II Verdachte vrijgelaten wegens tekort aan psychiaters EUWS 11 We veroorzaken minder overlast dan boeren op de snelweg ten bij XR niet schaden." Hij gaat door met actievoeren en wordt niet veel later bij zijn leidingge venden van de Nationale Reserve op het matje geroepen. Of daarbij een verband is met zijn weigering informant te wor den, is niet duidelijk. ,,Mijn lei dinggevenden zeiden dat ze actie voeren niet verenigbaar vinden met werken bij Defensie. Een ser geant maakte de vergelijking met militairen die ook niet bij motor clubs mogen zitten. Maar Extinc tion Rebellion is geen criminele organisatie. En een militair mag demonstreren, als het maar zon der geweld en buiten werktijd is. Ik deed niets tegen de wet. Ben nooit gearresteerd." Boomknuffelaars Hij wijst ook op opmerkingen van voormalig Commandant der Strijdkrachten Tom Middendorp die in 2016 stelde dat 'de tijd voor bij is dat klimaatverandering een hobby is voor natuurliefhebbers of boomknuffelaars'. ,,Ook Midden dorp ziet klimaatverandering als een gevaar voor onze veiligheid." De waarschuwing van zijn meerderen past echter wel in een patroon. Afgelopen zomer bleek al dat inlichtingendiensten infor manten werven onder klimaatac tivisten. NRC schreef toen over ten minste vier andere activisten die op een vergelijkbare manier waren benaderd. Milieuorganisaties Greenpeace, Milieudefensie en Fossielvrij NL uitten daarover hun zorgen in een brief aan de minis ters Grapperhaus (Justitie) en Ollongren (Binnenlandse Zaken). ,,Staken, demonstreren en actie voeren zijn de zuurstof van een sterke democratische rechtsstaat'', verklaren ze. ,,Burgerlijke onge hoorzaamheid dient niet te wor den gecriminaliseerd.'' Inlichtingendiensten en politie gaan nooit in op vragen wie ze als informant hebben willen werven. Wel stelde de politie eerder in een reactie aan NRC 'dat mensen be naderd kunnen worden om een goede informatiepositie te verkrij gen'. De acties van XR (dat geweld loosheid propagandeert, maar wel voor burgerlijke ongehoorzaam heid is) worden steeds opvallen der: ze blokkeren straten in Am sterdam, demonstreren op Schip hol en houden acties waarbij ze voor dood op straat gaan liggen. In februari bestormen ze in Den Haag het hoofdkantoor van Shell, maar de politie grijpt in voordat de activisten zichzelf aan de glazen ingang kunnen vastlijmen. Er worden zo'n dertig mensen gear resteerd. De politie was getipt over de actie. De Nationaal Coördinator Ter rorismebestrijding en Veiligheid schreef over XR dat dergelijke be wegingen 'actief bereid zijn de openbare orde te verstoren, de wet vijf jaar erg naar mijn zin gehad. Maar ik verbaas me erover dat XR als extremistisch wordt gezien, terwijl we minder overlast veroor zaken dan de boeren die gaan bar- becueën op de snelweg. Daar is binnen Defensie juist veel sympa thie voor.'' Loyaliteit Het ministerie van Defensie wil niet ingaan op 'individuele zaken' en geeft daarom geen antwoord op de vraag of Mulder inderdaad is gevraagd te stoppen met demon streren. Op de vraag of een militair zich sowieso mag inzetten voor een ac tiegroep, verwijst de woordvoer der naar de Leidraad Persoonlijke Gedragingen van het ministerie. Die leidraad gaat onder meer over 'loyaliteit aan de Nederlandse de mocratische rechtsorde'. Het deel nemen aan demonstraties en ac ties wordt er niet specifiek in be noemd. Er zijn volgens het ministerie de laatste twee jaar geen vgb's (Ver klaringen van Geen Bezwaar), ver plicht voor elke militair, ingetrok ken vanwege klimaatactivisme. Een woordvoerder van de mili taire vakbond VBM zegt geen soortgelijke zaken te kennen. Wel vindt hij het 'jammer' dat Mulder het niet op een ontslagzaak heeft laten aankomen. ,,Ik was be nieuwd geweest hoe dit was afge lopen voor de rechter." der werd gesteld dat er hard men sen voor nodig waren. In oktober krijgt Mulder een appje van zijn sergeant ,,Wat heb je gedaan, pannenkoek?'' Met daarbij een screenshot van zijn facebookpro- fiel waarop het logo van XR prijkt. ,,J e hebt j ezelf te veel in de picture gezet." Mulder besluit uiteindelijk zijn uniform aan de wilgen te hangen. Hij wil blijven demonstreren. Omdat hij er geen ontslagzaak van wil maken, stopt hij uit eigen be weging bij Defensie. ,,Ik heb het er te overtreden en gearresteerd te worden'. In Groot-Brittannië, de bakermat van XR, riep de terreur- politie onlangs docenten op signa len door te geven van jongeren die meedoen aan die-in-protesten en bijvoorbeeld het logo van Extinc tion Rebellion op tassen plakken. De combinatie van Mulders acties voor XR en zijn werk bij Defensie wordt in de loop van het jaar steeds moeilijker. De Purme- render wordt niet meer opgeroe pen voor opdrachten waarvan eer- De man werd vervolgd voor het mishandelen en bedreigen van fa milie. Zo zou hij zijn moeder met haar hoofd tegen een muur hebben geslagen. De man erkent dat hij psychische problemen heeft en wilde daarom ook hulp. Maar omdat er een schrij nend tekort is aan psychiaters en psychologen bij het Nederlands In stituut voor Forensische Psychia trie en Psychologie (NIFP), liet na der onderzoek op zich wachten. De rechtbank in Den Haag heeft daarom nu een rechterlijk pardon uitgesproken: hij krijgt geen straf of maatregel. Zij vinden dat ze hem geen straf kunnen geven, omdat zonder rapportage niet is in te schatten in welke mate zijn misda den hem kunnen worden aangere kend. De rechters noemen dit even wel 'onacceptabel'. Normaal wor den verdachten tijdens hun straf zaak onderzocht, zodat daarmee re kening wordt gehouden bij de straf. Of omdat ze dan zorg kunnen krij gen. De rechtbank had nu geen houvast. Het NIFP klaagt al langer over tekorten. Er zijn simpelweg te weinig medewerkers om tijdig met rapportages over verdachten te ko men. Soms is sprake van maanden wachttijd. Maar nu loopt het zo uit de hand, dat een rechtbank tot een vorm van vrijspraak is overgegaan. Opgenomen Zeker in deze zaak is dat extra wrang: de verdachte was vanwege ernstige psychiatrische problemen al eens opgenomen. Bovendien gaf hij tijdens deze rechtszaak aan dat hij bereid is 'om mee te werken' aan nader onderzoek. ,,Ik wil dat u het onder controle houdt voor mij'', zei hij tegen de rechter. Zijn advocaat en hij wilden daarom dat hij vrijwillig zou wor den opgenomen in een ggz-kliniek, maar dat bleek zonder uitspraak van een rechter niet mogelijk. Ook kon de man niet in afwachting van een rapport in een cel worden ge houden 'om zijn bestwil', zoals hij dat zei. ,,Het gaat niet aan om aan een verdachte die mogelijk niet strafbaar is (om bestwil) een gevan genisstraf op te leggen." De SP wil opheldering van mi nister Sander Dekker (Rechtsbe scherming) ,,Dit is echt heel slecht'', zegt Tweede Kamerlid Mi chiel van Nispen. ,,De overheid ver zaakt hier. De beoordeling in straf zaken gebeurt nu niet snel en zorg vuldig. Dit capaciteitstekort bij psy chiaters en psychologen was te voorzien, hoe heeft het zo ver kun nen komen? Ik wil dat de minister er alles aan gaat doen om dit pro bleem met spoed op te lossen." woensdag 19 februari 2020 GO Dat bli kt aeen fi ne combinatie M Sijmen Mulder tij dens een actie van Extinction Rebellion bij de Stopera in Amster dam. Een de monstratie in de hoofd stad. foto's MARCO OKHUIZEN De rechtbank in Den Haag heeft uit pure nood een verdachte vrij gelaten, omdat er geen psychia trisch rapport was opgemaakt. Door een tekort aan psychiaters liepen strafzaken al vertraging op, maar nu is een proces hier door ook echt mislukt. Tobias den Hartog Den Haag Michiel van Nispen (SP): ,,De overheid verzaakt hier.'' foto anp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 11