Nederlands 'nee' tegen twee miljard meer EU-afdracht 'Rusland niet achter MH17-ontslagen' NIEUWS 13 Aanklagers weg wegens grote hervormingen Komende donderdag komen mi nister-president Mark Rutte en an dere Europese regeringsleiders in Brussel bijeen voor een meerdaagse top over de Europese meerjarenbe groting. Nederland verzet zich tot dusver hevig tegen verhoging van het EU-budget en trekt daarin sa men op met Oostenrijk, Denemar ken en Zweden. Het kwartet wordt ook wel 'de vrekkige vier' genoemd. Zij staan lijnrecht tegenover een grote groep landen die juist een rui mere begroting willen. Michel, voormalig premier van België, probeert de lidstaten op één lijn te krijgen. Volgens Blok is diens voorstel echter 'niet de weg naar overeenstemming'. Michel suggereert weliswaar in totaal 40 miljard euro minder uit te geven dan de Europese Commissie in 2018 nog voorstelde, maar het totaalplafond van 1095 miljard euro, ver spreid over zeven jaar, ligt nog altijd ruim boven het door Ne derland gewenste maximum. Of iets technischer: waar Michel aan stuurt op een begroting die gelijk is aan 1,074 procent van het totale bruto nationale inkomen van alle EU-landen bij elkaar, vindt Neder land 1 procent genoeg. 'Duidelijk is dat het voorstel ver afligt van de Nederlandse inzet om een afdrachtenstijging te vermij den', schrijft Blok (foto). Nederland wil niet alleen dat de omvang van de EU-begroting lager is dan nu op tafel ligt, maar wil ook dat Neder land - net als nu het geval is - een 'substantiële permanente korting' krijgt. Pas dan kan tot een 'voor het kabinet acceptabel resultaat' wor den gekomen, aldus Blok. In het oorspronkelijke voorstel van de Europese Commissie zou Nederland zijn korting van een slordige miljard euro per jaar hele maal verliezen. Samen met een ho ger totaalbudget zou de Neder landse afdracht vanaf 2026 daardoor met bijna drie miljard euro per jaar zou stijgen. Dat is een relatief forse toename: dit jaar rekent Nederland bijvoorbeeld op een EU-afdracht van 5,6 miljard euro op basis van het bruto nationaal inkomen. De korting zit daar al in verwerkt. Daar komen nog btw-afdrachten (556 miljoen) en af te dragen invoer rechten (3,3 miljard euro) bovenop. Vrekkige vier Michel komt de 'vrekkige vier' slechts gedeeltelijk tegemoet. In zijn voorstel staat dat de korting stapsgewijs wordt afgebouwd, maar hij geeft niet precies aan hoe. Daar zit dus onderhandelings ruimte. Ook zou Nederland - net als andere EU-landen - een groter deel van de inningskosten van Eu ropese invoerrechten mogen houden. Doordat veel goe deren de EU binnenko men via de Rotterdamse haven en luchthaven Schiphol, profiteert ons land bovengemiddeld van die regeling: in 2020 zijn deze inkomsten bijvoor beeld geraamd op 671 miljoen. De Commissie wilde dit tarief verla gen van 20 naar 10 procent, wat neer zou komen op een verlies van ruim 300 miljoen euro. Michel houdt het nu op 12,5 procent. Blok hamert er bij zijn Europese collega's op dat het uitgavenplafond van de EU verder omlaag moet en dat de lasten 'eerlijk' moeten wor den verdeeld. ,,Een permanente correctie op de afdrachten is hier voor de meest eenvoudige en trans parante oplossing", aldus Blok. De officieren zijn het slachtoffer van een grote hervorming binnen het Openbaar Ministerie in Oekraïne. Onder de vlag van cor ruptiebestrijding werden bij het landelijk parket ruim 700 van de 1300 officieren ontslagen. De her vorming was een van de beloften van president Zelensky toen hij in mei vorig jaar aan de macht kwam. Onder de 700 ontslagen mede werkers zaten vijf van de zes 'MH17-officieren'. ,,Het is een zware slag voor het onderzoek, het duurt zeker een jaar voordat opvol gers zijn ingelezen in het dossier", zegt een van de officieren tegen NRC. De zesde onderzoeker, Oleh Pe- resada, mag zich geen officier van justitie meer noemen, maar is nog wel in dienst en werkt nog aan het onderzoek. Peresada maakte ook, samen met Nederlandse officieren van justitie, deel uit van het Joint Investigation Team, waarin de vijf betrokken landen onderzoek doen naar het neerschieten van MH17. Garantie Volgens het OM is Nederland op de hoogte gebracht van de wisse lingen. Hoofdofficier Fred Wester- beke, de onderzoeksleider van het JIT, is daarna voor overleg naar Kiev gereisd. Hij heeft de garantie gekregen dat de uit zijn functie ge zette aanklager Oleh Peresada ver bonden blijft aan het JIT. MH17 werd in 2014 neergescho ten boven oost-Oekraïne. Volgens Justitie is dat gebeurd door een Russische BUK-raket, die werd af- geschoten vanuit door pro-Russi sche rebellen gecontroleerd ge bied. De vier verdachten die vanaf 9 maart terechtstaan in Nederland, werden onder meer achterhaald via door de Oekraïense geheime dienst afgeluisterde telefoonge sprekken. De dossiers voor die za ken zijn afgerond, informatie van uit de Oekraïne is al binnen en ge controleerd. De behandeling in de rechtbank in maart zal door Ne derlandse officieren worden ge- Moskou heeft op meer manieren het MH17 onderzoek willen ondermijnen daan. Oleksi Melnyk, MH17-des- kundige van de Razoemkov-denk- tank in Kiev, denkt niet dat het ontslag van de zes officieren grote impact zal hebben op het lopende onderzoek. Ook vermoedt hij geen opzet achter het moment van het ontslag, vlak voor het proces. In Oekraïne zien tegenstanders president Volodymyr Zelensky als pro-Russisch, die te veel tegemoet komt aan de verlangens van het Kremlin. Zo willigde hij in sep tember 2019 de eis van Moskou in om MHi7-verdachte Vladimir Tse- mach te laten gaan, zodat een ge- vangenenruil met Rusland kon slagen. Vertrekken Tsemach zat gevangen in Kiev, maar kon vrijelijk naar Moskou vertrekken en was enkele dagen later weer terug in de zogeheten volksrepubliek Donetsk. Melnyk: ,,Moskou heeft op meer manieren geprobeerd het MH17-onderzoek te ondermijnen, tot nu toe met weinig succes. Wat mij meer zor gen baart, is de houding van het Westen tegenover Rusland. Een aantal leiders verandert zijn posi tie ten aanzien van Rusland radi caal en toont flexibiliteit om de re laties met Moskou te verbeteren.'' In Nederland leefde vooral de vrees dat MH17 geen prioriteit meer zou hebben in Oekraïene. De Oekraïense politicoloog Volody- myr gelooft niet dat het ontslag van de vijf officieren te maken heeft met een geste van Zelensky aan Rusland. ,,Het is niet verbon den met Rusland, Zelensky doet geen unilaterale concessies aan Rusland en geen concessies om trent MH17.'' YAOUNDÉ Leger Kameroen: 22 doden zijn 'ongelukje' Het leger van Kameroen noemt het bloedbad dat vrijdag in het dorp Ntumbo werd aangericht, een 'ongelukje'. Bij de aanval kwamen volgens de Verenigde Naties 22 mensen om het leven, onder wie veertien kinderen. Het leger en een rebellengroep geven elkaar de schuld. Volgens het leger kwamen de mensen om het leven toen brandstof tanks ontploften tijdens een vuurgevecht tussen de militie leden en de militairen. De men sen zouden dicht bij die tanks hebben gestaan tijdens de ex plosie. Rebellen strijden in Ka meroen voor onafhankelijkheid. Terreurcel was geïnfiltreerd Smeltwater gaat in de verkoop Nieuwe missie EU bij Libië dinsdag 18 februari 2020 GO Het kabinet verzet zich tegen het nieuwe EU-begrotingsvoor- stel dat voorzitter Charles Michel van de Europese Raad op tafel heeft gelegd. Voor Neder land zou het compromis neer komen op een verhoging van de afdracht aan de EU met twee miljard euro, schrijft minister Stef Blok van Buitenlandse Zaken aan de Tweede Kamer. Dat is niet acceptabel, stelt hij. Laurens Kok Den Haag Vijf van de zes officieren van justitie die zich in Oekraïne be zighielden met het onderzoek naar het neerschieten van vlucht MH17, zijn ontslagen. Wat houdt dat in voor het grote MH17-proces dat over drie weken in Nederland begint? Joost Bosman Cyril Rosman Kiev/Rotterdam —Oleksi Melnyk, MH17-deskundige Berging van MH17-wrakstukken in Oekraïne. foto reuters HERDENKING Nabestaanden van de bemanning van vlucht PS 752 wonen in de Oekraïense hoofdstad Kiev een herdenking bij. Het vliegtuig werd op 8 januari door Iran voor vijande lijk aangezien en neergehaald. Alle 176 inzittenden kwa men om, onder wie elf Oekraïners. foto reuters KARLSRUHE Een van de leden van de vrijdag opgerolde terreurcel in Duitsland was een informant van de politie. Twaalf mannen zouden van plan zijn geweest aan slagen te plegen op moskeeën, migranten en politici. Het ontke tenen van een burger oorlog zou het uitein delijke doel zijn ge weest van de leider van de groep, Werner S. (53). De informant was de enige die niet werd gearresteerd. NUUK Groenland gaat smelt water exporteren. Het eiland heeft er te veel van en de rest van de wereld krijgt juist steeds meer dorst, stelt de minister van Energie. Smeltwater is ook heel zuiver. BRUSSEL Er komt een nieuwe EU-missie inclusief schepen om toezicht te houden op het VN- wapenembargo tegen Libië. Daarover heb ben de EU-ministers van Buitenlandse Za ken in Brussel een principeakkoord be reikt. Er is geen steun om weer schepen in te zetten voor Opera tie Sophia, de huidige EU-missie tegen men sen- en wapensmok kel in de Middellandse Zee.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 13