II Acht jaar van afspraken, overleg, uitstel en boze brieven NIEUWS 3 Zeeuwse VVD'ers bedrogen door Haagse partijgenoten VVD-gedeputeerde Dick van der Velde, verantwoordelijk voor het dossier marinierskazerne, zit er verslagen bij in de deftige vergader zaal van het dagelijks bestuur van de provincie. Hij hoort commissaris van de koning Han Polman, nu zonder enig voorbehoud, zeggen dat het kabinet - het ministerie van Defensie in het bijzonder - Zeeland en de Zeeuwen een loer heeft ge draaid. Terwijl Polman spreekt, denkt Van der Velde waarschijnlijk aan al die maanden vol geruststel lende mededelingen uit Den Haag dat het project doorgaat. Dat er hooguit wat plooien rond de in spraak worden gladgestreken. Heb geduld, het komt goed. In de loop van de dag had Van der Velde zich op de vlakte gehouden. In de media gaat het bericht al sinds de ochtend rond. Het kabinet zal bekend maken dat de marinierska zerne, na acht jaar voorbereiding, toch niet naar Vlissingen komt. In Zeeland is nog geen enkel bericht uit Den Haag ontvangen. Van der Velde onthoudt zich netjes van commentaar. ,,We weten formeel nog niks." Maar de geschiedenis herhaalt zich. Ook nu worden de Zeeuwse bestuurders toch weer verrast door een formele mededeling van het kabinet. Zoals ze dinsdag voor het mier en Zeeuw Hugo de Jonge (CDA) in de persconferentie het besluit wereldkundig kan maken, vertelt Visser aan journalisten op het Binnenhof dat de kogel door de kerk is. Geen mariniers naar Zee land. In Middelburg wordt de ver gadering stilgelegd. Van der Velde Op Valentijnsdag krijg je definitief de bevestiging dat je partner al langere tijd vreemd gaat meldt dat de staatssecretaris een streep door het project heeft ge trokken. Het bericht treft de Staten leden als een mokerslag. ,,Op Va lentijnsdag krijg je definitief de be vestiging dat je partner al langere tijd vreemd gaat", zegt Kees Bie- rens, fractievoorzitter van de VVD. Hoongelach De Statenleden zien op tv De J onge zich vastdraaien in een kluwen van woorden om aan de Haagse pers het verschil tussen een 'voorgenomen besluit' en een 'besluit' uit te leg gen. Hoongelach in Middelburg als ze hem horen zeggen dat 'er geringe gelegenheid was geweest om de kwestie met de Zeeuwen door te spreken'. Voor de Zeeuwse VVD'ers is het allemaal bijzonder pijnlijk. Alle hoofdrolspelers in Den Haag zijn partijgenoten van Van der Velde en Bierens. Staatssecretaris Barbara Visser is hun partijgenoot, net als premier Rutte en dan heeft hun partij ook nog eens twee Kamerle den in Den Haag. Ook via partijlij nen is nooit een signaal gekomen dat er naar een andere plek dan Vlissingen voor de marinierska zerne is gezocht. Van der Velde: ,,Ik heb tegen onze medewerkers steeds gezegd: 'Werk loyaal mee aan de plannen voor de mariniers kazerne'. Dan kun je je wel voor stellen hoe ik me nu voel." blok werden gezet bij het overleg op het ministerie van Defensie in Den Haag. De staatssecretaris had, zonder de Zeeuwen te informeren, de pers uitgenodigd om beelden te maken van de binnenkomst van de Zeeuwen. Het voelde wat onge makkelijk. Er was immers geen en kele reden tot vrolijkheid. Aan het einde van de middag be reikt de jobstijding de Statenzaal in Middelburg. Nog voordat vice-pre- 19 juni 2014 Minister Jeanine Hennis-Plas- schaert ondertekent samen met commissaris van de koning Han Polman het contract voor de ma rinierskazerne. Naar verwachting kan de kazerne eind 2019 in ge bruik worden genomen. 18 juni 2015 De provincie Zeeland zal gratis grond beschikbaar stellen voor de bouw van de kazerne. 11 mei 2016 zijn voor de bouw van de mari nierskazerne in Vlissingen krijgen vanwege de vertraging elk 1,7 mil joen euro compensatie. 16 mei 2019 Zeeland loopt door de vertraging van de bouw van de marinierska zerne minstens 140 miljoen euro mis, schrijven de provincie en ge meente. zaterdag 15 februari 2020 'Hoe denk je dat ik me nu voel?' Er hangt de lucht van wilde bees ten in de met pers volgepakte Admiraliteitszaal in de Middel burgse Abdij. Camera's, micro foons en schrijfblokjes worden gereed gehouden om de woor den van de gewonde Zeeuwse bestuurders vast te leggen. Sinds de opwinding rond de Hedwige- polder was de vaderlandse pers niet meer zo massaal naar Zee land afgereisd. Theo Giele en Ernst Jan Rozendaal Middelburg - Kees Bierens, VVD Gedeputeerde Dick van der Velde (VVD, tweede van rechts) luistert naar de verklaring van Han Polman. foto dirk-jan gjeltema Na bijna acht jaar uitstel, af wachten, overleg, boze brie ven en nog eens uitstel is de kogel definitief door de kerk. Er komt geen marinierska zerne in Vlissingen. Een over zicht: van Hillen tot Visser, van Peijs tot Polman. Ab van der Sluis Vlissingen 10 april 2012 Minister Hans Hillen (Defensie) maakt in een brief aan de Tweede Kamer bekend dat de marinierskazerne in 2017 verhuist naar Vlissingen. Tot vreugde van commissaris van de koningin Karla Peijs. De belangstelling is groot vanuit het bedrijfsleven voor bouw en exploitatie van de kazerne. 22 februari 2017 Minister Hennis-Plasschaert zegt in de Kamer: Het is nooit te laat om de stekker eruit te trekken. 12 januari 2018 De AFMP, de vakbond voor mili tairen, roert zich. De marinierska zerne wordt volgens de mariniers compleet uitgekleed. Geen schietbaan, geen landingsplaats voor helikopters en geen lan- dingsplek op het strand. 1 maart 2018 Vakbond VBM meldt dat de mari niers helemaal niet naar Vlissin- gen willen. De bond voorspelt een leegloop van het korps. 20 april 2018 Uit een enquête van de provincie Zeeland en Defensie blijkt dat het gros van de mariniers weigert te verhuizen naar Zeeland. 24 april 2018 Marinierscommandant Jeff Mac Mootry schrijft in zijn column in mariniersblad QPO dat de politiek eens goed moet nadenken over de verhuizing van de mariniers. 11 september 2018 Het bouwrijp maken van de grond voor de marinierskazerne in Vlis- singen is uitgesteld. 4 oktober 2018 Het ministerie van Defensie stelt de gunning van de bouw uit. 21 december 2018 Staatssecretaris Barbara Visser van Defensie schort het voorbe reidende werk nog eens met een half jaar op. 25 april 2019 De drie consortia die in de race 1 oktober 2019 Zeeland is het Haagse getreuzel rond de marinierskazerne zat. Er gaat een brief naar Defensie. 22 januari 2020 Zeeland eist duidelijkheid na ge ruchten op sociale media over een andere locatie voor de ka zerne. 27 januari 2020 Staatssecretaris Visser krijgt een koel onthaal op het provinciehuis. Ze is gevraagd tekst en uitleg te komen geven. 4 februari 2020 Commissaris van de koning Han Polman haalt voor het eerst hard uit naar de staatssecretaris als De Telegraaf meldt dat Defensie al in november heeft besloten de marinierskazerne niet naar Vlis- singen te verhuizen. 7 februari 2020 Provinciale Staten van Zeeland sturen een brief op poten naar staatssecretaris Visser. 11 februari 2020 Een zware Zeeuwse delegatie is in Den Haag en krijgt tot zijn ver bijstering te horen dat Defensie geen kazerne wil bouwen in Vlis- singen. 12 februari 2020 De provincie, de gemeente Vlis- singen en het waterschap sturen weer een brief naar Den Haag. Ze eisen compensatie als de ka zerne niet verhuist. 14 februari 2020 Het besluit is definitief. Het kabi net draait de verhuizing van de marinierskazerne terug.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 3