Weer even thuis Terug naar de plek van je jeugd 9 Het is niet verwonderlijk dat Petra Flipse (1968) violist werd. Lawaai maken, dat kon thuis in Middelburg. Alles kon. ,,Al kwam een buurvrouw op een gegeven moment wel met een kussentje voor de tuba." Als pubers hingen we graag rond bij Johan Jakobse, de Middelburgse vioolbouwer LIESBETH LABEUR f ijn ouderlijk A HA AH huis stond aan ■Ifl het Baaij- I ^H H enompad. Daar I H wonen was vrijheid. We hadden bijna geen buren, we konden doen en laten wat we wilden. Nu is het volge bouwd en begint daar de Veerse Poort, maar vroeger konden we kijken tot Veere en achter de volkstuintjes waren er akkers tot aan de Veerseweg", vertelt Petra Flipse. Kussentje Lawaai maken, dat kon bij de fa milie Flipse. ,,Mijn oudste zus draaide keihard popmuziek en Jo, mijn zeven jaar oudere broer, speelde tuba en piano." Er werden dwarsfluiten van pvc-buizen ge maakt, Petra's moeder schilderde en zong en speelde piano, het jon gere zusje speelde cello. ,,En mijn vader luisterde en maakte opna mes." ,,Ik herinner me trouwens wel dat een buurvrouw eens kwam met een zelfgemaakt kussentje. Ze vroeg zich af of het zou helpen als we die in de tuba zouden stop pen." ,,Als ik in bed lag hoorde ik Jo Chopin instuderen. Ik kan met m'n ogen dicht aangeven waar de polonaises en de impromptu tech nisch veeleisend worden. Die stukjes deed hij vier keer." Petra neuriet een stukje van Chopins Polonaise opus 53 en beweegt haar handen op de maat mee. Blokfluit ,,Zelf ging ik ook aan de slag met een instrument. Ik had blokfluit- les in een bovenzaaltje van de Concert- en Gehoorzaal (Zeeuwse Concertzaal, red), die toen nog de oude ingang aan de Singelstraat had. Blokfluit was geen succes. Ik vond het wel heel leuk om met het groepje te flui ten, maar ik studeerde nooit." ,,Na mijn AMV - Algemene Mu zikale Vorming, dat was toen nog verplicht op de muziekschool - mocht ik een eigen instrument kiezen. Er was een muziekdag in de Concert- en Gehoorzaal, daar klonk van alles. Ik heb vreselijk getwijfeld tussen harp en viool en het laatste gekozen. Mijn oma was ook violist en op het Baaijenom- pad hadden we drie violen op zol der liggen." ,,Op de oude foto bij dit artikel wordt mijn 8e verjaardag gevierd in de tuin van ons huis. Zelf ben ik op de rug te zien. Rechts werd, het is niet te zien op de foto, stoe lendans gedaan. Mijn broer en een vriend maakten de muziek. Om streeks deze leeftijd ben ik begon nen met vioolspelen." Half viooltje ,,Eerst was ik nog te klein voor de instrumenten van zolder. We huurden een half viooltje bij de muziekschool. Na verloop van tijd was ik toe aan een hele viool en koos ik een instrument van zol der. Het is fascinerend om met een grotere klankkast te gaan spe len. Elke centimeter klankkast geeft meer toon." ,,Met m'n zusje ging ik naar het Zeeuws Jeugdorkest en het strij kersensemble. Ik heb altijd graag samengespeeld. We oefenden in de Kuiperspoort. De muziek school was nog niet verbouwd en helemaal boven had je nog van die lange open zolders." Concert voor altviool ,,Thuis speelde ik ook samen. Met Jo pakte ik dan een heel moeilijke partituur, Paganini bijvoorbeeld, en we probeerden dan zo ver mo gelijk te komen samen. Hij piano, ik viool." ,,Mijn broer was - hij leeft niet meer - een echte muzikant. Ik ben een speler. Een muzikant wil mu ziek creëren, componeren en Petra Flipse is musicus en viool docent. FOTO DIRK-JAN GJELTEMA vormgeven. Zelf vertolk ik graag op eigen wijze, verder reikt mijn ambitie niet. Ik hou van een goed orkest en een fijne dirigent. Mijn broer heeft trouwens eens een concert voor altviool en orkest voor mij geschreven. Het is helaas nog nooit uitgevoerd met een or kest." Op 16-jarige leeftijd ging Petra in het Zeeuws Orkest spelen, bij de tweede violen. ,,Dat was heel spannend. Louis Stotijn stond toen op de bok, hij had als diri gent de wind er goed onder. En ik speelde gelijk mee met 'de eerste' van Mahler. Het laatste deel van die symfonie heeft heel lastige stukken, daar viel ik toen flink mee door de mand." Eenmaal op het conservatorium ontdekte Pe tra ook de altviool. Een instru ment met een nog grotere klank kast. ,,We speelden de Holberg Suite van Grieg en niemand zag het zitten om de partij van de alt viool in het laatste deel te spelen. We hebben de muziek omge schreven zodat ik viool kon spelen met een altviool onder mijn kin." ,,Frits Tavenier, een voormalige voorzitter van het Zeeuws Orkest, vroeg me daarna altviool te spelen in het orkest. 'We hebben een dringend tekort', zei hij." De altvi ool lag Petra goed en dus stu deerde ze na viool ook altviool op het conservatorium in Utrecht. ,,En ik speel nog steeds in het Zeeuws Orkest als aanvoerder van de altgroep. Het orkest is in alle ja ren steeds beter geworden. Dat is genieten." Vioolbouwer ,,Als pubers hingen we graag rond bij Johan Jakobse, de Middel burgse vioolbouwer, die toen nog op De Punt zat. Toen mijn muzi kale carrière professioneler werd heeft hij tot tweemaal toe een vi ool voor me gebouwd. Ook mijn altviool, een halffabrikaat, komt van hem." Petra Flipse komt overal in Zeeland met haar instru menten. Als uitvoerend musicus en als viool- en altviooldocent op de Zeeuwse Muziekschool. ,,Sa- men muziek maken, dat vind ik nog steeds het mooist." GO ZATERDAG 15 FEBRUARI 2020 Wonen aan het Baaijenompad was vrijheid. Alles kon daar

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 57