Daar gaan de trekkers weer 'Zeeland moet niet afwachten en kabinet voor de rechter slepen' was handlanger van Defensie Wesp 2 sVysliiiEll Commentaar Verontruste boeren zijn het demonstreren nog niet moe. Woensdag trekken zij opnieuw naar Den Haag. Mogelijk weer met grote gevolgen voor het verkeer. Mildere actie plannen zijn er ook. Zoals de stickers van Agractie. Daarmee kunnen boeren en hun sympathisanten producten in super markten beplakken met de kwalificaties niet duurzaam of geen eerlijke prijs of boervriendelijk. Dat plakken is tegen de regels. Of het echt zover komt, is dus nog even de vraag. Maar het kan in elk geval geen kwaad aandacht te vragen voor de prijsvor ming, voor wat er blijft hangen tussen boer en bord. Nog te veel consumenten beseffen niet wat hun keuzes betekenen voor de Nederlandse agrariërs. Iets minder zinnig is het plan van Farmers Defence Force voor een eigen omroep. Ondanks de gezwollen taal van FDF belooft dat dodelijk saaie televisie te worden. Alleen interes sant voor mensen die naar een gewasbeschermingsmiddelen quiz willen kijken. Hebben de boeren nog iets te zoeken in Den Haag? Zeker wel. Hun protest is dit keer minder eenzijdig omdat er ook aan dacht is voor akkerbouwers. De groep Boeren Van Zeeland onder leiding van Kees Hanse uit Zierikzee doet mee. Dat is goed. Verder is deze actiedag hopelijk aanleiding voor de rege ring eens wat duidelijker te zijn. Bij de vorige demonstraties praatten te veel politici en bewindslieden de boze boeren naar de mond. Daar koop je niets voor. Te veel consumenten beseffen niet wat hun keuzes betekenen voor de Nederlandse agrariërs MIDDELBURG Zeeland moet het kabinet meteen voor de rechter sle pen over de marinierskazerne. Dat vindt de Statenfractie van Forum voor Democratie. Nu lijkt de pro vincie het als een laatste mogelijk heid te beschouwen. Afgelopen vrijdag werd een Sta- tendebat over klimaatmaatregelen afgebroken vanwege het nieuws over de marinierskazerne. Gister avond werd een vervolg ingelast, en ging het toch eerst weer over de ru zie met het kabinet. Er was alom lof over de opstelling van de Zeeuwse bestuurders. Dat Zeeland zijn 'tan den moet laten zien' door de Staat voor de rechter te dagen wegens contractbreuk, was door Robert Koevoets (FvD) - zelf advocaat - dan ook niet als kritiek bedoeld. Het leek hem wel een 'krachtig state- ALMANAK Nog een klein weekje, dan barst het feestgedruis weer los in plaatsen als Hulst, Sas van Gent en 's-Heerenhoek. De laatste voorbereidingen voor carnaval zijn in volle gang. Ook op het uitzendbureau in Terneuzen wordt uitgekeken naar polonai ses en optochten. Hoewelde ment' om eerst via de rechter te proberen toch de bouw van de ka zerne in Vlissingen af te dwingen, en pas later te praten over een com- Lof alom voor laten zien van tanden in Den Haag inzake marinierskazerne pensatie voor het mislopen ervan. Gedeputeerde Dick van der Velde (VVD) zei dat het dagelijks provin ciebestuur vandaag de strategie be paalt. Een rechtszaak blijft een op tie, verzekerde hij, ook als eerst over compensatie wordt gepraat. veertiger uit Terneuzen laat het leutfeest aan zich voorbijgaan. ,,Ik geef er helemaal niets meer om. Vroeger hè, vroeger ben ik nog eens verkleed als wesp naar Sas gegaan. Maar ja, dat zou nu echt niet meer kunnen. Ze zou den me nu allemaal voor een hommel aanzien.'' WeitjeRock groeit naar twee dagen en omarmt de beats Toppers op jaarconcert The Young Ones Goes Bestuurder leert niet van zijn fout Terwijl met de Gelderse over heden werd gesproken, ont kende Defensie tegenover Zee land glashard dat alternatieve lo caties voor de bouw van de ka zerne onderzocht werden. Eind januari lekte uit dat staatssecretaris Barbara Visser (VVD, Defensie) aan het kabinet had voorgesteld de marinierska zerne niet in Vlissingen maar op een Defensieterrein bij Uddel in de gemeente Apeldoorn te wil len bouwen. De gemeente ont kende tegenover de regionale pers hierover contact te hebben gehad met De fensie. In werke lijkheid hadden gemeente en Als ik in Polmans eerder laten we- gestaan, had ik prober- het uitermate nenden tegen de vervelend bouw van de ka- gevonden zerne te ver- «vi^i heid van Gelder land bij het project verklaart waarom John Berends, de com missaris van de Koning daar, er vrijdag als de kippen bij kon zijn om de mariniers welkom te he ten, nog voordat het kabinet het besluit bekend had gemaakt. Te genover dagblad De Stentor zei Berends vrijdag: ,,Ik heb hier gisteravond nog contact over ge had met mijn Zeeuwse collega Han Polman. Het is zuur voor hen dat het zo loopt. Als ik in zijn schoenen zou staan, had ik de gang van zaken uitermate vervelend gevonden." Vrijdag publiceerde het minis terie van Defensie tot dan toe vertrouwelijke stukken over de kwestie. Op 10 juli kwam het De fensie Ondersteuningscom mando tot de conclusie dat Kamp Nieuw Milligen de beste plek is. Pas drie weken geleden kreeg Zeeland, waarmee Defensie een contract had, te horen dat er überhaupt naar alternatieven werd gezocht. Pas een week gele den hoorden de Zeeuwse be stuurders dat Defensie voor Nieuw Milligen had gekozen. Polman omschreef de werkwijze van Defensie als 'een geheime militaire operatie'. Uit de stukken blijkt verder dat Defensie vorig jaar al grote problemen met Zeeland voorzag. In een nota van november is te lezen dat het risico op een forse schadeclaim groot is 'omdat de regio Zeeland nu al bezwaar maakt tegen uitblijvende op brengsten'. Dit laatste slaat op de vertraging van het project. Juristen van Defensie moeten olmans 'acties' bedenken 'waarmee het risico I had op escalatie wordt iad ik verkleind.' Minister te Raymond Knops 'ate (Binnenlandse Za- ken, CDA) belde gistermorgen al met commissaris van de Koning Han Pol man. De minister wil zo snel mogelijk met de Zeeuwen om de tafel om de diep verstoorde verhoudin gen te herstellen. Het Zeeuwse vertrouwen in het kabinet is weg. De manier waarop, in de ogen van Zeeland, staatssecretaris Barbara Visser (Defensie, VVD) het project ma rinierskazerne heeft geschrapt, heeft veel kwaad bloed gezet. Maar het gaat niet alleen om Vis ser, die, in de woorden van Han Polman, Zeeland 'besodemie terd' heeft Het kabinet spreekt met één mond. En bedriegt dus ook met één mond. Aan minister Knops nu de las tige taak om weer 'on speaking terms' met de Zeeuwen te ko men. Vervolgens zal met Zee land gezocht worden naar een adviseur die helpt bij het vinden van een passende schadevergoe ding voor Vlissingen en de regio. Men zou kunnen denken aan bij voorbeeld Jan Peter Balkenende. De oud-premier adviseerde eer der over een pakket maatrege len voor de versterking van de Zeeuwse economie. dinsdag 18 februari 2020 II Tip? redactie@pzc.nl IJZENDIJKE Niet één, maar twee dagen festival in de IJ- zendijkse polder dit jaar: WeitjeRock breidt uit naar vrijdag 24 juli, naast de reeds aangekondigde zaterdag 25 juli. Dat maakte de organisatie gisteravond bekend. De nadruk tijdens de vrij dag zal op dance en techno liggen, waar za terdag de gebruikelijke programmering met rock en pop de boventoon voert in combinatie met de silent disco. 3 maart zullen de eerste artiesten worden bekendgemaakt via de sociale-mediaka- nalen van WeitjeRock. HULST Het Hulster orkest The Young Ones is er voor het jaarconcert weer in geslaagd twee toppers te boeken, de Zeeuwse zan geres Emma Heesters (foto) en opera- en musi calzanger Henk Poort. Emma Heesters brak af gelopen jaar door met op haar eigen YouTube-ka- naal geplaatste covers. Met Henk Poort nam ze deel aan het tv-pro- gramma Beste Zangers 2019. Ook Ron Brandste- der treedt zaterdag 18 april in Den Dullaert in Hulst op. Het concert be gint om 20.15 uur. Kaart jes kosten 20 euro. In de nacht van zondag op maandag is een be ginnend bestuurder voor de tweede keer binnen vijf jaar betrapt op rijden onder in vloed. Hij blies 140 ugl waar 88 is toegestaan. Voor zijn recidive kreeg hij een bekeuring van 450 euro en mag hij twee maanden niet au torijden. Een tweede bestuurder reed onder invloed van wiet. Hij kreeg een rij verbod van 24 uur. Ver der is bij hem bloed af genomen. De uitslag van die test bepaalt of tegen hem proces-verbaal wordt opgemaakt. Ook de gemeente Apeldoorn en de provincie Gelderland maak ten deel uit van de 'geheime mi litaire operatie' om de bouw van de marinierskazerne in Vlissin gen te stoppen. Vorig jaar al sprak het ministerie van Defen sie in het geheim met hen over een wijziging van het bestem mingsplan voor Kamp Nieuw Milligen bij Uddel. provincie Defen- sie al maanden schoenen had CdK in Gelderland, John Berends foto raphael drent

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 34