Privacy van slachtoffers onvoldoende beschermd NIEUW! LABYRINT KR. II Hulporganisatie eist actie Walcheren 1688 555530 ESTHER VERHOEF OP HAAR BEST dinsdag 18 februari 2020 Nieuwsmedia Slachtofferhulp Nederland trekt vandaag aan de bel bij het kabinet en biedt een 'witboek' aan met al lerlei maatregelen. Zo moeten na men van minderjarige zedenslacht- offers makkelijker anoniem kun nen blijven, moeten agenten bij de aangifte direct aanbieden een ano niem huisadres op te geven, moe ten (gedeelten van) gevoelige straf zaken vaker achter gesloten deuren plaatsvinden en overbodige medi sche gegevens niet meer in het dos sier terechtkomen. ,,Soms worden mensen opnieuw slachtoffer na een misdrijf", zegt Rosa Jansen, voorzitter van Slacht offerhulp Nederland. ,,Dan komt hun adres bijvoorbeeld in het dos sier terecht en dus ook bij de ver dachte. Dat geeft een heel onveilig gevoel als je bent mishandeld door die persoon. Ook belanden gevoe lige foto's bij de daders." De stichting weet niet precies hoe vaak het misgaat met de priva cybescherming, maar merkt wel dat het veel slachtoffers bezig houdt. Om de praktijk te verbete ren, hoeft de wet niet te worden veranderd, zegt Jansen: ,,Het gaat erom dat professionals zich bewust zijn van de gevoeligheid. Dat je als agent dus direct aanbiedt het adres te wijzigen, domicilie kiezen heet dat. En dat je als rechter een verzoek voor een zitting achter gesloten deuren snel behandelt, of dat je als officier van justitie de namen van heel jonge misbruikslachtoffers vervangt door nummers. Het kan echt wel, we kennen de goede voor beelden." Minister voor Rechtsbescher ming Sander Dekker (VVD) steunt het uitgangspunt van de stichting 'van harte', laat hij via een woord voerder weten. ,,Met de rechtspraak en het OM zijn we bezig om te zor gen dat we slachtoffers ook tijdens het strafproces zo goed mogelijk kunnen beschermen." Het kan echt wel, we kennen de goede voorbeelden Sinds vorig jaar hebben slachtof fers meer invloed op wat er in het dossier terechtkomt, ook is het aan tal slachtoffer-coördinatoren bij het OM verdubbeld, meldt Dekker. ,,Maar bij sommige plannen van Slachtofferhulp Nederland lopen we tegen praktische obstakels aan, bijvoorbeeld omdat het aanpassin gen in de ict-systemen vergt. Daar wordt momenteel hard aan ge werkt." Zo is het nu nog niet moge lijk om adresgegevens automatisch te anonimiseren. P4 Han Polman Van grijze muis tot brullende leeuw Natuurgebied De Slikken van de Heen bij Sint Philipsland heeft er drie nieuwe bewoners bij. Drie wisenten (Europese bizons), afkomstig uit een kudde in het natuurpark bij Lelystad, zetten gisteren hun eerste stappen in de Zeeuwse klei. zeeland4 Prins carnaval Voor Bart komt zijn droom uit FOTO PIX4PROFS/GERARD VAN OFFEI i'S| - DE VERHALEN Enkele buien en wat zon pzc.nl Ook voor het laatste regionale nieuws Jaargang 262 De PZC is onderdeel van: Te vaak zijn gevoelige gegevens van slachtoffers door anderen in te zien. Politie, justitie en rech ters moeten verhinderen dat dergelijke informatie bij de ver dachte terechtkomt, vindt Slachtofferhulp Nederland. Mi nister Dekker zegt dat daar hard aan wordt gewerkt. Niels Klaassen Utrecht -Rosa Jansen, Slachtofferhulp Nederland Geen krant ontvangen? Bel 088-0561510 8 ZEELAND2 ZEELAND5 Prijs €2,75

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 1