7 CZ verzamelt te veel data Miljarden extra voor legers Arrestaties bij terreurgroep Loos alarm in Neede VERDACHT niet onbemiddelde oudere man uit Zeist. De politie spreekt met hem, maar laat de verbaasde meneer weer gaan. ,,Mede omdat hij niet leek op de compositietekening, dat weet ik nog wel'', zegt Paul Emmelot, die later de advocaat van dezelfde meneer zou worden. Emmelot heeft het complete dossier van de bizarre zaak nog steeds in zijn kast. Maar aanwijzing nummer twee wijst de politie opnieuw naar meneer Dirk Klaas M. uit Zeist: de bakstenen waar de afperser dreigbriefjes onder legde. „Bakstenen van een bedrijf uit het zuiden van het land. Dat bedrijf zei dat ze zelden waren gebruikt, maar wel bij een appartementen complex in Zeist, van die meneer van de Audi'', blikt een betrokkene rond het onderzoek van destijds terug, anoniem. De politie heeft geluk: het apparte ment van M. staat te koop. Op Funda speuren rechercheurs op de foto's dan toch maar naar iets van een aan wijzing. En dan gebeurt het: ,,De dreigbrieven waren getikt op een oude typemachine. Op een van de foto's, m een spiegel nota bene, zagen weeen oude typemachine'', zegt de onderzoeksbetrokkene van toen. ,,Dat was écht ouderwets re cherchewerk.'' Dirk Klaas M. wordt uiteindelijk ontmaskerd als de afperser van John en Linda de Mol. Zijn vrouw is ver bijsterd, zijn familieleden vallen van hun stoel. De welgestelde zeventiger heeft een keurige staat van dienst en lijkt in niets op een boef. Een man bovendien die in de verste verte het geld van John en Linda niet nodig heeft. ,,Maar we merkten tijdens de verhoren dat ^ets niet klopte aan hem.'' Dwangmatig Op 23 april 2015 komt de oorzaak van alle ellende bij zowel de familie De Mol als de familie van M. uit de hoge hoed. In het grootste geheim heeft Paul Emmelot een verzoek bij de rechtbank ingediend om M. per direct vrij te laten, omdat hij in de gevangenis snel achteruitgaat. M. lijdt aan 'frontotemporale de mentie'. Een zeldzame vorm van de- mentie die zich in het begin met ma nifesteert door geheugenverlies, maar door dwangmatig handelen en een gebrek aan normbesef. ,,Ik had er nog nooit van gehoord'', zegt Paul Emmelot nu. Met eerdere verklarin gen van zijn cliënt zelf kon hij geen kant op. ,,Een collega wees me toen hierop: kan dat het zijn?'' De rechter laat M. gaan. Tijdens de rechtszaak enkele maanden later is hij er gewoon bij en maakt hij een normale indruk. Maar foto's van zijn hersenen laten aan duidelijkheid niets te wensen over: het voorste deel van de hersenen blijkt gewoon weg. Hoe meer details de dan 71-ja- rige M. vertelt over zijn afpersingspo gingen, hoe vreemder het wordt. Dirk Klaas M. spreekt bijna kin derlijk over zijn schurkenrol: ,,Op een gegeven moment dacht ik: ik moet misschien een pistool kopen. Maar ik wist niet waar je zo'n ding koopt. Die haal je niet bij de V&D. Soms dacht ik dat ik moest stoppen. Maar een stemmetje in mijn hoofd zei dat ik mijn werk moest afmaken.'' 'Dat werk' betekende 5 miljoen euro aftroggelen van John de Mol, 'die dat wel missen kan'. M. wilde het aan een goed doel besteden: kinderen in arme landen helpen. Hij werd veroordeeld (omdat hij niet 100 procent ontoerekeningsvat baar was) tot het aantal dagen dat hij al in voorarrest zat en 50.000 euro boete. Geld dat de familie De Mol aan een goed doel doorsluisde. Kreeg af perser M. tóch zijn zin. zaterdag 15 februari 2020 DEN HAAG Verzekeraar CZ is op de vingers getikt door de Autoriteit Persoonsge gevens. Het bedrijf heeft te veel medische gegevens van klanten verwerkt. CZ gebruikte die informatie om te kijken of mensen in aan merking kwamen voor een vergoeding van revalidatie- zorg. Daarbij heeft de ver zekeraar echter ook gege vens verzameld die niet nodig waren voor die be oordeling. CZ moet daar mee stoppen, maar is in beroep gegaan. Intussen zijn wel de gegevens van klagers verwijderd. LONDEN Grootmachten hebben vorig jaar fors meer uitgegeven aan hun strijdkrachten. De wereld wijde uitgaven aan defen sie lagen 4 procent hoger dan in 2018, meldt het In ternational Institute for Strategic Studies. Het zou de grootste stijging in tien jaar zijn. Vooral de VS en China trokken hun beurs: zij verhoogden hun budget met circa 6,6 procent. De VS blijft koploper met 684 miljard dollar in 2019. China is tweede met 181 miljard dollar. Daarna volgen Sa- oedi-Arabië (78 miljard) en Rusland (62 miljard). KARLSRUHE De Duitse autoriteiten hebben leden opgepakt van een rechts- extremistische groep die wordt verdacht van het voorbereiden van aansla gen. Het zou de bedoeling zijn geweest 'politici, asiel zoekers en moslims' aan te vallen en zo 'burgeroorlog achtige toestanden' te creëren, meldde de Duitse justitie gisteren. De politie deed invallen op dertien locaties, onder meer in Noord-Rijnland-Westfalen, Beieren en Baden-Würt- temberg. Agenten arres teerden vier hoofdverdach ten en acht vermeende handlangers, die bijvoor beeld geld of wapens had den toegezegd of wilden helpen bij aanslagen. Een verdacht postpak ket bij een bedrijf in Neede, in de Achter hoek, leidde gisteren tot nieuwe commotie. De omgeving werd af gezet tot het Team Explosievenverkenning erachter kwam dat het loos alarm was. Begin januari werden zeven bombrieven ver stuurd naar bedrijven in Amsterdam, Rotter dam, Utrecht en Maas tricht. Na een korte pauze was het woens dag weer raak, twee bombrieven explodeer den in Amsterdam en Kerkrade. Het was de voorbode van verschil lende vondsten van verdachte pakketjes: sommige echt, andere niet. De afzender eist een nog niet onthuld bedrag in bitcoins. Dirk Klaas M. verscheen uit eindelijk voor de rechter in Utrecht. Een compositieteke ning riep eerder juist vooral vragen op: was de dader écht een man van rond de 70? De gebakjes voor de familie De Mol, besteld bij bakker Frans Wassenaar, waren onderdeel van 'het kat-en-muisspel' van de demente dader. tekeningen ANP, FOTO SHODY CAREMAN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 7