i 14 ABDUL RAZAQ A. RECHTSZAAK S Het slachthuis, zo was de bijnaam van de in de jaren 80. Duizenden Afghanen werden er gemarteld of geëxecuteerd. De vermeende directeur ervan woonde jarenlang in Kerkrade en moet vandaag in Den Haag voor de rechter komen. De Pul-e-Charkhi gevangenis in Kaboel zat in de jaren 80 vol met politieke gevangenen, ze zijn op gepakt door de KhAD, de gevrees de geheime dienst tijdens de com munistische periode van het land. Gevangenen vertellen over talloze martelingen: het uittrekken van nagels, het ophangen aan de ar men, het dompelen van voeten in bijtend zuur, schijnexecuties en echte terechtstellingen. Abdul Razaq A. (74) was, zo stelt het Nederlandse Openbaar Minis terie, een van de directeuren van die gevangenis en tegelijkertijd het hoofd van de afdeling Politieke Zaken. ,,In de gevangenis werden talloze oorlogsmisdaden begaan'', stelt Justitie. ,,En tientallen getui gen vertellen dat A. daarbij was betrokken.'' Die geschiedenis zou, hoe gru welijk ook, geen zaak zijn geweest voor het Nederlandse Openbaar Ministerie. Ware het niet dat Ra- zaq A. na de val van het commu nistische regime uit Afghanistan is verdwenen. De Afghaan blijkt al sinds 2001 in Nederland te wonen, hoogstwaarschijnlijk het land bin nengekomen als asielzoeker en met een valse naam. Daarmee zijn de gruwelen van 'het Slachthuis' wel opeens een Nederlandse zaak. Afgelopen november werd A. in Kerkrade gearresteerd. Het team Internationale Misdrijven van het OM blijkt al jaren onderzoek naar hem te doen. Daarbij zijn tiental len getuigen in meerdere landen gehoord. Morgen is de eerste, nog niet inhoudelijke, zitting in de zaak tegen de Afghaan. Een van de getuigen deed vorige week zijn verhaal in dagblad De Limburger. De man werd in 1982 in Kaboel gearresteerd toen hij bezig was met het maken van zoge noemde 'nachtbrieven' waarin de tweede verjaardag van de opstand tegen de Sovjet-troepen in Afgha nistan werd gevierd. ,,De assistent neemt een soort telefoontoestel met draden, het uiteinde daarvan maakt hij vast aan mijn tenen. Ik krijg elektrische schokken toege diend, steeds sterker'', zo vertelt hij in de krant over zijn tijd in de tentie. Als hij een tijd later in een gevangenisziekenhuis ligt komt er een man langs die met één ruk het infuus uit zijn arm trekt en zegt: jij bent niet ziek, jij bent een gevan gene. Die man is Razaq A., zo stelt de getuige. Ook deze getuige woont in Ne derland, ook hij is hier als oorlogs vluchtelingen naartoe gekomen en kreeg asiel. ,,Ik had A. dus hier te gen het lijf kunnen lopen'', stelt hij. Het is een onderwerp dat al ja ren speelt: er zijn inmiddels zo veel conflicten geweest in Afgha nistan waarin winnaars verliezers H vl werden (en omgekeerd) dat onder alle vluchtelingen in Europa zowel daders als slachtoffers zitten. Asielverzoeken van vluchtelin gen in Nederland worden gecon troleerd door de IND (Immigratie- en Naturalisatiedienst). Als die aanwijzingen heeft dat een Af ghaan voor inlichtingendienst KhAD heeft gewerkt, krijgt hij au tomatisch een zogenoemde iF-sta- tus en wordt een verblijfsvergun ning geweigerd. Vaak blijkt dat echter pas jaren later. Als er ook specifieke aanwijzingen voor de persoonlijke betrokkenheid van de asielzoeker bij zware misdaden zijn, dan stelt het Openbaar Minis terie een onderzoek in. Foltering In 2005 werden twee Afghanen in Nederland veroordeeld tot negen en twaalf jaar cel. De toen 58-jarige Habibullah J. en de 57-jarige Hesa- muddin H. kwamen als vluchte lingen naar Nederland, maar ble ken hoge militairen die verant woordelijkheid droegen voor fol tering. Hesamuddin was het hoofd van de militaire inlichtingen dienst: 'In die functie maakte hij zich schuldig aan het medeplegen van foltering en schending van de wetten en gebruiken van de oor log. Slachtoffers werden zwaar li chamelijk mishandeld', aldus het vonnis van de Haagse rechtbank toen. woensdag 19 februari 2020 GO Gevangenen in de Pul-e-Charkhi gevangenis. FOTO SYGMA VIA GETTY IMAGES ■So meest beruchte gevangenis in Afghanistan Was Afghaanse asielzoeker baas gruwelgevangenis? Cyril Rosman Kerkrade ftifty lyT'ÏF^'"J - bij Kaboel. De Pul-e Charkhi gevangenis in een winters landschap I Gevangenen in 'het Slachthuis'. foto s getty

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 14