StlP stipreizen.nl ONTDEK NEDERLAND PER MS ALLEGRO 14 Afhoudende reacties op afstoffen van museumplan door CDA en SP Riviercruise Friesland IJsselmeer Riviercruise Noord-Holland Texel ©088-7070600 Een nieuwe poging om een Natio naal Historisch Museum van de grond te tillen, zal ook deze keer tot niets leiden. Dat voorspelt histori cus Frits van Oostrom, die als lid van de raad van bestuur van het museum-in-oprichting tien jaar geleden van dichtbij zag hoe de eer ste poging mislukte. ,,Van alles waar ik in mijn leven aan gewerkt heb, is dit de grootste zeperd'', verzucht Van Oostrom, die als hoogleraar is verbonden aan de Universiteit Utrecht. ,,Het idee om zo'n museum op te richten, is nog steeds aantrekkelijk. Maar ik vrees dat het weer net zo'n worstelpartij wordt als destijds. We moeten onze tranen er maar over drogen.'' Afgelopen weekeinde deden rege ringspartij CDA en oppositiepartij SP samen een poging het Nationaal Historisch Museum nieuw leven in te blazen. Dat zou nodig om 'meer historisch besef' te kweken en tege lijkertijd de 'saamhorigheid binnen de samenleving' te bevorderen. In het museum moeten we kun nen leren over ons gezamenlijk ver leden. CDA-fractievoorzitter Pieter Heerma hoopt dat het helpt tegen de polarisatie. ,,De ene kant wil de geschiedenis helemaal uitgummen en vindt bijvoorbeeld dat de Coen- tunnel geen Coentunnel meer mag heten. Wie anders denkt, is een 'ra cist'. De andere kant vindt iedereen die de schaduwkanten van het ver leden benoemt, juist een 'landver rader'. Wie een genuanceerde posi tie inneemt, wordt door beide kan ten aangevallen. Een museum kan een rol spelen in de zoektocht naar gezamenlijkheid.'' Te duur Van Oostrom vindt het idee nog steeds sympathiek. Maar het is al eens geprobeerd en mislukt, bena drukt hij. ,,De hele geschiedenis van dat museum is een treurig moeras. Hijgerige steden, musea en individuen bemoeiden zich ermee. En de politiek speelde ook geen glansrol. Ik vrees dat het er nu ook niet gaat komen. Vooral omdat in die tien jaar tijd de discussie over wat er in zo'n museum te zien zou moeten zijn, alleen maar scherper is geworden.'' In 2006, toen de Tweede Kamer het plan voor een Nationaal Histo risch Museum lanceerde, werd het door bijna iedereen omarmd. Maar daarna begon een jarenlange strijd over waar het museum zou moeten komen en wat er in te zien zou moeten zijn. Ook de Kamer zelf be moeide zich er intensief mee. Maar nadat was gekozen voor een locatie in Arnhem, bleek het proj ect veel te duur en werd uiteindelijk de stek ker eruit getrokken. ,,In de tussentijd is er wel iets ge beurd'', zegt Van Oostrom. Bij het Nederlands Openluchtmuseum (NOM) is met het Rijksmuseum een tentoonstellingsruimte inge richt waar kinderen op speelse wijze kennis kunnen maken met de canon van de Nederlandse geschie- Dit museum is de grootste zeperd van mijn leven denis. Dat is een onderwijsme thode waarbij aan de hand van vijf tig gebeurtenissen wordt verteld over het ontstaan van ons land. Die canon is overigens mede door Van Oostrom opgesteld. Vorig jaar trok de tentoonstelling volgens het NOM 40.000 schoolkinderen. ,,Ik zie niet zo goed wat een nieuw museum nog aan die perma nente tentoonstelling moet toevoe gen", zegt Van Oostrom. ,,Nu de ca non wordt herzien, leidt dat ook al weer tot veel discussie. Ik ben blij dat er in de tijd dat ik hem opstelde, nog niet zulke boze meningen op sociale media waren. En dan is het neerzetten van een gebouw dat jaarlijks een miljoen bezoekers moet trekken, nog veel moeilijker. Ik zou zeggen: ken je grenzen!'' Veelzeggend is dat andere par tijen in de Tweede Kamer tot dus ver niet staan te trappelen om te reageren op het voorstel van CDA en SP. Waar ze tien jaar geleden over elkaar heen buitelden, wijzen ze er nu op dat het voorstel eerst maar eens wat concreter moet wor den. ,,Déja vu all over again", zucht PVV'er Martin Bosma. reizen nl 5 dagen 3*+ MS Allegro 6 dagen 3*+ MS Allegro dinsdag 18 februari 2020 GO 'Nationaal Historisch Museum gaat er nu weer niet komen' Discussies over onze nationale geschiedenis lopen standaard uit de hand. Reden voor een Nationaal Historisch Museum, vinden CDA en SP. Reden waarom het er nooit zal komen, vreest hoogleraar Frits van Oostrom. Hans van Soest Utrecht -Frits van Oostrom, historisch letterkundige korting zie stipreizen.nl/crrflb zie stipreizen.nl/cn1eb Cruise o.b.v. volpension Vrijwel dagelijks entertainment Bezoek Zaandam, Hoorn, Medemblik, Texel Enkhuizen Van molens tot schilderachtige dorpjes Alléén vertrek 4 mei 2020 Cruise o.b.v. volpension Vrijwel dagelijks entertainment O.a. Lemmer, Sneek, Stavoren Leeuwarden of Harlingen Heerlijke minicruise! Vertrek 30 april en 11 augustus Prijs p.p. o.b.v. 2 pers. hut excl. Calamiteitenfonds van €2,50 reserveringskosten €35 per boeking. Kortingen zijn reeds in bovenstaande prijzen verwerkt. Onze prijzen zijn onderhevig aan vraag aanbod, beschikbare voorraden zijn een momentopname, dus deze kunnen dagelijks variëren. Op onze website vindt u de juiste prijzen en kortingen. Op deze reizen zijn de ANVR reizigersvoorwaarden van toepassing. Bekijk alle voorwaarden op stipreizen.nl/actievoorwaarden. Drukfouten en prijswijzigingen voorbehouden. Zie stipreizen.nl voor de voorwaarden en andere kortingen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 14