E Ongewenste vreemdelingen: hoe komen we van hen af? Is immigratie en asiel nog steeds vooral een onderwerp van 'rechts'? Dat is een heikel thema. Niet elke asielzoeker die zich meldt, mag blijven. Slechts 25 procent van alle asielaanvragen waarover in 2019 werd besloten, is toegekend. Maar dat verschilt sterk per nationaliteit; van de Syriërs mocht 75 procent blij ven, degenen die werden afgewezen hadden vaak al een poging gedaan in een ander Europees land. De aan dacht, in politiek en media, gaat vooral naar de groep die vrijwel kansloos is voor een verblijfsvergun ning: Algerijnen (0 procent ingewil ligd), Marokkanen (1 procent) en Moldaviërs (0 procent). Zij komen uit een zogenoemd 'veilig land' en maken nauwelijks kans op een ver blijfsvergunning. Gedurende hun asielaanvraag is Nederland wel ver plicht hen onderdak te bieden in een azc. Daar zorgt een deel voor over last: intimidatie, inbraken, winkel diefstallen. En voor wangedrag in het openbaar vervoer, zoals onlangs te zien was in een veelgedeeld film pje. Inmiddels is een maatregel inge voerd om de asielaanvraag van der gelijke 'veilige landers' zo snel mo gelijk te behandelen, binnen drie weken. Daarna verliezen ze hun recht op onderdak en moeten ze Ne derland uit. Dat is de theorie. De praktijk is weerbarstig. Van de 16.000 mensen die uit Nederland weg moesten, zijn er 9000 'vertrok ken zonder toezicht'. Dat is ambte- lijk jargon voor: geen idee of ze weg zijn. Een deel van hen leeft illegaal verder in Nederland, en belandt soms in de criminaliteit, een ander deel vraagt in een ander EU-land weer asiel aan, de zogenoemde asiel hoppers. Een afgewezen asielzoeker sim pelweg (al dan niet gedwongen) op een vliegtuig naar het land van her komst zetten, een wens van veel op eenvolgende staatssecretarissen van asielbeleid, blijkt keer op keer inge wikkeld. Omdat er juridische haken en ogen aan zitten en omdat de lan den van herkomst (als Marokko) lang niet altijd meewerken. Turkije Nee, partijen van links tot rechts spreken zich erover uit. Voor de jaarwisseling presenteerden de SP en Christenunie samen een plan voor regulering van arbeidsmigratie en het was toenmalig PvdA-minis- ter Lodewijk Asscher die in 2013 sprak van 'code oranje' met het oog op de toestroom van arbeidsmigran ten uit Oost-Europa. Zijn partijge noot Job Cohen: ,,Ik zei als staatsse cretaris ook al: je kunt niet iedereen toelaten, maar als er oorlogen zijn, ziet de wereld er toch anders uit. De toestroom van nieuwkomers zal blijven schuren. Dat is niet zo gek: aan de ene kant snap je goed dat mensen vluchten voor oorlog of op zoek gaan naar een beter leven. Maar ik begrijp ook de oude bewoners van een wijk als Amsterdam Nieuw-West: een plek waar ontzet tend veel migranten gevestigd zijn, waar de Albert Heijn weg is en een halalslager terugkwam. De oor spronkelijke bewoners hebben daar ook niet om gevraagd. Daar hoort een nuchter debat bij, maar op de flanken zie dat het maar moeizaam lukt.'' Na de vluchtelingencrisis van 2015 en de daaropvolgende afspra ken met Turkije, waarbij werd afge sproken dat Turkije meer vluchte lingen opnam in ruil voor miljarden EU-geld, leek het debat tijdelijk rus tiger, maar schijn bedriegt. CDA-vicepremier Hugo de Jonge kwam deze maand met een plei dooi voor een asielquotum. Hij noemde geen exact aantal, maar zijn boodschap was helder: het huidige migratiesaldo is te hoog. ,,Dat mi gratie ons overkomt'', zei de minis ter in NRC Handelsblad, ,,maakt mensen onzeker. Arbeidsmigratie, vluchtelingen, we moeten het voor spelbaar maken.'' Nederland zou dus moeten werken met 'doelstel lingen' zoals Canada dat doet. Zijn partijgenote Mona Keijzer, staatsse cretaris van Economische Zaken, zei afgelopen week over de instroom: ,,Het is niet vol te houden.'' De Rotterdamse wethouder Bert Wijbenga (VVD) betoogde recent dat zijn stad niet meer dan 640 vluchtelingen per jaar moet opne men. Vlak voor de jaarwisseling had premier Mark Rutte al gezinspeeld op het sluiten van de grenzen, als ultieme remedie tegen de toestroom van kansloze economische migran ten die gewoon kunnen 'doorlopen' bij de Europese buitengrenzen. Tegen de stroom in presenteerde coalitiepartij D66 deze week een plan om de komst van arbeidsmi granten juist te versimpelen. Zij moeten een tijdelijke vergunning kunnen krijgen voor maximaal vier jaar. ,,Het heeft geen zin om bang te zijn voor migratie, het is een feno meen van alle tijden'', aldus D66- Kamerlid Maarten Groothuizen donderdag in de Volkskrant. SEND MONEY WW DAG XX MAAND 20XX rs Asielaanvragen 2019 Van januari t/m december 2019 kwamen de meeste asielzoekers die voor het eerst een aanvraag indienden uit Syrië. Nigeria Totaal 22.533 asielaan vragen Algerije Moldavië Marokko Jemen Overig 41% 94 COUNTRIES PAKISTAN BANGLADESH NIGERIA GAMBIA money transfer trade Name of a AftabCu/ffftty Exchangt

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 67