'Als Roelf B. praat over drugslevering, kan straf omlaag' II II geleden voorkomen 5 ▲A In het nationaal museum kan aandacht worden geschon ken aan belangrijke thema's, mensen en gebeurtenissen uit de vaderlandse geschiedenis. Van de hunebedden en de Gou den Eeuw tot Anne Frank. foto s anp, anne frank stichting, robin utrecht, Ex-atleet Roelf B. en zijn jeugd vriend Gert-Jan N. werden in au gustus opgepakt op het Hongaarse muziekfestival Sziget in Boeda pest. Het tweetal zit vast in Hon garije, wachtend op hun proces in - vermoedelijk - mei. ,,Pas dan wordt ook de definitieve beschul diging vastgesteld", zegt Ferenc Rab namens het Hongaarse Je kunt al zwaar worden gestraft voor vijfhonderd hasjsigaretten Openbaar Ministerie. „Voorlopig zitten zij vast voor grootschalige handel in drugs." Dat woord 'grootschalig' brengt de jonge mannen uit het Groningse Stads kanaal in grote problemen. Een celstraf van vijf tot twintig jaar past daarbij volgens de Hongaarse wet en zelfs levenslang is moge lijk. Dat laatste is geen onzin, be nadrukt Ferenc Rab. ,,Het hangt natuurlijk van de omstandighe den af, of ze een strafblad hebben bijvoorbeeld. Maar al is het theo rie: ik heb toch graag dat u het op schrijft. Om erop te wijzen dat het mogelijk is en dat je al zwaar ge straft kan worden voor vijfhon derd marihuana-sigaretten." Bij Roelf en Gert-Jan vond de politie 6700 xtc-pillen, 128 gram marihuana en 451 voorgedraaide joints. Goed om drie ton mee te verdienen. Roelf B. is de opvallendste van moeten worden droeg bij aan de contro verse. Jan Marijnisssen sprak openlijk van 'postmoderne hutspot en hipdoenerij door museumbobo's'. Daar kwam nog eens bij dat de directie van het museum niet blij was met de ge kozen locatie naast het Nederlands Open luchtmuseum, en koos voor een leeg staand pand aan de voet van de John Frostbrug over de Rijn. Ook die keuze stuitte op discussie, waarna de Tweede Kamer uiteindelijk beval dat het museum toch op de parkeerplaats naast het Open luchtmuseum moest komen. Wederom werd hierdoor kostbare tijd verspild. In 2010 bleek dat de aanleg van een on dergrondse parkeergarage al 60 miljoen euro ging kosten, nota bene 10 miljoen euro meer dan het museumgebouw zelf ging kosten. Uiteindelijk werd dat opge lopen prijskaartje de reden dat de pas aangetreden staatssecretaris Halbe Zijl stra (VVD) plannen voor de nieuwbouw staakte. Hij was door het nieuwe kabinet - met Verhagen als vicepremier - op pad gestuurd om 200 miljoen per jaar te be zuinigen op de cultuursector. Een nieuw museum bouwen achtte hij om die reden Een wedstrijd, zoals toen, is niet de geëigende weg niet verantwoord. De organisatie achter het museum kreeg nog wel geld, maar ook die stroom werd een jaar later stilge zet. En daarmee was het einde oefening. Prestigeproject Tot nu dus. Volgens CDA'er Heerma moet ditmaal worden voorkomen dat het idee voor een museum ontaardt in een 'presti geproject'. ,,De vorige keer werd het pro ces gaandeweg steeds politieker, waarbij gemeenten tegen elkaar gingen opbieden en men steeds verder afdreef van het oor spronkelijke idee. Een wedstrijd uitschrij ven, zoals Plasterk toen deed, is niet de ge ëigende weg", meent hij. Heerma en Marijnissen zeggen wel ideeën te hebben waar het museum zou moeten komen te staan, maar houden hun voorkeur in dit stadium liever voor zich. Tegelijkertijd laten zij doorscheme ren niets te zien in het afstoffen van de oude plannen voor een museum in Arn hem, met de toenmalige directeuren. Ma- rijnissen: ,,Wij gooien nu een steen in de vijver, maar de mensen die er toen bij be trokken waren hoeven er wat mij betreft nu niet bij betrokken te zijn." de twee twintigers. Hij gold niet zo lang geleden als een talentvol sprinter en zat zelfs in de natio nale EK-ploeg. Dat hij voor drugs handel werd opgepakt, sloeg in als een bom. Ook omdat twee maan den eerder een andere talentvolle atlete, Madiea G., was gearresteerd in Duitsland. De zaken staan los van elkaar, maar zetten de Neder landse atletiekwereld op zijn kop. Onlangs bracht de advocaat van Roelf B. naar buiten dat hij in Hongarije zijn excuses heeft aan geboden. Ook beweert Roelf dat hij zich heeft laten meeslepen door zijn vriend Gert-Jan. D^e zou de grote initiator zijn. Betrapt De Hongaarse justitie ziet dat ver schil niet. Rab: ,,Ze zijn betrapt door beveiligers, die incognito wa ren. Beiden spraken met klanten, beiden hadden een prijslijst. Ze handelden goed georganiseerd, dus kan het vaker gebeurd zijn." Ferenc Rab weet dat beide man nen hebben verklaard 'dat ze niet zo goed hadden nagedacht' over hun plan om drugs te gaan verko pen in Hongarije. ,,Niet over nage dacht? Maar wel met prijslijsten rondlopen..." Rab wil niet te diep ingaan op de verklaringen die beiden heb ben afgelegd. ,,Ze hebben kort ver klaard dat ze 'iets hebben gedaan'. Maar zij hebben niet verklaard w^r zij de drugs vandaan hebben. Dat zij excuses hebben aangebo den helpt, maar beter is als zij zeg gen: ja, we zijn schuldig en dit zijn de mensen waar wij de drugs van daan hebben. Deze mannen ma ken deel uit van een systeem, het is interessanter om grote interna tionale drugshandelaren te pak ken dan deze mannen. Alles ver tellen tón ze helpen een deel van hun gevangenisstraf te ontlopen." Rab kan alleen maar raden waarom de mannen dat niet wil len zeggen. „Misschien is het voor de verdachten niet verstandig om te zeggen van wie ze de drugs hebben. Als u begrijpt wat ik be doel." Overigens weigerde de al ge noemde atlete Madiea G. voor de Duitse rechter ook uit angst om haar leveranciers te noemen. Dat kwam haar duur te staan: ze kreeg 8,5 jaar cel. zaterdag 15 februari 2020 GO CHRISTIES, RIJKSMUSEUM Atleet Roelf B. en zijn vriend Gert-Jan N., de twee jonge Ne derlanders die dit voorjaar voor de Hongaarse rechter staan vanwege drugshandel, hebben 'min of meer' toegegeven wat ze hebben gedaan, maar wei geren te zeggen waar de drugs vandaan komen. „Dat kan hun straf verlagen", zegt Ferenc Rab, woordvoerder van het Openbaar Ministerie in Boeda pest. Victor Schildkamp Boedapest/Rotterdam -Ferenc Rab, OM Boedapest Roelf B. vorig jaar in de rechtbank in Boedapest. foto index.hu -Pieter Heerma, CDA-Kamerlid

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 5