Weer sigaretten gestolen bij Spar Flupland Oerplaatje in de Zeeuwse natuur 4 Agrariërs boos: vraatzuchtige ganzen zijn geen melkkoe Tesla Model 3 best verkocht Waarom reageert de ZLTO-be- stuurder als door een wesp gebe ten? Ten Cate: ,,De provincie wekt de suggestie dat boeren een slaatje willen slaan uit het in 2015 gesloten Ganzenakkoord. Dat is grote on zin." Gedeputeerde Anita Pijpelink zei vorige week dat de ganzenscha- deregeling niet deugt. Volgens haar prikkelt 'het systeem' boeren te weinig om schade te voorkomen, waarmee ze ook weer niet meteen wilde beweren dat boeren te wei nig doen. Toch houdt Ten Cate er een nare smaak aan over. ,,Het klinkt alsof we zakkenvullers zijn. Er wordt een verkeerd beeld neer gezet." Het aantal ganzen blijft toene men, zowel in Zeeland als erbuiten. Vooral de brandgans maakt een op mars. De schade die brandganzen in Zeeland veroorzaken is in vier jaar tijd bijna verdubbeld. Was de provincie in 2015 nog 97.515 euro kwijt aan schadevergoeding, in 2018 was het 162.209 euro. Boeren krij gen bij aantoonbare schade 95 pro cent vergoed. Een adviesraad van de gezamenlijke provincies stelt nu voor een drempelbedrag in te voe ren. Afschotregeling Ten Cate vindt dat een rare gang van zaken. ,,De provincie moet de hand in eigen boezem steken. Het aantal schadeclaims neemt toe om dat je brandganzen van 1 november tot 1 mei alleen mag verjagen, maar niet afschieten. Dat is een vrij lange periode. Daardoor neemt de popu latie snel toe. Helaas is het aantal gebieden waar ganzen mogen wor den afgeschoten beperkt. Wij plei ten al jaren voor een afschotrege- ling in West-Zeeuws-Vlaanderen, omdat ganzen van daaruit naar Tholen en Schouwen-Duiveland vliegen." Verleng de afschotperiode voor brandganzen en werk daarbij sa- Eigenlijk zou je ook in natuurgebieden ganzen moeten kunnen afschieten men met omliggende provincies, adviseert Ten Cate. ,,Want ganzen trekken zich niks van provincie grenzen aan. Eigenlijk zou je ook in natuurgebieden ganzen in een be paalde periode moeten kunnen af schieten. Alleen zo kun je massale schade aan landbouwgewassen in perken." Het kost ons geld Zelf bestrijdt Ten Cate elk jaar gan zen in de Scherpenissepolder. ,,Je probeert ze weg te jagen, maar afge lopen seizoen is de helft van mijn perceel daar kaalgevreten, ook na preventieve maatregelen en afschot in de winter. Ondanks de schadere geling kost het je gewoon geld. De grond is platgetrapt, waardoor ge wassen er moeilijker groeien. Ook stro dat onder de ganzenpoep zit, is als bijproduct vaak niks meer waard. Als boer zit je dus niet te wachten op de komst van ganzen." Een tikkeltje onwennig kwamen ze hun trailer uitgestapt. Nummer drie zelfs met enige vertraging. Directeur Roeland Vermeulen van Free Nature herkent hun ge drag. ,,Ze zijn bezig met elkaar te zoeken. Het zijn kuddedieren." De eerste twee wisenten zijn dan al een stukje het gebied ingelopen. Naar het raster waarachter de ko- nikpaarden grazen. Samen met de zeearenden in de lucht is het een oerplaatje. ,,Precies wat we voor ogen hebben", zegt re giobeheerder Hein Vermin van Het Zeeuwse Landschap. Lang geleden moeten er ook Europese bizons in Zeeland hebben rondgelopen. Tot ver in Azië kwamen ze voor. Nu zijn ze terug, met een missie: het gebied op een natuurlijke wijze open en gevarieerd houden. Samen met de konikpaarden en rode geu zen, runderen die ook op de Slik ken van De Heen rondwandelen. Meteen wordt een bijdrage gele verd aan het in stand houden van de soort. Vermin is trots op de drie nieuwe Zeeuwen. ,,We zijn het vijfde natuurgebied van het land waarin ze een thuis vinden." De drie wisenten zijn afkomstig uit een kudde in het natuurpark bij Lelystad en werden zorgvuldig voorbereid op hun verhuizing naar Zeeland. De laatste weken zaten ze in een vangkraal. Halsband Eén van de dieren heeft een hals band, met daarin sensoren. In eer ste instantie zijn ze bedoeld om de wisenten te lokaliseren, ook al met het oog op in de toekomst te hou den excursies. De door de halsband verzamelde data is vooral belang rijk om hun gedrag te monitoren. Indirect kan worden afgelezen of ze kiezen voor weides, rietvelden of de bosschages in het gebied. Van de wisenten wordt volgens Vermeu len vooral verwacht dat ze als grote grazers de struiken te lijf gaan. ,,Daar hebben ze ook hun grote horens voor." De drie vrouwelijke wisenten mogen voorlopig wen nen in een afgeschermd deel van de Slikken van De Heen. Volgende maand krijgen ze gezelschap van acht soortgenoten, waaronder ook enkele mannetjes. Elkaar tegenkomen Na verloop van tijd wordt de tijde lijke afscheiding verwijderd en kunnen de dieren het hele gebied gebruiken. Vanaf volgend voorjaar kunnen bezoekers en wisenten el kaar in het wild tegenkomen. Tot die tijd houdt Het Zeeuwse Landschap als beheerder geleide excursies. De organisatie Free Na ture is in 30 natuurgebieden in Ne derland actief. Het is inmiddels de vijfde of zesde keer dat er bij de supermarkt in de Achterstraat wordt ingebroken. ,,De laatste keer, vier jaar geleden, kwa men ze door het dak", zegt De Berg. ,,Nu hebben ze de glazen schuifdeu ren geforceerd." Hooguit drie minuten is het drie tal binnen geweest. ,,Dit moet zeer professioneel zijn voorbereid", zegt De Berg. „Waarschijnlijk zijn ze eer der in de winkel geweest om de si tuatie te bekijken. Ze wisten precies waar het zwaailicht hing. Dat sloe gen ze als eerste aan flarden." Op bewakingsbeelden is te zien hoe de mannen rond 3.30 uur 'op het gemakje' de inbraak voorbereiden. Eenmaal binnen gaan ze direct op VLISSINGEN Zeeuwen stappen het liefst in een Opel. Toch voert Tesla met de Model 3 het lijstje aan van bestverkochte modellen. Van de 12.062 nieuwe verkochte Tesla Model 3's, zijn er in Zeeland vorig jaar 187 op kenteken gezet. De Toyota Aygo volgt met 148 exem plaren, op de voet gevolgd door de Nissan Qashqai (141). Dat blijkt uit cijfers van Bovag. Nergens in ons land is het auto bezit zo groot als in Zeeland. Op elke twee Zeeuwen rijdt er één per- hun doel af: de beveiligde sigaret- tenkast. Die wordt vernield. ,,Met een soort van hoeslaken hebben ze de sigaretten verzameld." Een signa lement van de daders heeft De Berg niet. ,,Het zijn drie jonge mannen met bivakmutsen. Meer valt er niet te zien. Waarschijnlijk hebben ze hun auto verderop geparkeerd. Want die hebben we niet in beeld." De Spar-supermarkt is begin de cember volledig vernieuwd. Heeft na de inbraken van afgelopen jaren Tegen dit soort grof geweld is niets opgewassen diverse maatregelen getroffen. ,,Te- gen dit soort grof geweld is niets op gewassen", zegt De Berg. De politie doet momenteel onderzoek en ana lyseert de bewakingsbeelden. ,,We zijn op zoek naar getuigen", zegt een woordvoerder. Die kunnen contact opnemen met de politie via tel. 0900-8844. sonenauto rond. Ofwel: ruim 210.000 stuks. Dertigduizend meer dan vier jaar terug. Het meest ver kochte automerk is Opel, met 586 nieuwe exemplaren. Toyota (505) en Volkswagen (472) volgen op res pectievelijk een tweede en derde plaats. De top-10 van meest voorko mende modellen in de provincie wordt aangevoerd door de Volkswa gen Golf met 6800 stuks. De Opel Corsa en Volkswagen Polo volgen met 5400 en 4961 exemplaren. dinsdag 18 februari 2020 'De boer is geen zakkenvuller' Leunen boeren achterover in de hoop dat ganzen snel een akker kaalvreten, zodat telers lekker de royale schadevergoeding kunnen opstrijken? Klinkklare onzin, zegt Hendrik Jan ten Cate, boer en woordvoerder fau nabeheer van de landbouworga nisatie ZLTO. ,,Dat de provincie steeds meer schade door brand- ganzen moet vergoeden, heeft ze volledig aan zichzelf te dan ken." Frank Balkenende Poortvliet -Hendrik Jan ten Cate, ZLTO Nog een beetje onwennig stapt deze wisent door de Slikken van De Heen. Gisteren zijn drie van deze runderen uitgezet in Zeeland. foto gerard van offeren/pix4profs Zelfs de twee in de buurt resi derende zeearenden kwamen een kijkje nemen, hoog in de lucht. Nieuwsgierig naar de drie nieuwkomers in het gebied. Ook de drie wisenten zelf keken gistermiddag hun ogen uit. De Slikken van De Heen, die kenden ze nog niet. Ben van den Aarssen Sint Philipsland Opnieuw is er ingebroken in de Spar-supermarkt in Sint Philips land. Drie mannen forceerden in de nacht van zondag op maandag de schuifdeuren en maakten voor honderden euro's aan sigaretten buit. ,,Ze sloegen meteen het alarm en het zwaailicht aan flar den", zegt eigenaar Jaap de Berg. Timo van de Kasteele Sint Philipsland -Jaap de Berg, eigenaar Spar

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 36