ook akkoord met seks waar ze eigenlijk geen zin in had. Justitie stelt dat Mann een kwetsbare jonge vrouw was, opgegroeid in een arm gezin ver weg van Hollywood en eerder in haar leven misbruikt, die Weinsteins driftbuien vreesde en bang was dat hij haar carrière kon schaden. De filmgigant buitte dat uit. Maar Wein- steins advocaten stellen dat Mann zelf besloot seksuele verzoeken te verdragen om te profiteren van het contact met de beroemde filmmaker. Zijn advocaat Donna Rotunno hield de jury voor dat aanklagers doen alsof volwassen vrouwen geen gezond verstand hebben, en geen 'verant woordelijkheid dragen voor de feest jes waar ze bij zijn, de mannen met wie ze flirten, de hotelkamers waar Uiteindelijk nam ik mentaal afstand en besloot het te verdragen ze naartoe gaan, de vliegtickets die ze accepteren'. Volgens de aanklager maakt het niet uit. ,,Zelfs als Jessica Mann met Weinstein getrouwd was, verandert dat niets aan het feit dat hij haar heeft verkracht'', benadrukte Joan Illuzzi. Als de jury daar anders over denkt en Weinstein vrijspreekt, dan wachten hem overigens nog meer strafzaken. Ook in Los Angeles wordt hij vervolgd voor verkrachting. De discussie gaat over een 388 jaar oud schilderij dat al tiental len jaren in het Amerikaanse Al- lentown Art Museum hangt, net buiten Philadelphia. Aanvanke lijk werd gedacht dat dit werk ge maakt was door een leerling van Rembrandt, maar nieuw onder zoek zou uitwijzen dat het toch van de meester zelf is. In 2018 stuurde het museum het schilderij naar de univer siteit van New York voor restauratie. Het schilde rij - genaamd Portret van een jonge vrouw - was jarenlang bedekt met dikke lagen verf, waardoor het uiterlijk van het werk was vertroe beld. Tijdens het restaura tiewerk werden meerdere lagen vernis verwijderd, waardoor het origineel tevoorschijn kwam. Met behulp van röntgen straling en andere tech nologieën kwamen be kende penseelstreken aan het licht, die het werk zou- den zijn van Rembrandt. Van de Wetering weigert dat te geloven. ,,Och, u belt zeker over dat schil derij", zegt hij licht geïrriteerd. „Eigenlijk zou u er geen aandacht aan moeten schenken. Het is een commerciële stunt." Het Allen- town Art Museum zou volgens hem zo meer bezoekers willen trekken. woensdag 19 februari 2020 GO Na schokkende ligt lot Weinstein in handen jury Karlijn van Houwelingen New York Juryleden bekijken foto's van een naakte Weinstein om de ge detailleerde verklarin gen van slachtoffers te kunnen controle ren. FOTO'S REUTERS —Mimi Haleyi, getuige AMSTERDAM Ernst van de Wetering, de grote Rembrandt- expert van ons land, gelooft er niets van dat een Amerikaans museum een échte Rembrandt in handen heeft. Zo heeft de af gebeelde vrouw 'een opmerkelijk grote kinpartij' en staan haar ogen te dicht bij elkaar. ,,Rem- brandt was heel precies."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 16