De komende jaren zijn zeker50.000migranten nodig voor de arbeidsmarkt t 18 Reportage Als de immigratie in Nederland ergens haar sporen heeft getrokken dan is het wel in de Rotterdamse wijk Delfshaven. ,,Als de Nederlanders klagen, zeg ik: eigen schuld.'' n de portiekflat van Jos de Jong (62) wonen Turken, Syriërs, Surinamers, Ma rokkanen, Polen. ,,En een Kaapverdiër, geloof ik.'' Al die mensen zeggen hallo te gen elkaar. Maar daar houdt het dan wel weer mee op. ,,Ik kan met iedereen opschie ten. Maar ik vraag me soms wel af: ben je nog wel in Rot terdam, hier in Delfshaven?" Jos woont er al 35 jaar en hij zag de verandering aan zich voorbijtrekken. De Ne derlanders gingen er weg, het straatbeeld veranderde. ,,Aan de Schiedamseweg, daar had je allemaal de be tere winkels zitten: Radio Modern, Etos, de Marskra mer. Allemaal weg. Nu zit ten er belwinkels en zo.'' Delfshaven is een van die wijken die al decennialang de spiegel is van immigratie in Nederland. Lang geleden kwamen er Chinezen, die werden gevolgd door Turken en Marokkanen, er kwamen Antillianen en Surinamers. Daarna Polen, gevolgd door Roemen en Bulgaren. Toen Syriërs. Inmiddels heeft ze ker 70 procent van de wijk bewoners een migratieach tergrond. Het is de een na armste wijk van Rotterdam, waar de voedselbank honderden be woners helpt en waar wel- zijnskantoren inloopuurtjes houden om te helpen met 'moeilijke brieven'. De Stadsmarinier heeft er een kantoor om de veilig heid te verbeteren. Eind 2018 bleek dat de politie zich nog grote zorgen maakte over de criminaliteit in de wijk: bij een preventieve fouilleerac- tie werd op wapens gecon troleerd. 'In Delfshaven is er een toename van excessief geweld, drugscriminaliteit en het aanbieden van ille gaal gokken', zo omschreef de politie het destijds. Maar er wordt ook met te vredenheid geleefd. ,,Al die nationaliteiten hier: mooi toch!'', zegt middenstander Firoz Nizamoeddin. ,,Als Nederlanders klagen: het is hun eigen schuld. Zij zijn hier weggetrokken en hun kinderen hebben de win kels niet overgenomen.'' De moslim uit Suriname is in de 70. Firoz drijft al 29 jaar Ewald's Mode in de straat, de pakken hangen voorin de winkel, achterin trillen de naaimachines van de fa milie, in het midden zingt een vogel in een kooitje. Fi- roz is bijna de langstzit tende winkelier in de straat en niet alleen maar enthou siast. Want met de migran ten kwamen de huisjes melkers. Het is een bekend probleem in de wijk: eige naren die hun woningen nauwelijks onderhouden, maar ze wel voor veel geld onderverhuren en op elke etage een Bulgaarse familie onderbrengen. Of twee. ,,Die huisjesmelkers, d^e moeten ze aanpakken'', zegt Firoz. Aan het einde van de Grote Visserijstraat zit wijkcentrum Pier 80. Een plek van waaruit welzijns organisatie WMO-Radar de buurt probeert te helpen. Buurtbewoners kunnen er terecht als ze een afspraak willen met gemeentelijke instanties over hun proble men, voor wandelingen door de wijk, cursussen zumba, of gewoon voor een praatje, koffie of soep. De vrijwilligers dragen swea ters met de opdruk: 'Jij, Ik, Samen Vooruit'. Handan is een van die vrijwilligers. Ze runt het vrouwendeel van het buurthuis. Ja, vindt ze, Ne derland is klein en daar past misschien niet ieder een in. Maar dat Nederland verandert door immigratie, zoals politici zeggen? Ze tuit haar lippen en laat een afkeurend 'tsss, tsss' horen. ,,Het probleem is dat men sen die in andere landen in dorpen hebben gewoond hier opeens in een stad wo nen. Die mensen denken anders, minder open.'' Ook vrijwilliger Umit Hoknel (42), in 2000 vanuit Turkije gekomen 'voor een beter leven', ziet geen im migratieprobleem. ,,Ik ben in Nederland, ik houd me aan de regels, ik betaal be lasting. Wat is het pro bleem?'' Umit heeft jaren lang een eigen zaak gehad, maar nu even niet, hij moet mantelzorg verlenen aan zijn vrouw. Als tegenpres tatie voor zijn uitkering, werkt hij in Pier 80. Zijn er te veel immigranten in Ne derland? ,,Nou, Roemenen en Bulgaren kunnen een probleem zijn, daar zitten soms overvallers tussen.'' In het restaurantgedeelte van het wijkhuis zitten groepjes mannen bij elkaar op deze dinsdagochtend. Elke nationaliteit een tafel tje: een groep oudere Ma rokkaanse mannen onder de tv, de Surinamers 'die met rust willen worden ge laten' aan de lange tafel bij het raam en een ander et nisch groepje Surinamers kaartend links achterin. Net zoals de Polen en de Syriërs in de wijk die zich vooral binnen hun eigen kringetje bewegen. Er is een taalbarrière. ,,Het zijn eilandjes'', zegt Jos, de man met wie dit verhaal begon en die vier dagen per week vrijwilliger is bij Pier 80. ,,Als politici praten over een immigra tiequotum, kan ik me daar wel iets bij voorstellen. Misschien is een land op een gegeven moment vol.'' DAG XX MAAND 20XX WW VERVOLG VAN PAGINA 17 Twee jaar geleden maakte de politie zich grote zorgen over de veiligheid in Delfshaven. Er was veel criminaliteit. Er zijn diverse initiatieven om de leefbaarheid in de wijk te herstellen. foto's arie kievit 'Soms is een land gewoon vol' CYRIL ROSMAN r Jos de Jong Umit Hoknel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 66