GEZOND Acht lessen uit het scheidboek Vraag het onze specialisten 20 Een scheiding is een eenzaam proces, ook al krijgen heel veel stellen er vroeg of laat mee te maken. Maaike Olde Olthofauteur van Wat een scheidboek, vertelt wat haar scheiding haar opleverde. Helpt vitamine C tegen verkoudheid of niet? Kan je ook zonder bloedband een goede moeder zijn? Mijn moeder geeft mijn kind soms een tik, wat nu? PSYCHOLOOG STEVEN PONT Bijna 40 procent van alle huwelijken mondt uit in een echtscheiding, terwijl datzelfde percentage dertig jaar geleden nog rond de 15 lag. Scheiden blijft in een verdom hoekje zitten, hoewel het allang geen bijzonder fenomeen meer is. Het is verbazingwekkend hoe weinig we el kaar als lotgenoten een helpende hand bieden. Jammer, want juist uit ervaringen van een ander kun je zelf kracht of troost putten. Het is een van de acht lessen die ik van mijn 'scheidproces' leerde. LES 1 Je hoeft je niet taai te houden 'Keep smiling' of 'Houd je taai, hè?' Ik heb het vaak gehoord toen ik in scheiding lag. Goedbedoeld advies natuurlijk, maar je hebt er niks aan. Taai hield ik me al jaren, het leverde slechts een hoge bloeddruk, schou ders van beton en een wankele relatie op. Het 'even slikken en weer door- gaan'-principe is pure symptoombe strijding. Je zult de ellende toch echt een keer bij de lurven moeten pak ken. Scheiden is een ingrijpende ge beurtenis. Huilen mag. Het gezin is ontwricht en je emoties, goed of kwaad, moeten eruit. De beste troost komt van onverwacht medeleven. Zoals van de juf op school die ooit in hetzelfde schuitje zat en speciaal de tijd voor je neemt. Of van de buur vrouw die aanwaait om een knuffel te geven. Geen oordeel maar oprechte interesse en liefde. LES 2 Roddels kun je beter links laten liggen Misère van derden is lekker smeuïg. Waarom? Andermans ellende duwt je eigen sores op de achtergrond. Bovendien roddelt het ontzettend 'De beste troost komt van onverwacht medeleven. Geen oordeel maar oprechte interesse' lekker op het schoolplein. Toen mijn ex en ik uit elkaar gingen, gingen de wildste geruchten rond. Er was ech ter niks heftigs aan onze break up. De koek was gewoon op. Toen André, een vriend van ons, een maand later ook de scheiding aanvroeg was dat aanleiding tot hysterische verhalen. Ik heb er even wakker van gelegen nadat de oudste uit school kwam met de vraag of ik verliefd was op André. Woest was ik. Toch heb ik me niet laten verlagen. Je bent aan niemand, behalve de kinderen in zo'n geval, enige uitleg verschuldigd. Verdoe je tijd niet aan het gezuig van passan ten. LES 3 Het kaf scheidt zich vanzelf van het koren Het was een raar fenomeen: klasge noten van je kind die niet meer bij jou thuis mogen spelen omdat de ou ders vrezen dat er van alles gaande is. Of de vriendin die graag helpt als je moet verhuizen, maar jaloers is als je eindelijk weer geluk vindt in een nieuwe, hartstochtelijke liefde. De schifting binnen mijn vrienden - en kennissenkring was vrij meedogen loos. Wat overbleef was een krachtige kern. Een hechte groep die door dik en dun aan je zijde staat. Dat is aan genamer dan honderd oppervlakkige relaties of duizenden volgers op In- stagram. LES 4 Het schuldgevoel verdwijnt nooit, accepteer het Vijf jaar na de scheiding duikt het schuldgevoel-monster nog regelma tig onverwacht op. Wanneer de oud ste het huiswerk vergeet en ze bij haar vader is. Of als de jongste hui lend na een driftbui zegt dat ze lan ger bij mij wil zijn omdat 'ik daar nu gewoon zin in heb'. Het gezin is in- dinsdag 18 februari 2020 GO Ons panel beantwoordt al uw vragen. Over lijf en leden, hart en ziel. Ook een vraag? Mail naar zo@dpgmedia.nl VOEDINGSDESKUNDIGE NICOLE DE ROOS In elk reclameblok op tv zit wel een middel tegen griep of ver koudheid. Extra weerstand op bouwen lijkt verstandig en vita mine C is dan één van de be kendste middelen. Een aantal jaar geleden zijn resultaten van 29 wetenschappelijke studies op een rij gezet waarin het effect van vita- mine C op verkoudheid werd onderzocht, in een dosis van minimaal 200 mg per dag. Ter verge lijking: de aanbevolen dage lijkse hoeveelheid voor volwas senen is 75 mg, en in een si naasappel zit 66 mg. Uit het onderzoek bleek dat het dage lijks slikken van vitamine C ter voorkoming van verkoudheid gemiddeld genomen geen ef fect had. Degenen die verkou den werden, waren hier wel iets sneller van af, maar dit was minder dan een dag. Voor proefpersonen die pas begon nen met vitamine C wanneer ze al verkouden waren, had slikken geen zin. Alleen mensen die ex treme sportprestaties moesten leveren, hadden baat bij vitamine C: hun ri sico op verkoudheid halveerde. RELATIEFILOSOOF JAN DROST Misschien zal een stiefmoeder nooit helemaal aanvoelen als een biologische moeder en zijn er grenzen aan onze vrijheid onze relaties zelf vorm te geven. De therapeute Esther Perel zegt over onze tijd: 'De omlijning die ooit werd be paald door bloed en ver wantschap schiet nu alle kanten op, doordat mensen scheiden, hertrouwen, weer scheiden, samenleven, adopteren, donoren Het is sinds 2007 in Nederland bij wet verboden een kind te slaan. Uw moeder overtreedt dus de wet. Dat ten eerste. Ten tweede is die wet er niet voor niets: kinderen die ge slagen worden, lopen een veel grotere kans zich onveilig te hechten en daar kunnen ze in hun la tere relaties ook last van krijgen - zeker ook op vrT-y het moment dat ze C> zelf kinderen krij- en draagmoeders gebruiken en gezinnen samenvoegen'. De bloedband wordt meer en meer losgelaten, waardoor ook andere banden een kans krij gen waardevol te zijn. Dat geeft vrijheid. Tegelijk blijkt die bloedband iets hardnekkigs waarvan veel mensen niet los lijken te kunnen komen. Hoe dan ook is het nooit verstandig om als stiefouder de plaats van de biologische ouder te willen innemen. Maar blijf ook niet te veel op afstand. Durf een band aan te gaan met je stiefkind, want voor ieder kind geldt: hoe meer veilige banden hoe beter. Ook aan een stiefmoeder kan een kind gehecht raken. gen. Ik durf er vergif op in te nemen dat uw moeder zelf als kind ook geslagen is. Waar schijnlijk is dat ook de reden dat zij u, toen u klein was, ook weleens een tik gaf. Hoe dan ook, er is niets peda gogisch aan een 'pedagogi sche tik'. Het is onmacht van de (groot)ouders. Die moeten dat onder ogen durven zien en andere manieren ontwikkelen om er met hun (klein)kind uit te komen. Alleen dan kunnen deze kinderen later ook leren dat geweld, verbaal of lichamelijk, niet de ma nier is om conflicten op te lossen. We leven het leven voor, ook op de momen ten dat we het moeilijk met elkaar hebben. 'Hou je vooral niet taai en huil'

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 20