Saskia Noort Slappe vuist tegen seksueel geweld Zo doen zij dat In Duitsland is de talkshow nog altijd een politiek podium VEEL GEDEELD Je krijgt geen inzichten, maar discussie over goed en slechtEen verbale slacht 14 Wanneer trekken we lessen uit de moord op Hümeyra? Vlaggen van de vijand Saskia Noort schrijft op deze plek wekelijks over nieuws dat haar raakt. Dat ruim de helft van de Amsterdamse vrouwen op straat te maken krijgt met seksuele intimidatie en geweld, jongere vrouwen zelfs 81 procent, is vast waar. Ik ken in ieder geval geen vrouw die er nog nooit mee te maken heeft gehad, je hoeft er niet eens voor in Amsterdam te wonen. Nafluiten, nasissen, na roepen, achtervolgen, betasten, in het nauw drijven, uitschel den voor slet, het is van alle tijden, van alle steden en dorpen, van alle culturen. Zelfs ik, op een leeftijd dat niemand je meer ziet staan naar het schijnt, werd van de week 's nachts nog in gehaald op de fiets en uitgescholden voor lekker vies sletje. Op de Nederlandse televisie is de talkshow laat op de avond een kijkcijferoorlog geworden. In Duitsland liggen de praatprogramma's ook onder een vergrootglas, maar dan om een andere reden. De formule zou niet deugen en de inhoud is veel te eenzijdig. CASPAR NABER BERLIJN In Duitsland woedt al jaren geen talkshowoorlog meer, zegt mediawetenschapper Bernd Gabler. ,,In de jaren 90 had je een strijd tussen de publieke ARD met Sa bine Christiansen en de eerste commerciële zender SATi met Talk im Turm. Nu is er geen relevante talk show meer op de commer ciële zenders.'' De praatprogramma's die er nu toe doen - althans de tafels met een wat serieuzer en politiek karakter - heb ben vaak één thema. Ze zijn te zien op ARD en ZDF, en zijn genoemd naar de pre sentatoren, Anne Will, Hart aber Fair, Markus Lanz, Maischberger of Maybritt Ill- ner. De talkshows liggen al enkele jaren onder vuur, vanwege het weinig flexi- bele karakter. Gabler: ,,Kern van de kritiek is dat er geen echt discours plaatsvindt, waarbij het gaat om luiste ren en verder ontwikkelen van gedachten. Het is meer een rollenspel vanuit van tevoren bepaalde posities. Centrale gedachte is het lanceren van politieke standpunten in plaats van een intellectuele oplossing voor problemen.'' Voorzitter Olaf Zimmer- mann van de Duitse Cul- tuurraad ziet dat ook zo. ,,Hoe meer iemand ergens van af weet, hoe minder hij of zij uitlegt. Programma makers kiezen daarom lie ver mensen met minder kennis. Daardoor krijg je geen inzichten, maar een discussie over goed en slecht. Een verbale slacht.'' De politieke talkshows kregen jaren geleden al het verwijt dat ze te veel en te negatief focussen op popu laire thema's zoals migran ten en integratie en daar mee rechtse populisten in de kaart speelden. Zimmermann, die opriep de talkshows een jaar van de buis te halen en de ma kers te laten nadenken over een nieuw concept, ziet nu nog altijd weinig verande ring. Hij merkt dat de rechtse AfD niet meer zo vaak wordt uitgenodigd. ,,Maar waar blijven de min der populistische thema's in de talkshows?'' Nu lanceerde de gemeente Amsterdam onlangs de cam pagne #Jijstaatnietalleen, niet te verwarren met de D66- campagne omtrent geweld tegen homo's, en de bedoeling hiervan is dat de gemeente, samen met geïntimideerde meis jes een vuist gaat maken tegen jonge mannen die vrouwen op straat of online lastigvallen. 'In jouw stad moet je je vrij en veilig voelen. Overal. Daarom staat er een vriendin voor je klaar. Voor een luisterend oor en een sterke schouder. Zodat je er niet alleen voor staat', meldt de poster. Op de site staat ferme taal als 'We Pikken Het Niet Langer' enzovoorts, en daarom begrijp ik niet dat de aanpak van seksuele inti midatie bestaat uit luisterende oren. Is dit niet de zoveelste onzincampagne, gericht op de slachtoffers die maar op zoek moeten gaan naar een vrien din om bij uit te huilen? Ja, en het maakt me woedend, eer lijk gezegd. Alsof meisjes dit al niet doen. Er zullen gerust nog slachtoffers zijn die in stilte lijden, al helemaal in la ten we zeggen 'religieuze kringen', maar die gaan nu heus niet met een wild vreemde 'influencer, kunste nares, journalist of andere sterke vrouw' theedrinken en hun problemen delen. De tekst alleen al: 'of andere sterke vrouw'. Zijn de slacht offers dan zwakke vrouwen? En waarom weer de verantwoordelijkheid voor de oplossing bij vrouwen leggen? Nog even los van de vraag of alleen vrou wen slachtoffer zijn. Waar de fuck blijft de echte campagne TEGEN seksueel geweld/intimidatie die niet om de hete brij heen draait? Die zich richt op de dader, die onze jongens leert dat het absoluut onfatsoenlijk, respectloos en strafbaar is om anderen op der gelijke manier lastig te vallen? Wanneer gaan er goede voor lichters naar scholen om toekomstige daders te leren dat vrouwen ook mensen zijn, met dezelfde rechten en vrijheden als zijzelf, dat seksueel geweld ook hun probleem is en dat de oplossing bij hen ligt? We kunnen nog liters theedrinken met elkaar en praten met vriendinnen en influencers tot we een ons wegen, maar dat lost welgeteld niets nada nul op. Creëer veilige ruimtes waar slachtoffers aangifte kunnen doen die di rect opgevolgd worden, zet meer politie op straat, in parken, in uitgaansgebieden, stop met de zogenaamde foei-gesprek- ken met daders maar pak ze aan, neem aangiftes serieus. Wanneer trekken we lessen uit de moord op Hümeyra? ,,Om je heen zijn er vrouwen die dit ook onverdraaglijk vinden. Die dus ook vinden dat er iets aan moet gebeuren'', zegt burger meester Halsema. Ja, dus? Voorlichting, handhaving en ver volging, daar moet je onze belastingcenten in stoppen, niet in knuffelkransjes. Een fabriekje in Heshmatieh, Iran, verdient goed geld met de productie van Amerikaanse en Israëlische vlaggen. De dundoeken worden tijdens pro-Iraanse demonstraties met grote regelmaat in brand gestoken. Het bedrijf, Diba Parcham Khomein, produceert er circa zesduizend per jaar, a 2 dollar per stuk. foto ap ZATERDAG 15 FEBRUARI 2020 GO FOTO DPA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 62