Rapport: drie op de tien agenten zijn niet inzetbaar 10 NIEUWS m DEFENSIE RESERVIST Sijmen Mulder was reservist bij defensie én klimaatactivist bij Extinction Rebellion. Die wonderlijke combinatie bleek niet te werken. ,,Wat heb je gedaan, pannenkoek?", appte zijn sergeant. Uiteindelijk hield Mulder het bij defensie voor gezien. Je hebt jezelf te veel in de picture gezet, schreef mijn sergeant Ict'er Sijmen Mulder maakt zich in zijn vrije tijd graag nuttig voor de samenle ving. Als lid van het Korps Nationale Reserve bijvoor beeld. Burgers die bijsprin gen als vrijwillig militair en daarvoor betaald krijgen. Zo hielp hij de afgelopen jaren, in uniform en soms gewapend, bij de migrantencontroles in de haven van Hoek van Holland, de Nij meegse Vierdaagse en Nationale Dodenherdenking. Hij deed het sinds 2014 en met plezier. „Heer lijk en zinvol werk." Maar sinds eind vorig jaar is hij geen reservist meer. Op 11 decem ber leverde soldaat eerste klasse Mulder zijn uniform in. Dat heeft te maken met zijn an dere vrijetijdsactiviteit: demon streren voor het klimaat. Mulder is sinds begin vorig jaar actief in de klimaatbeweging. Dat ziet hij, net als zijn vrijwilligersjob bij defen sie, als werken aan vrede en veilig heid. ,,Klimaatverandering kan de wereld ontwrichten. Ik wil mijn zorgen omzetten in verandering. Mijn twee bezigheden vind ik niet conflicterend, ik zag er geen pro bleem in", vertelt hij. Zijn eerste Klimaatmars loopt de Purmeren- der in maart vorig jaar, samen met 40.000 anderen in Amsterdam. Daarna raakt hij steeds nauwer be trokken bij een van de meest luid ruchtige klimaatclubs: Extinction Rebellion (XR). Hij wordt namens die groep contactpersoon voor de gemeente en de politie bij demonstraties. ,,Daar waren ze blij met mij. Om dat ik bij defensie werk, spreek ik hun taal." Tegelijkertijd kijken ze bij XR soms wat raar op: defensie is niet direct de natuurlijke habitat voor klimaatactivisten. ,,Ze zagen het als een curiositeit." Voor zijn col lega's bij de Nationale Reserve maakt hij ondertussen geen ge heim van zijn activisme. Ook lei dinggevenden weten ervan. Dodenherdenking In mei vorig jaar beginnen de pro blemen. Op 4 mei staat Mulder nog als reservist in zijn uniform bij de Dodenherdenking. Vier da gen later, in de bus op weg naar zijn werk, wordt hij aangesproken door een hem onbekende man in burger. Die man stelt zich voor als 'Per van de politie' en wil eens praten. Een afspraak later, in een onopval lend eetcafé in Almere, blijkt dui delijker wat Per wil: informatie over de klimaatbeweging, zo is het verhaal van Mulder. Mulder weigert. ,,Op zich vind ik het goed dat inlichtingendien sten hun werk doen en ik snap dat ze mij benaderden: als je bij De fensie werkt, ben je loyaal aan de overheid. Maar ik wilde het ver trouwen van mijn mede-activis- mm. Dat concludeert de Algemene Re kenkamer na onderzoek. Het gaat om 17.501 fte's die dagelijks niet in zetbaar zijn. Volgens de Rekenka mer is er sprake van een 'oneven wichtige bezetting'. ,,We zien dat sommige eenheden en basisteams een overbezetting hebben en an dere een onderbezetting.'' Hierdoor wordt een te kleine groep agenten te zwaar belast, waar schuwt de Rekenkamer. De 'scheefbezetting' is bovendien kostbaar: volgens de Rekenkamer gaat er zo per jaar minimaal 88 mil joen euro aan salariskosten verlo ren. Het probleem is daarnaast structureel: de politie kan agenten niet verplicht overplaatsen naar een ander gebied. Met name in de regio's Noord Nederland, Amsterdam, Den Haag, Rotterdam en Limburg is een aan tal teams waar de onderbezetting groot is. De administratie van de in zetbaarheid is bovendien een jan boel. Teamchefs moeten namelijk ook rekening houden met het feit dat sommige collega's zijn uitge leend aan andere teams (zoals de Mobiele Eenheid). Ook zijn er col lega's die niet 's nachts werken of die toetsen niet hebben gehaald waardoor ze geen geweld mogen gebruiken. De landelijke top van de Nationale Politie heeft daarvan geen totaaloverzicht. Omdat team chefs toch enig inzicht willen heb ben, houden ze daarom maar eigen spreadsheets bij. Financiën Het rapport komt bovenop een se rie van studies naar de grote proble men die de Nationale Politie on dervindt. Zo waren de financiën lange tijd een probleem, de ict niet op orde en bleek lang niet alle mis daad te kunnen worden aangepakt. Deze studie is extra pijnlijk: de vorming van de Nationale Politie in 2013 moest er juist toe leiden dat gemakkelijker met de inzet tussen teams kon worden geschoven. Die 'sturing' vindt 'op landelijk niveau maar heel beperkt plaats', schrijft de Rekenkamer. De uitkomsten van de rapportage bevestigen wat burgemeesters in het najaar schre ven: namelijk dat er sprake is van te weinig inzetbare agenten. De Rekenkamer stelt voor dat de korpsleiding tot een nieuw systeem komt om beter overzicht te krijgen van welke agenten echt ingezet kunnen worden. In een reactie on derschrijft minister Ferd Grapper- haus (Justitie) enkele problemen. Korpschef Erik Akerboom ontkent opvallend genoeg echter dat de po litietop cruciale informatie over de capaciteit niet zou hebben. woensdag 19 februari 2020 GO Militair én klimaatactivist? Cyril Rosman Annemieke van Dongen Purmerend Bij de politie blijken drie op de tien agenten dagelijks niet inzet baar vanwege verlof, ziektever zuim of omdat zij een opleiding volgen. Sommige eenheden moeten het zelfs met nog min der mensen doen en zijn ronduit onderbezet. Tobias den Hartog Den Haag Korpschef Akerboom: ,,Wél cruciale informatie.'' foto anp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 10