Proletarische liguster is terug van weggeweest Eigen tuin eerst Romke van de Kaa Door de praktijken van de allesverwoestende buxusmot zit de liguster weer in de lift. Het planten kan nu beginnen. Exclusieve Lezersreis Ontdek de Eifel Boek nu deze reis op reiskatern.nl/pzc reiskatern.nl staan - gewoon als losse sierheester met zijn eigen merites. Liguster die niet twee of drie keer per jaar wordt gesnoeid - want dat moet met een ligusterhaag - bloeit overdadig aan het einde van de zomer met bloem trossen die wel iets aan die van se ringen doen denken. Qua uiterlijk dan, en niet wat geur betreft, want ligustergeur wordt vaak ervaren als te veel van het goede. De beste omschrijving is 'misselijkmakend zoet'. Maar bijen, hommels en vlinders zijn dol op de bloemen. En na de bloemen volgen de glimmende blauwzwarte besjes, die tegenwoordig vaak worden ge bruikt voor boeketten en bloem stukken. Die bessen zijn giftig, voor mensen dan, want vogels zijn er dol op. Er bestaat een struik die speciaal om zijn overvloed aan bessen wordt aangeplant. Die luistert naar de quasi grappige naam 'Berry Boom'. Wie het over liguster heeft, bedoelt meestal een ligusterhaag. Een hard horende kennis van mij spreekt steevast over een 'registerhaag', maar dat terzijde. Die ligusterhaag werd altijd geassocieerd met arbei derstuintjes en is, net als het begrip 'arbeider', wat in onbruik geraakt. De 'middenklasse' plant trouwens thuja of buxus en de tuinierende upper class gaat voor taxus. Wij mogen dan wel grapjes maken over de Engelse standenmaatschappij, maar wij kunnen er ook wat van. Dankzij de buxusmot is de een voudige liguster weer aan een op- mars bezig. Als nadeel van liguster werd altijd gezien dat de struik nét niet groenblijvend is. Hij weet zijn blad 's winters lang vast te houden, maar laat het bij strenge vorst toch vallen. Nu rayonhoofden en ijs meesters misschien wel voor eeu wig zonder werk zijn, hoeven we ons over dat bladverlies niet meer druk te maken. Voeg daarbij de vrij recente ontdekking dat coniferen niet goed tegen droge zomers kun nen en je begrijpt waarom de prole tarische liguster weer in de belang stelling staat. Liguster groeit in zon en schaduw en doet het goed op droge grond. Liguster kun je nu planten. Er zijn nogal wat soorten, maar voor een haag wordt meestal Ligustrum ovalifo- lium gekozen; zo vaak dat die ook haagliguster wordt genoemd. Graaf een grep pel, vul die met voedzame grond en plant drie struikjes per strekkende meter. Geef op zure grond af en toe wat kalk, want ligus- trum is een kalkminnaar. Daarom vind je de wilde inheemse liguster ook altijd in kalkrijke duinen. gare, wordt trouwens ook als haag- plant gebruikt. Hij heeft smaller blad dan Ligustrum ovalifolium, en het donkere grachtengroene blad is niet echt geschikt voor mensen met een aanleg voor depressie. Maar dat sombere groen krijgt 's winters wel een aantrekkelijke paarse glans. De variëteit 'Lodense' is compact en wordt maar een meter hoog - ideaal voor wie zich graag uit leeft in snoeiwerk van bollen en groene puntmutsjes. als haag wordt aangeplant, zou je bijna vergeten dat de struik niet altijd in het gelid hoeft te 3, 4, 6 of 8 dagen 4dgn Video^^i beleef je akmtie 3.4,6 of 8 dagen Ontdek de Eifel in Duitsland Vanaf ZATERDAG 15 FEBRUARI 2020 PC Wilde liguster. Dol op liguster: de bij. Haagliguster. Snoeien, stekken, planten, verpotten, zaaien en schoffelen. Tuingoeroe Romke van de Kaa helpt een handje. Die wilde liguster, Ligustrum vul- Omdat liguster bijna altijd Vuur, water, lucht, aarde - geen enkele andere regio in Duitsland werd zo vormgegeven door de elementen als de Eifel. Ontdek het zelf rondom gedoofde vulkaankegels, tot veen geworden droge maren, bizarre rotsfor maties en gelaagde hoogtes. Een landschap, dat voortdurend in beweging lijkt te zijn. En op zo'n korte afstand van Nederland! Trakteer uzelf op een verblijf in een compleet andere omgeving, in de Eifel. Je verblijf Het gezellige Hotel Haus am See ligt in Simmerath-Einruhr, direct aan de Ober- see en aan de rand van Nationaal Park Eifel. De Eifel is ideaal om wandelend of fietsend te verkennen. Bijvoorbeeld over de Eifelsteig die van Aken tot aan Trier loopt Of pak een kortere tocht, van het rondje om de Obersee tot diep in de bossen van de Eifel. Fietsers kunnen in dit bosrij ke middelgebergte ook hun hart ophalen. Bijvoorbeeld over de beroemde Vennbahn- radsweg - het langste grensoverschrijden de fietspad op een voormalig spoortracé in Europa. Of fiets langs de gemoedelijke Rur. Via het hotel zijn er zelfs mountain bikes en e-bikes te huur voor respectieve lijk €16 en €22 per dag. Geniet op andere dagen van een boottochtje op de Obersee of de Rursee. Cultureel heeft de regio ook veel te bieden. De imposante burcht Vogelsang bijvoorbeeld waar tevens het bezoekerscentrum van het Nationaal Park Eifel is (op ca. 6 km). Het romantische Monschau, met prachtige middeleeuwse vakwerkhuizen langs de Rur (17 km). En de Dom van Aken (op ca. 40 km). Faciliteiten kamers Het hotel beschikt over een restaurant, een café en een terras, evenals wellness met binnenzwembad en sauna. Fietsver huur is beschikbaar. Het gebruik van wi in de lobby is inbegrepen in de prijs. De modern ingerichte tweepersoonskamers Hüttenberg en eenpersoonskamers zijn uitgerust met een 2-persoonsbed of apar te bedden, bad of douche/toilet, haardro ger, tv en telefoon. De 2-persoonskamers Rursee bieden bovendien een balkon en uitzicht op het meer. De 2-persoonska- mers Kinneberg ook en zijn iets groter. Inbegrepen 2, 3, 5 of 7x overnachting met ontbijt 2, 3, 5 of 7x 4-gangenmenu of koud- warm dinerbuffet of BBQ (zomer) 1 fles mineraalwater bij aankomst welkomstdrankje en gratis wifi gratis gebruik van zwembad en sauna (sauna van 16.00 tot 19.00 uur) Data prijs per persoon per 3dgn 6dgn 8dgn 17-02/29-02 99 139 229 319 01-03/03-04 109 159 259 359 04-04/13-04 125 179 279 379 14-04/30-04 109 159 259 359 01-05/14-11 129 189 309 429 15-11/19-12 99 139 229 319 Prijzen per persoon o.b.v. een 2-persoons- kamer. Toeslag 2-pk Rursee 5,- per per soon per nacht. Toeslag 2-pk Kinneberg en 1-pk: 10,- per persoon per nacht. Niet inbegrepen: 20,- boekingskosten en toe ristenbelasting (ca. 1,20 p.p.p.n.).Kinder- korting, zie website. Parkeren: 2,50/dag. Meer informatie en boeken: Ga voor Ontdek de Eifel naar onze website reiskatern.nl/pzc/vt2008 of bel met Videotrips 06 - 24 937 937 (ma t/m za van 9 - 17 uur). Reisperiode: 17 februari t/m 19 december '20 Dichtbij en toch verrassend anders en divers Halfpension-arrangement midden in de Eifel In de huurt van Monschau en Aken

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 76