Wat je nu moet doen en wat kan wachten i i Met een reeks zachte dagen achter de rug kriebelt het om in de tuin aan de slag te gaan. Maar let op, voor veel lente- klussen is het nog te vroeg. Met de volgende adviezen loop je niet te hard van stapel. 7 tf.'A; DIT ZIJN VROEGE VOGELS Winterzoet NU DOEN Bomen, struiken, hagen en rozen kun je nu planten. Sier- en fruitbo men, (bessen)struiken en hagen die 's winters hun blad verliezen, zoals haagbeuken en rozen, koop je nu voordelig met kale wortel. Plant ze voor eind maart; hoe snel ler je dat doet, hoe sneller de wor tels hun weg in de aarde vinden en ze zelfstandig hun broodnodige water kunnen opnemen. Snoeien Druiven, vijgen, kiwi's, bessen en fruitbomen snoei je zo snel moge lijk, pruimen- en kersenbomen mogen pas in de zomer. Knip van blauweregen nu alle jonge scheu ten tot 20 centimeter in. Ook rozen kun je nu al snoeien, tot in maart. Houd drie van de sterkste, over de plant verdeelde twijgen over en knip alle andere tot tegen de grond af. Knip de drie overblijvende twij gen tot 30 centimeter van de grond af. Mochten je leibomen (linden, platanen, haagbeuk) nog niet ge snoeid zijn, doe het dan nu, vóór de twijgen beginnen uit te lopen. Ook de vlinderstruik mag je nu flink terugknippen. EVEN WACHTEN NOG Plant nog geen groenblijvende bomen en struiken als steeneik, Portugese laurier of Osmanthus. Als de grond bevriest, hebben de nog niet goed ontwikkelde wortels het erg moeilijk om water uit de grond te halen. Ook vaste planten en siergrassen plant je vanaf maart. Strenge vorst kan de jonge wortels schade toebrengen. Planten die 's winters groen blijven (buxus, taxus, struikkamperfoelie, klimop en Osmanthus) snoei je nooit in de winter, maar pas vanaf mei. Als het hard vriest of er een paar dagen een gure noordoosten wind door je tuin raast, drogen de buitenste bladeren of naalden uit, en kijk jij de komende maanden uit op een beschadigde haag. Ook hortensia's snoei je pas in de lente. De populaire witte Anna- belle en pluimhortensia's zoals Limelight en Pinky Winky kunnen wel in februari of maart, maar de boerenhortensia's, met hun grote witte, roze of blauwe bolbloemen, snoei je nooit voor april. Wacht ook met clematissen die in de lente bloeien, zoals Clematis montana. Ook lavendel knip je pas in april. Geen goed idee: nu al mestkorrels aan je tuinplanten of terraspotten geven. De planten zijn in rust en kunnen de voedingsstoffen niet opnemen. Wacht tot maart of april. Een laag paardenmest over moes tuinbedjes uitstrooien kan nu wel. Compost strooi je uit in maart. Ook meststoffen voor de siertuin, de terrasplanten en het gazon doen vanaf maart hun werk. Hoe erg het ook kriebelt, wacht met opruimen. In dode plantenresten schuilen insecten tegen de kou en vinden vogels voedsel. Bovendien beschermen de stengels de jonge knoppen tegen kou, slagregen en hagel. Die bescherming is ook be langrijk bij siergrassen: knip ze niet af voor maart. Alleen waar Hellebo- rus en vroege bloembollen als sneeuwklokjes boven komen, haal je plantenresten weg. Anders mis je de schoonheid van de bloemen. Sneeuwbalstruik Sneeuwklokjes Toverhazelaar GO ZATERDAG 15 FEBRUARI 2020 KaBMÊnS Het is nog een paar weken wachten op de meteorologische lente, maar door het zachte weer van de afgelopen weken zijn tal van winterbloeiers extra vroeg wakker geschud. Deze zijn er bijvoorbeeld vroeg bij: Alleen de witte Helleborus niger bloeit rond kerst, de andere helleborussen bloeien nu, tot in maart. Dat doen ze in alle tinten wit, geel, roze, bordeaux rood, (bijna) zwart, met enkele of dubbele bloe men. Het zijn ook excellente terrasplanten. Bedwing jezelf, ruim je tuin nog niet op. In plantenresten vinden vogels hun voedsel. foto laurence machiels Tuinklussen voor februari Chimonanthus praecox ver dient de naam 'winter zoet'. De lichtgele bloem- klokjes met bruinrood hart verspreiden een heerlijk zoete ananas- geur. Al herkennen som migen er meloen in, van daar ook wel de naam 'meloenboompje'. LAURENCE MACHIELS Planten Groenblijvers planten Groenblijvers snoeien Hortensia snoeien Bemesten Opruimen De vroegste Hamamelis bloeit met spinachtige geurende bloempjes in geel, oranje en rood. Vriest het, dan krullen de bloempjes op, om zich later weer te ontrollen. Kies een toverhazelaar als die in bloei staat, nu dus, zo ben je zeker van de kleur. De witroze, balvormige bloemen van de winter sneeuwbal (Viburnum bodnantense) verschij nen aan de nog kale tak ken en vallen extra op. Dit is een van de sterkste en geurigste winterbloeiers en doet het in de tuin en in pot goed. Let op: snoei deze winterharde struik niet! Sneeuwklokjes komen in de meest wonderlijke soorten, zelfs gele, maar voor de tuin blijft Flore Pleno met grote opval lende, dubbele bloemen een topper. Die bloeit bovendien weken langer dan het gewone sneeuw klokje.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 79