II De padden zijn al vroeg op pad Beste wandelroute van Benelux eindigt in Hulst 7 DIALECTBAND AMBRAS BESTAAT 40 JAAR Excuses om niet naar het jubileumconcert van Ambras te gaan? ,,Die zijn er niet. 29 februari is een schrikkeldag en dan heeft nooit iemand iets te doen", zegt zanger Piet Scheerders. De dialectband maakt al veertig jaar volksmuziek en gaat daar gewoon mee door. Tweehonderd liedjes heeft Ambras inmid dels uitgebracht, voor namelijk over Zeeuws- Vlaanderen. ,,Dat zijn alleen de zelfgeschreven of be werkte nummers, want we spelen er nog veel meer", vertelt Piet Scheerders in zijn archiefkamer, die vol staat met cd's, platen, oude telefoons, Mariabeelden en boe ken. ,,Waar we de inspiratie van daan halen? We kijken om ons heen, er gebeurt genoeg in de streek. Politieke nummers doen we niet, het moet dichtbij en her kenbaar voor de mensen blijven." Zo maakte Ambras een liedje over het ringen van vogels. ,,Dat zagen we gebeuren in de Saeftinghe. Die vogels vangen ze met een netje, met een washandje om pakken ze die vogels vast om ze te ringen. Dat zag er zo lullig uit. 25 procent van die vogels gaat trouwens dood hè." Anderdeurke Piet Scheerders (70), Hans en Rob van Bellen en Jos Neve (allen 60) zijn al veertig jaar bij elkaar. ,,Bijna net zo lang als de Rolling Stones. Alleen zijn wij nooit van samen stelling veranderd, da's wel uniek." De laatste tijd speelt Ambras gere geld in verzorgingshuizen. ,,Voor mensen met dementie. Gewoon, twee keer een half uur met koffie en gebak erbij. Het is heel vreemd, maar muziek doet bij hen een an der deurke open. We speelden eens Daar bij die molen en een vrouwtje dat al maanden niet had gepraat, begon opeens mee te zin gen. Dat geeft een warm gevoel." Ook bij Tragel is Ambras een welkome gast. ,,We vinden het echt een gunst dat we dat mogen doen. We traden eens op en er kwam een cliënt kijken die zijn gi taar bij zich had. Hij stapte het po dium op, duwde Hans er af en be gon mee te spelen. Ik zei: 'het is goed dat ze niet met z'n vieren zijn!'. Ze genieten daar echt van en wij verbreden ons spectrum." Ver der oefent de dialectband nog ie dere week. ,,We blijven stug door gaan, misschien halen we de vijf- We blijven stug doorgaan, misschien halen we de vijftig jaar wel tig jaar wel. We moeten wel ge zond blijven, we willen niet stop pen a la Tommy Cooper", verwijst hij naar de cabaretier die op het podium letterlijk in het harnas stierf. 'Babbelke' Zaterdag 29 februari is het eerste jubileumconcert van dit jaar in De Halle in Axel. ,,Dat is een verloren dag, dus er is niemand die iets te doen heeft. We spelen liedjes en doen er een babbelke bij." Ook de andere optredens zijn dit jaar op speciale dagen zoals 1 april. Ekkenbus probeert al zo'n dertien jaar zoveel mogelijk padden te red den. Ieder jaar weer wagen padden en kikkers de oversteek over de Van Wuijkhuiseweg naar de kreek ten zuiden van Mauritsfort tussen Hoek en Philippine. Terug naar hun geboortegrond om voor nako melingen te zorgen. De natuurlijke drift is sterk en ieder jaar weer leg gen honderden amoureuze amfi bieën het loodje. Langs de weg is op de plek waar de padden en kikkers de oversteek wagen een hek gezet met daarach ter emmers. Kikkers en padden die het hek over willen steken, komen in de emmers terecht. In het pad- 112 padden in één nacht, dat zie ik niet vaak dentrekseizoen gaat Ekkebus gere geld langs de emmers en laat de beesten aan de andere kant weer vrij. De vangst van afgelopen zondag was enorm. ,,112, voor het meren- deel padden. Dat zie ik niet vaak. Normaal gesproken zijn het er tus sen de drie en tien." Ekkenbus wijt het aan het uitzonderlijk warme weer, afgelopen weekend. Opval lend, maar zeker niet uniek. ,,Nor- maal gesproken komt het zo rond eind februari op gang. Soms later en soms vroeger, eind januari zelfs een keer. De natuur is grillig. Pad den gaan op pad wanneer het vochtig is en als het warmer is dan een graad of zes. Maandag ben ik nog gaan kijken, toen zaten er maar een stuk of drie in de em mers. Het is ook alweer wat kou der." Ze houdt het allemaal nauwge zet bij. ,,We doen wat we kunnen. We redden er per jaar gemiddeld zo'n tweeduizend. Maar ja, er wor den er zeker zoveel doodgereden." Sophie Stockman Hulst Tijdens de Fiets en Wandelbeurs in Gent, die afgelopen weekend werd gehouden, viel de grensoverschrij dende route in de prijzen. Het Streek-Grote Route pad Waas- en Reynaertland bestaat al langer, maar werd na twintig jaar ver nieuwd en uitgebreid. De oude route volgde het spoor van Rey- naert de Vos van Hulst tot Rupel- monde. Nu gaat de route ook door Beveren en langs toeristische be zienswaardigheden in de streek. Daar hoort een nieuwe wandel- gids van Grote Routepaden bij, die 134 pagina's telt. Het pad begint in het Oost-Vlaamse Lokeren en gaat via Beveren en Sint-Niklaas naar Hulst. In totaal is de route 175 kilometer lang. Onderweg zijn er meerdere verwijzingen naar Rey- naert de Vos. De jury, met afgevaar digden uit Nederland en België, koos uit inzendingen van wande laars zes routes waarvan de top drie door hen werd gewandeld. dinsdag 18 februari 2020 Bijna net zo oud als de Stones Bob Maes Hulst Ambras anno 2020 met vlnr Rob van Bellen, Jos Neve, Piet Scheerders en Hans van Bellen. fotos peter nicolai De groep Ambras in 1985 tij dens een fotoshoot voor een elpee. - Piet Scheerders Kaarten voor de show in Axel kosten 10 euro en zijn onder meer te koop via ambras.info. Willie Ekkenbus uit Philippine keek zondag op van de vangst. Niet minder dan 112 padden en kikkers in de emmers. De pad den hebben het nu al op de heupen? Is de natuur van slag? Guido van der Heijden Mauritsfort -Willie Ekkenbus De beste wandelroute van de Benelux leidt naar Hulst. Het Streek-Grote Route pad Waas- en Reynaertland heeft de titel 'Wandelroute van het Jaar 2020' gewonnen. Meer informatie is te vinden op groteroutepaden.be.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 54