De zin en onzin van het sirtfood-dieet cs Sinds zangeres Adele er tientallen kilo's mee kwijt raakte, staat het sirtfood-dieet volop in de belangstelling. Wat is sirtfood precies en wat zijn de effecten van dit voedingsregime? 'Na zeven uur 's avonds niet meer eten kan een goed idee zijn, maar het moet in je leven passen' 5 'Sirt' staat voor sirtuïne. Voeding waarin die stof zit, zou de vetver- branding stimuleren, spiergroei verbeteren en goed zijn voor je ge zondheid. Voorbeelden van sirtfoods zijn cacao, groene thee, walnoten, koffie, kurkuma en rode uien. De Britse bedenkers Aidan Goggins en Glen Matten, beiden voedingsdes kundigen, noemen het dieet 'het revolutionaire plan voor gezondheid en gewichtsverlies'. Het verloopt in twee fasen. De eerste week moet je het strengst zijn: dan beperk je je tot hooguit twee caloriearme maaltijden per dag en drink je voornamelijk sap pen van sirtfoods. Daarna volgt de onderhoudsfase: twee weken lang drie gezonde maaltijden per dag, één groen sapje en maximaal één sirt- food-tussendoortje. Na zeven uur 's avonds eet je niets meer. Na die drie weken krijgt je lichaam volgens de bedenkers een vetverbrandingsboost en ben je meer dan 3 kilo kwijt. Hierna hoefje alleen maar veel sirt- foods toe te voegen aan je voeding en eventueel de eerste fasen te herhalen. „Sirtuïnes zijn lichaamseigen enzy men, eiwitten dus'', zegt Ingeborg Brouwer, hoogleraar voeding voor gezond leven aan de Vrije Universi teit Amsterdam. ,,De letters 'sir' staan voor silent information regulators. Deze stofjes hebben een belang rijke functie in ons lichaam. Ze spe len een rol bij de regulatie van ons dna en rna, het genetisch materiaal in onze cellen. Ze zijn van belang bij het tegengaan van veroudering van cellen. Als je vast, maakt je lichaam meer sirtuïnes aan. Dat gebeurt ook bij lichaamsbeweging. De theorie is dat eten van sirtfoods hetzelfde effect heeft als vasten en sporten. Het zou onder meer je metabolisme verhogen en de vetverbranding stimuleren.'' Deze eiwitten zitten inderdaad in de genoemde voedingsmiddelen. ,,Maar eiwitten uit voeding worden afgebroken als ze worden opgeno men. Het is onwaarschijnlijk dat ze in het lichaam hetzelfde doen als onze lichaamseigen enzymen. Of ze er voor zorgen dat je gewicht verliest, betwijfel ik. Met het sirttfood-dieet mag je in de eerste drie dagen maxi maal 1000 calorieën tot je nemen. Dan val je sowieso af.'' Volgens de voorstanders is het a piece of cake. De groep voedingsmiddelen heeft namelijk ook effect op je herse- DIT ZIJN DE SIRTFOODS nen. De stofjes zouden via het smaakcentrum in je hersenen honger reguleren. Daarom zou je zelfs in de strengste fase geen hongergevoel hebben. Omdat je met het dieet het effect van lichaamsbeweging na bootst, is jezelf afbeulen in de sport school evenmin nodig. ,,De aanbevo len voedingsmiddelen passen prima in een gezond voedingspatroon. Ook eet je er niet snel veel te veel van'', zegt hoogleraar Brouwer. Toch zijn er dingen waarop je moet letten. Zo geldt het voordeel van chocolade alleen voor 85 procent pure chocola. ,,Wie dat weleens heeft gegeten, weet dat de smaak erg bitter is. De verleiding daar te veel van te eten, is klein.'' De zwaarte van het dieet hangt ook af van de vraag of het bij je past, zegt Brouwer, die onder meer onderzoek doet naar voeding en depressie. ,,Na zeven uur 's avonds niet meer eten kan voor veel mensen een goed idee zijn omdat ze zo minder binnenkrij gen, maar het moet in je leven pas sen.'' Hoewel het dieet volgens de auteurs 'klinisch is bewezen' is er geen groot schalig onderzoek naar gedaan, weet Brouwer. ,,Uit onderzoeken met fruitvliegjes en muizen blijkt wel dat de genoemde stofjes gunstige effec ten hebben, maar om de beweringen van de auteurs te staven is meer onderzoek nodig." Met de keuze voor onbewerkt voedsel en verse producten vertoont het sirtfood-dieet volgens Brouwer raakvlakken met het mediterrane eetpatroon, dat bestaat uit veel verse groenten en olijfolie. ,,Daarvan is wél bewezen dat het bijdraagt aan een langere levensverwachting en een betere kwaliteit van leven." Brouwer vermoedt dat de beloofde gewichtsafname vooral samenhangt met de beperkte calorie-inname. ,,Het draait om gezond eten met weinig calorieën. Wat dat betreft is het dieet niet revolutionair." Niet alleen supersterren zweren bij het voedingsplan. Ook sporters vol gen het, vanwege de gunstige ge zondheidseffecten. Volgens beden kers Goggins en Matten speelt een gebrek aan sirtuïnes in het lichaam een rol bij veel ziektes, zoals diabetes en de ziekte van Alzheimer. Vanwege de positieve effecten op spieropbouw zou het ook goed zijn voor het hart. Brouwer: ,,Grote nadelen zie ik niet. Je eet gezonde, onbewerkte voedingsmiddelen en omdat er geen beperkingen gelden voor andere voe ding, loop je niet snel tekorten op. Zorg wel dat je niet doorslaat met te weinig of eenzijdig eten. Gewoon gevarieerd, niet te veel én gezond eten werkt het best." VOOR 'RAMMl GO ZATERDAG 15 FEBRUARI 2020 Afvallen als Adele BINA AYAR VRAAG 1 Wat is het sirtfood-dieet? VRAAG 2 Wat doen sirtuïnes? De Britse zange res Adele voor en na het volgen van het sirtfood-dieet. FOTO'S GETTY VRAAG 3 Is het volgen van dit dieet zwaar? Donkere chocola (85% cacao) Boerenkool Rode ui Bosbessen - Kurkuma Aardbeien Soja Matcha groene thee Olijfolie Kappertjes Peterselie Citrusvruchten Appels Rode lof Rucola. Walnoten Boekweit Rode wijn Koffie (met mate) VRAAG 4 Zijn de effecten wetenschappelijk bewezen? VRAAG 5 En als je niet hoeft af te vallen?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 77