en bewustwording Ik heb geleefd Charl kreeg leukemie en begon koekjes te bakken. 'Dat was mijn redding' 'Zie ik een foto van de voetballer Bergkamp, dan denk ik: wat was zijn voornaam?' de uitbater, nadenken. ,,Er w°°nt vroeg: waarom straat, die heeft be- komje niet bij h°e^pdeS1Iae;mneptracen mij bakken?' 21 Douwe Draaisma was hoogleraar in de geschiedenis van de psycho logie op de universiteit van Gro ningen. Vorig jaar ging hij met emeritaat. Zijn boek Waarom het leven sneller gaat als je ouder wordt is een everseller. Het wordt al twin tig jaar cadeau gedaan aan ieder een die 60 wordt. „Ja, al moet ik zeggen dat met het vorderen der jaren de 'leeftijdsaf- hankelijke veranderingen van het geheugen' die ik uit boekjes ken, realiteit begint te worden. Zie ik een foto van de voetballer Berg kamp, dan denk ik: wat is zijn voornaam ook weer? Dat heb ik mijn hele leven toch geweten! René? Nee. Danny? Nee. Je weet het wel, maar je kan er niet opko men. Een uur later schiet het je te binnen.'' „Altijd is er dat korte moment van: is dit het begin van...? Ik weet dat daar geen reden voor is, omdat vergeetachtigheid iets heel anders is dan dementeren. Je hoeft je pas zorgen te maken als je niet meer weet wie iemand is. Als je, in dit voorbeeld, bij de foto niet meer weet wie of wat Dennis Bergkamp is. Bij de foto heb ik allerlei associ aties: ik weet wie hij is, ken zijn mooiste doelpunten, het com mentaar van Jack van Gelder bij dat doelpunt tegen Argentinië. De overgang van identiteit naar naam is het kritische punt. Als identiteit verdwijnt, als het je niets meer zegt wanneer je die foto ziet, dan moet je je zorgen maken.'' „Nee. Ik denk wel dat ik de men sen, vooral met het boek De heim- weefabriek heb gerustgesteld over het verschil tussen normale ou- derdomsvergeetachtigheid en de mentie. Je moet je niet door litera tuur of reclame wijs laten maken dat als je vergeetachtig wordt dat het begin is van dementie en dat je daar wat aan moet doen. Adver tenties voor kruiden, spelletjes, dingen als 'hou je brein fit', noem maar op. Allemaal toespelingen op: als u nu niet iets doet aan uw brein, kunt u dementeren. Zo werkt het niet.'' Geruststellend is het ook op een andere manier. „Als je begint te dementeren breekt het overal doorheen. Dan kun je nog zoveel sudoku's hebben gemaakt, het vormt geen enkele bescherming. Het suggereert ook dat als mensen de ziekte krijgen ze te weinig su- doku's hebben opgelost. Of kruis woordpuzzels. Maar voor zelfver wijt is geen reden.'' ,,De mens heeft iets van 256 ver schillende geheugens. Een seman- tisch geheugen, een motorisch ge heugen, een akoestisch geheugen, noem maar op. De verschillen zijn groot. De een heeft een geweldig geheugen voor gezichten, maar niet voor namen. Een ander voor muziek, maar niet voor taal. Dat is niet aan te leren. Eén geheugen bi zar ver ontwikkelen, heeft geen enkel effect op andere geheugen soorten. Dat is de denkfout die ge maakt wordt. De schaakmeester traint zijn geheugen enorm en dat wordt dan heel sterk. Mensen trekken daar de conclusie uit dat ze hun hele geheugen op die ma nier kunnen ontwikkelen, maar dat is niet zo. Het blijft beperkt tot die ene deskundigheid. Ik sprak op een bijeenkomst een vrouw. Ze kon moeilijk namen onthouden en had een cursus ge volgd. 'Toen kon ik het nog stééds niet', zei ze. Hier past de gerust stelling: je kunt het niet trainen. Trucjes houd je één week vol. Dan heb ik liever de geruststelling dat je er niks aan kunt doen. Een ou doom van mij had moeite met na men. Als hij mensen een hand gaf, zei hij: 'Ik ben Hendrik en hoe jij heet weet je zelf wel'.'' Nu hij van de universiteit af is, kan hij zich concentreren op zijn boeken. Over het geheugen. En hij schrijft over wanen. Over fan toompijn bijvoorbeeld, pijn in een afgezet been. ,,Die gewaarwording is echt, die is er wel degelijk.'' Ook rouwhallucinaties vallen hieronder. ,,Als mensen na een lang, gelukkig huwelijk alleen ko men te staan, kan het gebeuren dat ze de stem van hun partner nog horen of het gevoel hebben dat ze hem zien zitten. Bij meer dan de helft van de weduwen en weduw naars komt dit voor. Ze weten dat het niet kan, maar de ervaring zelf is heel reëel.'' ,,Vrijwel iedereen vindt dat een prettige ervaring. Dat je er zo wei nig over hoort, komt omdat men sen het voor zich houden. Vooral niet naar de huisarts gaan, want dit soort hallucinaties wordt geas socieerd met psychiatrie. Als een weduwe tegen de buurvrouw zegt dat ze gisteren meende haar over leden man te horen, is ze bang dat de buurvrouw denkt dat ze aan het doordraaien is. Daarom wordt er weinig over gesproken. Ze koes teren het. Hij is nog een beetje bij mij.'' ,,Ik geloof het niet.'' Charl Laumen (62) verontschul digt zich dat hij deze ochtend geen koekjes heeft gebakken. ,,Geen tijd voor, ik moest voor onderzoek naar het ziekenhuis.'' Over twee dagen weet hij of de leukemie de kop weer heeft opgestoken. Dat de ziekte zich opnieuw zal openbaren is zeker, de vraag is wanneer. In plaats van verse koekjes, serveert Charl vandaag dus bonbons. Naast het schaaltje ligt de Koekjesbijbel, zijn heilige boek. Het werk veranderde zijn leven. Maar eerst terug naar ruim een jaar gele den. De Arnhemse marathonloper kreeg na een reeks vage klachten de diagnose leuke mie. Doodziek was hij, uitgeput. Hij kwam zijn huis niet meer uit. ,,Dan ga je eens in je boekenkast kijken. En daar stond hij: de Koek jesbijbel. Ik had het receptenboek nog nooit eerder gezien. Geen idee hoe ik eraan kom.'' Charl lacht een aanstekelijke lach, zoals hij nog vaak zal doen tijdens het gesprek. Hij vertelt hoe hij het boek pakte en begon te bla deren. Nog nooit had hij koekjes gebakken, maar plotseling leek het hem wat. ,,Ik dacht: ik moet wat gaan doen!'' Om koekjes te bakken, moet je de deur uit. Charl woont 200 meter van de Jumbo. Zelfs als je ziek bent, is dat te doen. ,,Ik moest sui ker kopen, of een citroen. Het voordeel van bakken is dat je allerlei instructievideo's op YouTube kan vinden, die bekeek ik vanuit mijn bed.'' In het begin mislukte alles, vertelt Charl, en hij schatert het uit. Koekjes bakken komt heel nauw, weet hij nu. Maar het was zijn redding. Door zijn nieuwe hobby kregen zijn dagen structuur en bouwde hij langzaam weer conditie op. En alsof het zo moest zijn, opende afgelopen december een nieuwe ca deauwinkel annex café aan het eind van de straat. ,,Ik had meteen een klik met Chantal, de uitbater. Ze vroeg: 'waarom kom je niet bij mij bakken?''' Even later wandelen we samen naar het café. De zaak is gesloten, maar als we onze neus tegen het raam drukken, kunnen we de vitrine zien met daarin een paar van Charls taarten. Op zijn telefoon toont hij foto's. Vlaaien, chocoladekoekjes, hartige gebakjes. Tot hij ziek werd, werkte Charl Laumen bij het Leo Kannerhuis, een organisatie voor mensen met autisme. Hij bezocht veel cliën ten thuis. En toen opeens bam! - einde wer kend bestaan. Dankzij zijn baksels telt hij weer mee. ,,Anders ben je alleen maar pa tiënt, dat is echt niks.'' Charl heeft veel contacten in de straat, de achtertuintjes komen uit op een gezamen lijke binnentuin. In het begin bood iedereen aan voor hem te koken. ,,Dat wilde ik niet. Ik wilde zelf bezig blijven.'' Nu is het dus an dersom: hij kookt voor de straat. ,,Deze buren houden van vis'', zegt hij wijzend als we langs de huizen lopen. Zijn achterdeur staat altijd open. Soms eten ze met een clubje sa men - glaasje wijn erbij. Gezellig. Een paar jaar geleden scheidde Charl van zijn vrouw. Ze hebben goed contact hoor, haast hij zich te zeggen. Nu hij leukemie heeft, zou hij er geen relatie bij kunnen heb ben. Hij is veel te druk met zichzelf. Een half jaar chemotherapie had hem bijna genekt, zijn lichaam kon het niet aan. Hij is bang voor het moment waarop de ziekte weer gaat woekeren, een tweede kuur zit er waar schijnlijk niet in. ,,Ik ben te veel verzwakt.'' En dan? Dan is het gedaan met de vrolijke Arnhemmer. Over Chnntnl dat laatste stadium ^nama^ moet hij eens gaan een arts hier in de over wat ik wil.'' Met een oude ken nis wandelt hij elke dag een uur. Zijn maatje herstelt van een on geval. ,,De lamme en de blinde'', zegt Charl en hij lacht alweer. Dan, serieus: ,,Het hardlo pen mis ik verschrikkelijk. Op zondagoch tend naar Planken-Wambuis. Wild spotten. Op een gegeven moment wist ik precies waar de edelherten en de everzwijnen zaten.'' Fanatiek zijn wordt nu acuut bestraft. Heel soms tennist hij nog een potje. Deze week moest hij dat bekopen met een kotspartij. Niet meer doen dus. Beter houdt hij zich kalmpjes bezig met het baanonderhoud. De ziekte heeft hem zachter gemaakt, ver telt hij. Hij denkt veel over de zin van het le ven. Voor hem is dat: verbinden. Hij houdt ervan goede gesprekken te voeren en zo iets voor een ander te betekenen. Een paar dagen later app ik Charl om te in formeren naar de uitslag van het bloedonder zoek. Antwoord: 'Helemaal oké'. Hij stuurt een foto mee van wafels met slagroom en aardbeien. Vanmorgen gebakken in het café. GO ZATERDAG 15 FEBRUARI 2020 je rond je 40ste, 50ste aan vrien den erbij krijgt, niet blijvend is.'' Is het geheugen een vriend van u? Schrikt u dan? Veel mensen maken zich zorgen over hun geheugen. Heeft u het idee dat u iets hebt kunnen bij dragen aan therapie? Heeft u een 'algemeen geheu gen'? Vinden ze dat fijn of confronte rend? Nog een laatste vraag over het geheugen: ben ik iets vergeten? Annemarie Haverkamp praat met mensen over hun leven en het einde dat nadert. FOTO KOEN VERHEIJDEN Wilt u ook uw verhaal vertellen in deze rubriek? annemarie@dpgmedia.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 69