Vlogger Romy Thuy 1 Ruim een jaar maakte Romy Thuy (22) uit Goes wekelijks video's over haar eetstoornis. Het leverde haar een nominatie op voor de Vrouw in de Media Award 2019. ,,Ik heb iets kunnen betekenen voor anderen die niet meer wisten hoe ze verder moesten. Die doodsbang waren. Die zagen dat hun lichaam al aan het afsterven was; net als het mijne, op het dieptepunt van mijn ziekte. Van vrijwel allemaal weet ik dat ze zich hebben laten opnemen en met zichzelf aan de slag zijn gegaan. Dat ik die award niet gewonnen heb, maakt me niet uit. Ik heb mijn doel bereikt." Ik was doodongelukkig in die klas, maar op die school wilde niemand het weten ,,Alles wat ik wilde delen, heb ik gedeeld. Ik vlog niet om het vloggen. Dus ik zei: dank je wel voor het kijken, ik stop ermee, want ik wil niet meer met één been in de wereld van de eetstoornissen staan. Bovendien had ik geen tijd meer. Ik heb nu een geweldige baan bij de Jumbo Foodmarkt in Goes." ,,Zes jaar lang, van mijn 14e tot mijn 20e, ben ik grotendeels opgenomen geweest in instellin gen. Vanwege anorexia; jezelf uithongeren. Emergis in Goes en Rintveld in Zeist zijn ge specialiseerd in eetstoornissen. Je zit in een groep met lotgenoten. Aan de ene kant krijg je daar steun van, aan de andere kant stimuleert het je eetstoornis. Onderling is er een soort wedstrijd: wie is de dunste? Ik zeg niet hoe weinig ik toen woog. Daar kunnen anderen een uitdaging in zien. Je bent voortdurend bezig met je gewicht en je eetpatroon. Maar de thera pie gaat meer over wat je van jezelf en je li chaam vindt. En wat er in je leven speelde toen je de eetstoornis ontwikkelde. Een eetstoornis is in zekere zin vergelijkbaar met elke andere verslaving: een ongezonde manier om met je frustraties en emoties om te gaan. In die thera pie leer je hoe het anders kan." ,,Op De Schakel, mijn basisschool in Vogel waarde, werd ik gepest. Ik was te dik, zeiden ze. Ik verborg mijn figuur met wijde kleding, om dat ik hoopte dat er dan geen opmerkingen kwamen. Dat pesten was de trigger. Ik wil de schuld niet alléén bij anderen leggen. De da ders weten niet wat ze aanrichten. En ik was er blijkbaar erg gevoelig voor. Mijn ouders werk ten allebei; die wisten niets, ik wilde hen er niet mee belasten. Het gebeurde altijd in de pauzes en buiten schooltijd. Toen ik naar het atheneum ging op Zeldenrust-Steelant College in Terneuzen dacht ik: nieuwe klas, nieuwe kans. Maar de verse start die ik hoopte te kun nen maken, kreeg ik niet. Het begon allemaal weer. Ik werd in een klas gezet met alleen jon gens, met wie ik totaal geen klik had. Ik las graag, ik leerde graag: dat werd belachelijk ge maakt. Zij hielden van gamen, van hardrock. Ze waren in de fase dat ze het leuk vonden met denkbeeldige geweren te schieten. Ik was de schietschijf, natuurlijk. Mijn ouders gaven aan dat ik doodongelukkig was in die klas, maar niemand die het wilde weten op die school." ,,Een maand na de zomervakantie begon ik met lijnen. Mijn doel: nu eens binnen de marges voor een normaal gewicht vallen. Eerst ver ving ik koekjes en snoepjes door fruit. Dat ging niet hard genoeg. Dus besloot ik maaltijden over te slaan. 's Avonds aten we samen, daar kon ik niet onderuit. In de pauze deed ik altijd of ik nog iets moest vragen bij een leraar, of ik deed of ik at en gooide het daarna weg. School was 12 kilometer fietsen, twee keer per week gym, drie keer per week voetballen. Dus het ging hard. Toen eenmaal bleek dat ik een eet stoornis had en welke rol dat pesten daarin had, is mijn school hard aan de slag gegaan om dit soort situaties te voorkomen. Er zijn ouderra den gekomen, pestprotocollen ingesteld en er zijn speciale plekken gekomen waar kinderen in de pauze kunnen zitten als ze zich niet veilig of buiten de groep gesloten voelden. Voor mij was dat te laat. Niet lang daarna werd ik voor het eerst opgenomen. Jarenlang ben ik de kli niek in en uit gegaan." ,,Je raakt eraan gewend. De wereld van de eet stoornis is op een gegeven moment het enige wat je kent: therapie, medepatiënten, kliniek. Wat moest ik daarbuiten? Ik had geen idee. Maar op een dag werd ik weggestuurd. Ze zei den zoiets als: 'Niets werkt. Niets slaat aan. Je gaat de kliniek uit en valt meteen weer af. Je komt terug en komt aan. Je gaat weg en valt af. Jaar in, jaar uit. We kunnen niets meer voor je betekenen. Vaarwel. Je bent uitbehandeld." ,,Inderdaad. Veel patiënten die dat te horen krijgen, ervaren het zo. Het wordt niet begre pen dat ze bedoelen: op déze plek. Ze zouden alternatieven moeten aandragen. Dat gebeurt lang niet altijd. Ook ik werd gewoon naar huis gestuurd. Ik stond er verder alleen voor. Dat woordje 'uitbehandeld' kwam echt binnen. Je hoorde dat van anderen: 'die is uitbehandeld'. Ik dacht: o, dus ik ook? Is het dan toch zo erg met me? En toen begon ik wéér af te vallen. Het werd zo erg dat ik onder de grens zat waarop ik normaal weer toegelaten zou worden tot de in stelling, Rintveld. Alles ging mis. Ik heb hier een foto, die wil jij echt niet zien. Mijn lichaam begon af te sterven. Ik kreeg overal blauwe plekken, mijn voeten waren opgezwollen en kapot. In mijn huid vielen gaten en scheuren. Mijn lichaam accepteerde geen voedsel of drin ken meer. Als ik een slok nam, moest ik direct naar de wc rennen omdat het er aan de andere kant weer uit kwam." ,,Die hadden zich erbij neergelegd. Hun doch ter was thuisgekomen om daar te overlijden, daar waren ze van overtuigd. Mijn moeder had de kleren die ik in de kist zou dragen al klaar ZATERDAG 15 FEBRUARI 2020 GO 'Ik wilde weg uit de wereld van de eetstoornissen' ONDINE VAN DER VLEUTEN Op 31 december 2019 kwam de laatste vlog. Waarom ben je gestopt? Hoe zag 'de wereld van de eetstoornissen' er voor jou uit? Waarom kreeg jij die eetstoornis? Hoe was dat, om in klinieken te leven? Uitbehandeld. Klinkt als een doodvonnis. Hoe was dat voor je ouders?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 54