'Drie verhalen samengebracht in één gezin' II II ZEELAND 11 77^Ag;Mi6|g} ggeH(&s &f?oaMhü-tiJt-i o?(zlwteK Debat op til over gevloek in acts ZNF £aj No 6 De 6KoejjtS VWBSMtdWA 1 CORDEJONGE MIDDELBURG In hoeverre moeten voorstellingen van het Zeeland Nazomerfestival (ZNF) rekening houden met gevoelig heden van (orthodoxe) christe nen? Mag er op het podium wor den gevloekt of juist niet meer? Daarover vindt dit voorjaar een Zeeuwse debatavond plaats. Gedeputeerde Anita Pijpelink (cultuur) kondigde het debat gisteren aan in de provinciale commissie economie. Het zal in maart of april plaatsvinden. Het debat over artistieke vrijheid versus zelfcensuur komt er na kritiek van de SGP. De orthodox- christelijke partij ergerde zich groen en geel aan de openings voorstelling Wie is bang tijdens het afgelopen festival. In het stuk van de Vlaamse schrijver Tom Lanoye werd veel gevloekt en ge scholden. In 2018 stoorde de Christenunie zich aan 'godslas tering' in de voorstelling De Blin den van Vlaming Josse de Pauw. De SGP vindt dat er geen sub sidie (lees: belastinggeld) meer mag gaan naar producties waarin wordt gevloekt. Lang niet alle Statenleden jui chen het debat toe. D66-fractie- voorzitter Ton Veraart: ,,Ik vind het een gevaarlijke ontwikkeling als we ons als overheid gaan be moeien met artistieke uitingen." ,,De Tweede Wereldoorlog gaat verder dan de Duitsers en de geal lieerden, want iedereen heeft de oorlog op een andere manier mee gemaakt." Dat is waarom het on derwerp hem trekt, vertelt Hoek man. ,,Als filmmaker ben je altijd op zoek naar verhalen." De Molen de Roos komt uit het dorp van mijn familie ,,Mijn familie komt uit Westka- pelle, dus vind ik het interessant om iets te doen met Molen de Roos, die door het bombardement van 3 oktober 1944 volledig werd verwoest." Verder vindt Hoekman het verhaal van Westkapelle zelf bijzonder. ,,Het is uniek dat de ge allieerden een dijk bombardeerden en een stuk land opzettelijk onder water zetten in de strijd tegen de Duitsers. Drie opzichzelfstaande verhalen heb ik samengevoegd in één gezin. Het verhaal van de vrouw die onder het puin wordt bedreigd door het opkomende wa ter is gebaseerd op het verhaal van de molen. Onder het puin krijgt ze flashbacks en zo worden de verha len gemixt." Met elk verhaal heeft Hoekman een persoonlijke band. ,,De Molen de Roos komt uit het dorp van mijn familie. De rol van de echtgenoot van de vrouw is gebaseerd op Wouter Damen uit Middelburg. Hij zat in het verzet en werd geëxe cuteerd. Zijn verhaal speelde zich af in de straat waar ik nu woon." Het derde verhaal is gebaseerd op Maria, het halfzusje van Hoekmans opa. Zij kwam om door een ver dwaalde Vi-bom in Krabbendijke. ,,Dat verhaal kende ik al, maar doordat ik een rol op Maria heb ge baseerd, krijgt het voor mij meer betekenis." Hoekman vindt het bij zonder dat hij de verhalen heeft weten samen te brengen. Puin Bijna een jaar geleden begon Hoek man met de voorbereidingen voor de film, die tien a vijftien minuten zal duren. ,,De film heet GRIT, want dat is Engels voor gruis." Daarmee verwijst hij naar het puin na het bombardement. ,,Ook staat het voor het doorzettingsvermo gen van de vrouw onder het puin." Hoekman hoopt dat mensen de film geloofwaardig zullen vinden en dat nabestaanden zich gerespec teerd voelen. De opnames zullen twee weekenden duren. GRIT gaat vrijdag 1 mei in première in het vernieuwde Bevrijdingsmuseum Zeeland. Naast de film van Hoekman zijn er nog vier films geselecteerd door Stichting Filmalot. Hier zit nog één Zeeuwse regisseur tussen: Rai- mond van Soest uit Goes, met zijn film De kleine pianist. Als filmmaker ben je altijd op zoek naar verhalen zaterdag 15 februari 2020 GO Het voormalig schoolgebouw van CSW veranderde gistermid dag in een filmset. De laatste puntjes werden op de 'i' gezet voor de eerste scène. Matthias Hoekman is de regisseur van GRIT, één van de vijf geselec teerde films die deelnemen aan het kortfilmproject De Slag om de Schelde. Michiel van Dongen Middelburg - Matthias Hoekman A Matthias Hoekman (achter) praat met Astrid van Eck, die op de grond ligt. Op de voorgrond Joëlle van Adrichem (links) en Niek Groven. Matthias Hoekman (voorste) en Sebastiaan Hoekman be kijken de scene. fotos DIRK-JAN GJELTEMA - Matthias Hoekman

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 39