Autopsie bij zelfdoding moet een recht zijn Honderden miljoenen nabestaanden worstelen met de waarom-vraag 21 René Diekstra Afgelopen donderdag vroeg ik tijdens een college over 'Zin en Preventie van Zelfdoding' aan zo'n 120 zorgmede- werkers wie van hen ooit een zelfdo ding in eigen kring had meegemaakt. Ruim tweederde stak de hand op. Natuurlijk is deze groep niet representatief. Maar het roept een belangrijke vraag op. Hoeveel Nederlanders zijn nabestaande van een zelfdoding in hun di recte omgeving? Laten we eens aannemen dat bij iedere zelf doding er gemiddeld vijf nabestaanden zijn wier leven ernstig of voorgoed ontwricht is ge raakt. Met zo'n tweeduizend zelfdodingen bete kent dit dat er jaarlijks zo'n tienduizend men sen bijkomen die in zo'n diep verdrietige, vaak niet te verwerken situatie belanden. In totaal komt dat erop neer dat Nederland op dit mo ment ongeveer 1 miljoen nabestaanden telt. Wereldwijd zijn dat er, afgaande op de zelfdo dingstatistieken van de Wereldgezondheidsor ganisatie, rond de 300 miljoen. Honderden miljoenen mensen kortom, die worstelen met die knellende, zich alsmaar herhalende vragen als: waarom? Waarom moest het zo aflopen? Waarom heb ik het niet tijdig gezien? Waarom heb ik het niet kunnen voorkomen? Waarom heeft mijn kind/ partner niet kunnen/willen zeggen hoe erg zij/hij er aan toe was? Als je dierbare door een ander wordt gedood, dan heb je er recht op dat wordt uitgezocht hoe dat heeft kunnen gebeuren en of het te voorko men was geweest. Daarvoor hebben we een overheid, politie en justitie. Maar als je dierbare zichzelf doodt, dan is er geen enkele instantie die tot taak heeft uit te zoeken hoe dat heeft kunnen gebeuren en of dat te voorkomen was geweest. Met als gevolg dat de waarom-vragen maar blijven komen en kwellen en we er als sa menleving niets van leren. De conclusie? Er moet een wettelijk recht ko men voor directe nabestaanden van zelfdoding op psychologische autopsie, op onderzoek naar de toedracht en antwoorden op die knellende waarom-vragen? Helemaal als we bedenken dat nabestaanden zelf een verhoogde kwetsbaar heid voor zelfdoding hebben. Door de pijn van te veel onbeantwoorde vragen. compleet. Dat blijft een bittere pil om te slikken en de kinderen dragen voor de rest van hun leven een litte ken van de ingrijpende gebeurtenis. Zoiets valt nooit weg te poetsen. Ook niet als je zelf weer geluk vindt of de kinderen tomeloos verwent met de allernieuwste gadgets. LES 5 Gij zult weer liefde vinden Wie zit er te wachten op een 40-ja- rige single moeder van twee? Meer mannen dan ik dacht. Genoeg kandi daten die jouw liefde graag beant woorden en ontvangen. Ik besloot na de scheiding nooit een partner meer verantwoordelijk te stellen voor mijn levensgeluk. Eerst moest ik mezelf maar eens volledig accepteren. Op dat moment kwam er onverwacht een nieuwe man. Die relatie was in tens en voelde als een cadeau: mijn liefde bleek dus helemaal niet zo stuk als ik dacht. LES 6 Zadel je kinderen niet meteen op met een andere liefde Ik heb die onverwachte nieuwe liefde een paar maanden in huis gehad om dat hij met een toeristenvisum naar Nederland mocht. Achteraf had ik dat liever anders aangepakt. Er is niks mis met open zijn over je ontlui kende verliefdheid, maar ik wil dat de kinderen vooral na de scheiding blijven weten - en voelen - dat ze op nummer 1 staan. Dat lukt niet als er meteen een nieuwe partner geïntro duceerd wordt. Kinderen zitten niet te wachten op die 'indringer'. Juist na de scheiding hebben ze extra be hoefte aan onvoorwaardelijke aan dacht. LES 7 Soms overschat je jezelf Toen mijn dochters voor het eerst twee weken met hun vader alleen op vakantie gingen, waren ze vier en ze ven jaar. Ik vond het verschrikkelijk. Ik kon het niet loslaten. Best logisch, zeker als de kinderen zo jong zijn. Het is een natuurlijk proces en mijn angst had weinig te maken met hoe de ex-partner met je kinderen om gaat. Het zit onder je moederhuid om continu voor ze te zorgen op die leef tijd. Vooral de jongste zat destijds vaak op schoot en 's nachts kroop ze regelmatig bij me in bed. Veertien dagen zonder hen voelde onwerke lijk. Ik sprak ze weinig, want ze wa ren elke dag buiten, sloten kinder vriendschappen en zwommen tot ze Ik lees veel verhalen en interviews waarin men spreekt over scheiden als rouwproces. Dat heb ik zelf niet als zodanig ervaren. Het was wel rauw maar rouw betekent voor mij: liefde voelen die geen kant meer op kan omdat de persoon in kwestie er niet meer is. Scheiden is inderdaad falen. De toekomst ziet er ineens heel an ders uit. Je wordt in alles weer op je zelf teruggeworpen. Ik wilde vlak na het besluit het liefst de hele dag in m'n bed blijven. Maar ja, de kinderen zijn hun veilige haven kwijt en hun leven staat ook op z'n kop. Probeer ondanks alles dankbaar te zijn voor wat er nog wel is: je leeft. En je krijgt de mogelijkheid om het nu op een andere manier aan te pakken. LES 8 Niemand is overleden moe en voldaan naar het vakantie appartement terugkeerden. Uitein delijk kwamen ze thuis met een kof fer vol enthousiaste verhalen en blije gezichten. Het waren de langste twee weken van mijn leven. dinsdag 18 februari 2020 GO Reageren? rene.diekstra@dpgmedia.nl Maaike Olde Olthof (44) is journalist en auteur van Wat een scheidboek, dat vanaf vandaag in de winkels ligt. Maaike Olde Olthof: ,,Het is verbazingwekkend hoe weinig we elkaar als lotgenoten een helpende hand bieden.'' foto vincent jannink Als je dierbare zichzelf doodt, is er geen instantie die uitzoekt hoe het heeft kunnen gebeuren. Dat kan ook anders.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 21