3 9 Het grootste deel van de nieuwkomers komt uit Europese landen 16 Uit welke landen komen de instromers? U/TT Waar gaan al die mensen wonen? Pikken ze onze woningen in? Bijna de helft van 272.000 immi granten die vorig jaar naar ons land verhuisden, is afkomstig uit Europa, en 85 procent van hen komt uit een EU-land. De meesten zijn Polen. De afgelopen jaren schommelde hun aantal rond de 25.000, en jaarlijks vertrekken er ook weer zo'n 15.000. Ook kwamen er relatief veel Bulgaren en Roemenen naar Nederland. Britten zijn sinds 2015 in opmars, in 2019 waren het er zo'n drieduizend. 18 procent van alle immigranten komt uit Azië, en dan vooral uit China en India. Vooral de groep In diërs is de afgelopen jaren sterk ge stegen, ze staan inmiddels achter de Polen op plek 2. Het zijn vooral ken nismigranten en komen hier om in de IT en de informatiedienstverle ning te werken. Terwijl asielzoekers een grote rol spelen in het politieke en maat schappelijke debat, is hun aandeel cijfermatig beperkt. Het CBS stelt dat 6 procent van de totale immigra tie in 2019 uit asielmigranten be stond, zo'n 16.000 personen. Dat aantal vertelt niet het hele verhaal: deze cijfers betreffen alleen de asielmigranten die in 2019 in het bevolkingsregister van een ge meente zijn ingeschreven omdat ze mogen blijven. De groep asielzoe kers (let op het verschil tussen asiel migrant en asielzoeker) waar de dis cussie nu vaak over gaat, staat niet in de cijfers. Die (voornamelijk) Alge rijnen, Marokkanen en Moldaviërs verblijven vaak maandenlang in azc's, maar tellen niet mee als immi grant: ze krijgen geen verblijfsver gunning en moeten dus weer weg. Dat levert andere cijfers op: in 2019 dienden 22.500 asielzoekers en 4.200 nareizende gezinsleden een aan vraag aan. Dat is iets minder dan in 2018 en ongeveer de helft van 2015, toen de migratiecrisis door de vluch telingenstroom vanuit Syrië haar hoogtepunt kende. De meeste asiel zoekers komen al enkele jaren uit Syrië (3700 in 2019). Daarna volgen landen als Nigeria (2100 asielzoe kers), Iran (1500), Turkije (1250) en Algerije (1210). Dat geldt het sterkst voor Amster dam, Eindhoven en Arnhem. Een goed voorbeeld zijn de (goedverdie nende) Indiase kennismigranten, veruit de meesten vestigen zich in Amsterdam. Ook Amstelveen en Eindhoven (waar veel techbedrijven zitten) doen het goed bij de Indiërs. De Polen, die eveneens vooral voor werk naar Nederland komen, wonen vooral in het westen en zuiden van Nederland, en naast de grote steden zijn ze ook neergestreken in Noord Limburg, de kop van Noord-Holland en delen van Noord-Brabant. Asielzoekers worden verdeeld over alle gemeenten op het moment dat ze een verblijfsvergunning krijgen. Daarbij geldt: hoe groter de stad, hoe meer statushouders (asielzoekers met een vergunning) het moet opnemen. De aantallen worden door het rijk vastgesteld. Zo moet Rotterdam in de eerste helft van 2020 199 statushou ders huisvesten. De verschillen zijn groot: de Waddeneilanden hoeven helemaal geen statushouders op te nemen, de gemeente Rozendaal bij Arnhem (1600 inwoners en een van de rijkste gemeenten van Nederland) slechts één. De woningmarkt staat onder druk: huizen zijn duur, de wachtlijsten voor huurhuizen zijn lang. In die si tuatie is elke immigrant die óók een woning zoekt er één die die druk ver hoogt. De huisvesting van arbeidsmi granten is al jaren onderwerp van dis cussie. Seizoenswerkers worden vaak gehuisvest in speciale complexen als Polenhotels. Maar mensen die hier langer blijven, willen meer privacy en zoeken eigen woonruimte. Aan de ab solute onderkant van de arbeidsmarkt belanden zij vaak bij huisjesmelkers: met heel veel mensen in slecht onder houden woningen in de Randstad. Asielmigranten kennen een ander traject: als zij een verblijfsvergunning krijgen, hebben ze ook recht op on derdak. Ze worden over het land ver deeld. Gemeenten zoeken creatieve oplossingen: ze hebben zo veel moge lijk geprobeerd alleenreizende, man nelijke statushouders te huisvesten onder één dak. Daarvoor werden kan toorgebouwen omgebouwd. Maar deze locaties voldoen niet meer als zij hun gezin laten overkomen. Dan kun nen zij aanspraak maken op een huur huis dus. Er is veel discussie over de urgentiestatus, de voorrang voor sta tushouders. De Amsterdamse tv-zen- der AT5 rekende uit dat in 2018 13 pro cent van alle beschikbare huurwonin gen in de stad naar statushouders ging. Op 3 februari zaten er in azc's nog 5813 mensen te wachten op een huis, aldus het COA. DAG XX MAAND 20XX WW VERVOLG VAN PAGINA 15 In Delfshaven zijn de afgelopen decennia diverse migrantengroepen neergestreken. Lang geleden waren dat Chinezen, daarna Turken, gevolgd door Marokkanen, Surinamers en Antillianen. De laatste jaren zijn daar Oost-Europeanen bijgekomen. Alle foto's bij dit verhaal zijn gemaakt in deze Rotterdamse wijk. fotos arie kievit Bevolkingsontwikkeling Bevolking neemt toe, vooral door immigratie. 300.000 250.000 200.000 150.000 100.000 50.000 0 -50.000 -100.000 -150.000 -200.000 I mmigratie Geboren Bevolk ngsgroei O verleden Emigratie '05 '15 '20 Bron: CBS a De sterke groei van de grote ste den komt vooral door immigratie.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 64