Vergroening woning wordt duurder, maar niemand kent kosten Katholiek 'carnaval' wordt op school 'verkleedfeest' 4 CDA en SP stoffen het plan voor een Nationaal Historisch Museum af. De partijen willen vooral niet dezelfde fouten maken als tien jaar geleden, toen het plan jammerlijk sneefde. CDA en SP willen herhaling flop van tien jaar Nico Hoogervorst is 'senior we tenschappelijk onderzoeker' bij het Planbureau voor de Leefom geving (PBL). Deze week erkende hij in deze krant dat de klimaat- kosten voor het vergroenen van Nederlandse huizen te laag zijn ingeschat. Bij de doorrekening van het Klimaatakkoord, vorig jaar, zijn Hoogervorst en zijn col lega's 'enkele kostenposten' ver geten. In een persbericht dat het PBL verstuurde - na de publicatie in deze krant - staat dat de natio nale kosten 'slechts enkele pro centen' toenemen als de reken fout wordt rechtgezet. Bij de doorrekening van vorig jaar raamde het PBL dat het ver- groenen van huizen tot 2030 en kele honderden miljoenen euro's per jaar zou kosten. In april volgde een analyse waarin het PBL de kosten per type woning schatte. Daar ging het mis: het PBL vergat extra kosten voor aan nemers, verhuisvergoedingen voor huurders en hogere rente percentages voor klimaatlenin gen. Hoeveel duurder het wordt, kan onderzoeker Hoogervorst niet zeggen. ,,Het gaat om grote bedragen'', zei hij wel. Dat lijkt in tegenspraak te zijn met 'slechts enkele procenten'. Maar wanneer het over honderden miljoenen euro's gaat, tikt elke procent aan. Wat het verschil precies is, kan het PBL nog altijd niet zeggen. In de PBL-analyse van april vorig jaar staat dat het 22.000 euro kost om een gemiddeld huurhuis all-electric te maken. Een woning 'hybride' maken (deels gas en deels elektrisch) kost 12.000 euro. En een huurhuis op het warmte- net aansluiten zou zo'n 19.000 euro kosten. Voor een koophuis zouden de bedragen enkele dui zenden euro's hoger zijn. En, meldde het PBL in april al, dit zijn kosten zónder btw. Het planbureau berekent altijd 'na tionale kosten': belastingen en subsidies worden daarbij niet meegeteld. De PBL-berekeningen waren tegen het zere been van woning corporatiekoepel Aedes en het Economisch Instituut voor de Bouw (EIB). Volgens hen zijn de klimaatkosten véél hoger. Uit on derzoek in opdracht van Aedes zou blijken dat het zo'n 50.000 euro kost om een huurhuis all- electric te maken: dat is twee keer zoveel als het PBL had berekend. Hybride kost volgens Aedes 10.000 meer en een huurhuis op het warmtenet aansluiten zou 12.000 euro duurder zijn. Na overleg met Aedes en EIB erkende het PBL dat er kosten posten over het hoofd zijn gezien. Ook zijn sommige posten te laag ingeschat. Maar de enorme ver schillen die Aedes noemt, klop pen volgens het PBL niet. Het PBL komt later dit jaar met nieuwe berekeningen. ,,Wij kunnen niet exact zeggen wat het iedere burger gaat kosten'', zegt minister Knops van Binnen landse Zaken nu al. Hij geeft vol gende week tekst en uitleg over de kwestie in de Tweede Kamer. Knops: ,,De kosten verschillen per persoon: woon je in een oud of nieuw huis, doet jouw wijk mee aan de proef met aardgas- vrije wijken, ben je huurder of koper?'' Volgens Knops moeten de cijfers van het Planbureau voor de Leefomgeving 'opnieuw worden doorgerekend' en valt pas daarna te zeggen of de kli- maatkosten daadwerkelijk hoger zullen uitvallen. ZEVENAAR Basisschool IKC Carrousel in Zevenaar viert woensdag geen carnaval, maar het 'verkleedfeest'. Omdat car naval van oudsher een katho liek feest is, past de naam niet bij de openbare school. Dat heeft de oudervereniging be sloten. ,,Onze samenleving is op christelijke waarden geba seerd, ongeacht of je daarin ge looft of niet", zegt directeur Petra van den Brink. ,,Maar wij zijn een openbare school. Dus we doen mee met de traditie, maar geven het wel een andere naam." Opmerkelijk is dat Kerstmis wel zo wordt ge noemd. Pasen heet weer wel anders: de dag voor Goede Vrijdag houdt de school een 'lentelunch'. Pieter-Jan Buhler, van het overkoepelende be stuur voor 28 basisscholen in de Brabantse regio de Liemers, heeft geen probleem met de naamsverandering. ,,Het maakt de kinderen niet uit hoe het heet, zij willen een mooi feest en dat krijgen ze.'' De geschiedenis herhaalt zich nooit, maar rijmt altijd een keer. En dus hebben SP'er Lilian Marijnissen en CDA'er Pieter Heerma goed bestudeerd waarom er tien jaar geleden, na jaren van intensieve voorbereidingen, alsnog een dikke streep ging door het museum voor nationale ge schiedenis. ,,We moeten voorkomen dat het opnieuw strandt", zegt Marijnissen over de gereanimeerde droom van haar vader Jan. Het was Marijnissen senior die in 2005 nog maar eens een balletje opgooide voor een langgekoesterde wens: een museum dat geheel gewijd zou moeten zijn aan de geschiedenis van Nederland. Hij raakte uiteindelijk een gevoelige snaar bij toen malig CDA-collega Maxime Verhagen, die voor zijn loopbaan begon elf jaar over zijn studie hedendaagse geschiedenis aan de Universiteit Leiden had gedaan. Verhagen was het met zijn SP-collega eens dat Nederland in navolging van Duitsland en België een gebouw ver diende waarin de vaderlandse historie We moeten voorkomen dat het opnieuw strandt centraal zou staan. In hun verbeelding za gen ze drommen schoolkinderen iedere dag weer kennismaken met de bijna op geleverde canon van Nederland, een lijst van vijftig thema's (vensters genoemd) die een chronologische samenvatting geeft van de geschiedenis van Nederland. Het idee leidde tot een aangenomen Ka mermotie en vervolgens tot een kabi netsvoorstel. Niets leek in 2006 het mu seum nog in de weg te staan. Maar wat er daarna allemaal gebeurde, is in de geschiedenisboekjes terug te vin den als lachwekkende soap. Hoewel Ma- rijnissen altijd dacht aan een museum in hoofdstad Amsterdam of anders in de re geringszetel Den Haag, besloot cultuur minister Ronald Plasterk (PvdA) een wedstrijd uit te schrijven. Daardoor kwam, naast Utrecht en Nijmegen, ook Arnhem in beeld als vestigingsplaats voor het museum. Hoofdprijs De Gelderse hoofdstad ging er met de hoofdprijs vandoor, wat tot onbegrip leidde. Dat de directie zo zijn eigen op vattingen had over wat er getoond zou f/OON.COl zaterdag 15 februari 2020 Na de rekenblunder van het PBL doemt de vraag op: hoe duur wordt het nu écht om uw huis 'klimaatproof' te krijgen? Niemand die het weet. Maar dat de operatie duurder wordt dan gedacht, staat wel vast. Peter Winterman Den Haag Wat heeft het PBL precies verkeerd gedaan? 2 Hoe duur wordt het om mijn huur- of koophuis van het gas af te halen, zoals het kabinet graag wil? 3 Wanneer weten we wél wat het gaat kosten? Wordt nationaal museum weer een nationale soap? Laurens Kok Den Haag -Lilian Marijnissen, SP-Kamerlid VAN IN Did

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 4