'Geen boer die gewassen verbouwt om schade' ZEELAND 3 BLAFTAKS Helft van de gemeenten Is het alle inspanningen waard geweest? ,,Op persoonlijk vlak heb ik er veel van geleerd en veel interessante mensen ontmoet en gesproken. Een volgende keer zou ik het weer zo doen. Wanneer je iets niet pro beert, lukt het zeker niet. Als ik de reacties zie van de mensen voor wie ik het heb gedaan, dan kan ik niet anders dan concluderen dat het de moeite waard was. Maar misschien moet u me dat na de bespreking in de Kamer nog een keer vragen." ,,Ik hoop dat er eindelijk wat meer reacties van fracties komen. Met uitzondering van 50PLUS en Partij voor de Dieren heeft tot nu toe geen enkele partij gereageerd op mijn uitnodiging om te praten. Ik heb ge woon nul op het rekest gekregen. We hoeven het niet met elkaar eens te zijn, maar een open gesprek moet toch mogelijk zijn?" ,,Het grootste probleem is dat poli tiek Den Haag niet inziet dat zij zelf de bevoegdheid heeft gegeven om hondenbelasting te heffen. Dus al leen zij kan gemeenten die be- voegdheid ontnemen. Als de Tweede Kamer dat niet wenst te be grijpen, komen we er nooit uit. Hondenbelasting is een overblijfsel uit het verleden, de oudste ge meentelijke heffing die nog in de wet staat. Het is tijd om die einde lijk af te schaffen." ,,Mijn dochter kreeg een hond toen ze nog bij ons woonde. Daardoor moest ik hondenbelasting betalen. Sindsdien speelt dit. Ik vind dat je iets niet kunt laten vallen alleen maar omdat het niet meer recht streeks op jou van toepassing is. Ik heb het nooit voor mezelf gedaan, maar voor alle hondenbezitters. Of je nu een hond hebt of niet, als je er gens in gelooft, blijf je erachter staan en ga je door." van de geleden schade vergoed. Een adviesraad van de gezamenlijke provincies stelt voor een drempel bedrag in te voeren. „Volgens mij is de systematiek goed", zei Geluk. ,,Waarom zouden we daar iets aan moeten veranderen?" Gedeputeerde Anita Pijpelink (PvdA, natuur) benadrukte dat het dagelijks provinciebestuur in zijn brief over de ganzenkwestie op geen enkele manier had willen be togen dat boeren te weinig doen, zoals een aantal partijen interpre teerde. Prikkels Zij gaf aan dat het systeem niet deugt, omdat er te weinig positieve prikkels in zitten om schade te voorkomen én omdat het heel inge- wikkeld is om schade te bewijzen. Volgens haar is het zeer de vraag of het nieuwe systeem nog dit jaar Volgens mij is de systematiek goed. Waarom zouden we daar iets aan moeten veranderen? wordt ingevoerd. Daarvoor wordt onder meer gewacht op testen in specifieke gebieden. In Zeeland is dat West-Zeeuws-Vlaanderen. de schade te beperken", brieste Anton Geluk (CDA). „Er is geen landbouwer die gewassen ver bouwt om de schade", voegde Gert- Jan Minderhoud van de Partij van Zeeland daar aan toe. „Ik werp dat verre van me." Ook SGP en WD staken hun ff** 1 ergernis niet on- X der stoelen of banken. De schade die brandganzen in Zeeland veroorza ken is in vier jaar tijd bijna verdubbeld. Was de provincie in 2015 nog 97.515 euro kwijt aan schadevergoe ding, in 2018 was het 162.209 euro. En het aantal ganzen blijft toenemen, zowel in Zeeland als in de rest van het land. Systeem Nu krijgen boeren 95 procent Er ligt een landelijk advies dat de huidige schadevergoedings regeling op de schop moet. Boe ren worden te weinig geprik keld om schade te voorkomen, ter wijl de rekening maar blijft oplo pen. „Dat is een grote diskwalificatie van de inzet van ondernemers om zaterdag 15 februari 2020 blaf taks nu écht af' M Gary Yanover begroet in Kort- gene hond Ziza. FOTO JOHAN VAN DER HEIJDEN Nog 193 van de 355 gemeenten heffen hondenbelasting. Dat worden er steeds minder. In 2010 ging het nog om 308 van de 431 gemeenten. Met de belasting halen de gemeenten dit jaar in totaal 51 miljoen euro binnen. In Zeeland kennen 11 van de 13 gemeenten hondenbelasting. Goes en Reimers- waal zijn de uitzon deringen. Schouwen- Duiveland bouwt de blaftaks af. Vlissin- gen heeft dit jaar de hoogste tarieven: 93 euro voor de eerste hond, 186 euro voor elke volgende hond. Wat verwacht u dat er nu gaat gebeuren? Minister Knops heeft al gezegd dat gemeenten hun eigen keu zes kunnen maken. Waarom steekt u er zoveel ener gie in, terwijl u zelf niet eens een hond hebt? - Anton Geluk, Statenlid CDA Het knetterde gisteren in de Statenzaal in Middelburg. Di verse partijen protesteerden tegen de suggestie dat Zeeuwse boeren liever schadevergoeding opstrijken dan hun best doen om te voorkomen dat brandganzen hun gewassen aanvreten. Ernst Jan Rozendaal Een brandgans. ILLUSTRATIE TED STRUWER Middelburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 31