Bond vraagt alle lesuitval op scholen te melden NIEUWS 3 VRRUPHEI Kamermeerderheid ondanks twijfel vóór omstreden plan PROTEST PARAMARIBO 'stem TEGEUJj De stijging van het aantal niet-in- geënte kinderen bezorgt de poli tiek al langere tijd hoofdbrekens. Hoewel het RIVM onlangs liet we ten dat de vaccinatie van baby's te gen bof, mazelen en rode hond (BMR) vorig jaar voor het eerst sinds 2012 licht is gestegen, zijn de zorgen niet verdwenen. Omdat baby's pas met veertien maanden tegen besmettelijke ziekten worden ingeënt, lopen vooral zij het risico om ziek te wor den of zelfs te overlijden als ze met niet gevaccineerde kinderen in contact komen. Het wetsvoorstel van D66 biedt kinderopvancentra nu de moge lijkheid ouders met niet gevacci neerde kinderen de deur te wijzen. Naast D66 hebben ook VVD, PvdA en PVV - samen goed voor tachtig zetels - deze krant laten weten vandaag vóór het initiatiefvoorstel van de democraten te zullen stem men. 50Plus en GroenLinks geven aan, hoewel de stemming eerder is uitgesteld, zelfs op dit moment nog te twijfelen. De PvdA is pas re cent akkoord gegaan, nadat het voorstel op twee punten werd aan gepast: er komt na twee jaar een evaluatie en er komt een uitzonde ring op de regel voor kinderen die door ziekte niet ingeënt kunnen worden. D66-Kamerlid Paul van Meenen spreekt over 'een eerste stap' rich ting meer verplichtende eisen aan ouders. Zo ligt er een voorstel klaar van VVD en SP dat nog een stuk verder gaat. Die partijen willen vaccinatie zelfs verplicht stellen voor alle kinderen in de kinderop vang. Dat voorstel komt pas later aan bod. ,,Wij vinden het verstandig te beginnen met lichte, weinig dwin gende maatregelen. Dat doen we door kinderopvangcentra de optie te geven om niet gevaccineerde kinderen te weigeren'', aldus Van Meenen. ,,Dat maakt de markt transparant en geeft ouders de ge legenheid om een zo veilig moge lijke omgeving te kiezen voor hun kind." Tegenstander Het kabinet is een fervent tegen stander. Het zou niet de bedoeling zijn dat bestuurders in de kinder opvang moeten zorgen voor de op lossing van het landelijke pro bleem van de te lage vaccinatie graad. Ook ziet het kabinet geva ren door een samenklontering van kinderen zonder inenting binnen bepaalde organisaties. Dit worden 'infectiehaarden' genoemd. De Brancheorganisatie Kinder opvang denkt er net zo over. ,,Wij L. vinden dat de volksgezondheid primair een overheidstaak is en die moet ook vooral daar blijven'', zo liet de organisatie eerder weten. ,,Het voorstel van D66 geeft de kin deropvang onbedoeld een verant woordelijkheid over dit aspect van de gezondheid van onze kinderen, met alle gevolgen van dien.'' De Raad van State was eerder eveneens kritisch. Opvangorgani- saties zouden helemaal niet de door D66 voorgestelde wettelijke De opvangbranche vindt dat de politiek zelf verantwoordelijk moet blijven grondslag nodig hebben voor het weigeren van kinderen die niet deelnemen aan het Rijksvaccina tieprogramma. Kinderopvang- clubs zijn immers private onder nemingen die zelf kunnen bepalen aan wie zij hun diensten of pro ducten leveren. Het CDA en de SP laten ook we ten tegen het plan te zijn. D66 zegt wél ook steun te hebben van Fo rum voor Democratie, maar de partij was gisteren niet bereikbaar om dat te bevestigen. De zetels van Forum in de senaat kunnen straks de doorslag geven om het voorstel ook door de Eerste Kamer te lood sen. Het is de eerste actie na de onder- wijsstaking eind januari. Basis- en middelbare scholen sloten toen de deuren om te strijden voor betere salarissen en vermindering van de werkdruk. Daarmee hopen ze hun beroep aantrekkelijker te maken en meer leraren te trekken, zodat een groeiend tekort wordt afgewend. De AOb kondigde aan dat er elke maand verrassingsacties volgen om de problemen in het onderwijs op de agenda te houden. De eerste is een publieksvriendelijke actie. ,,De Tweede Kamer nam eerder een mo tie aan om de problemen van het lerarentekort landelijk te registre ren, maar de minister legt die motie naast zich neer. We weten nu niet eens hoe groot het tekort is. Dat willen we in kaart brengen", zegt AOb-woordvoerder Esther Sloots. Nu lossen scholen veel proble men zelf op, bijvoorbeeld door lera ren die parttime werken op hun vrije dagen voor de klas te zetten of onderwijsassistenten de groep te laten draaien. Op de AOb-site komt een maand lang een teller te staan om de pro blemen te laten zien. dinsdag 18 februari 2020 GO I" 1 Duizenden Surina- mers zijn gisteren in Paramaribo de straat opgegaan uit onvrede over de slechte financiële si tuatie in hun land. De mensen zijn vooral boos van wege de gevolgen daarvan voor hun koopkracht. De ma- laise zou onder meer te wijten zijn aan de corruptie en de vele leningen die de overheid is aan gegaan. De beto gers willen dat pre sident Desi Bou- terse en minister van Financiën Gill- more Hoefdraad op stappen. FOTO'S ANP 'Opvang mag kind dat niet is ingeënt weren' Kinderopvangcentra mogen kinderen die niet gevaccineerd zijn weigeren, vindt de Tweede Kamer. Dit omstreden voorstel van D66 haalt vandaag, na lang twijfelen bij verschillende par tijen, toch een meerderheid. Edwin van der Aa Den Haag Het aantal jonge kinderen dat wordt in geënt stijgt licht. FOTO SHUTTERSTOCK De Algemene Onderwijsbond (AOb) opent vandaag een meld punt voor klachten over het lera rentekort. Onderwijspersoneel, maar ook ouders en leerlingen worden opgeroepen om alle uit val van lessen én de gevolgen daarvan te melden. Ellen van Gaalen Utrecht

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 3