g-a s? Schandalig bestuur Veroorzaker dodelijk ongeval riskeert cel Bewoners De Welstede weer thuis na gaslucht Zusterliefde Na een strijd van zes jaar heeft Gary Yanover het voor elkaar dat de Tweede Kamer gaat praten over het afschaffen van de hondenbelasting. ,,Ik sprong een gat in de lucht." 2 BURGERINITIATIEF BELASTING Commentaar Zeeland waarschuwt Nederland. Het kabinet is niet te ver trouwen. Achter de rug van Zeeland om is het besluit voorbereid de marinierskazerne in Nieuw-Milligen te ves tigen, toch maar niet in Vlissingen. Zo ga je niet met een con tractpartner om. Wat de laatste weken al doorschemerde, is nu helder. Staatssecretaris Barbara Visser heeft een smerig spel letje gespeeld. Als dit de manier is waarop de centrale overheid met regio's denkt om te kunnen gaan, dan heeft Nederland een probleem. Daarom verwacht commissaris van de koning Han Polman dat de Tweede Kamer eens goed bekijkt hoe dit zonder nieuwe fouten kan worden hersteld. Natuurlijk gaat dat ook over scha devergoeding. Die zal ruimhartig moeten zijn. Vice-premier Hugo de Jonge bevestigt dat het kabinet Zeeland nu op een andere manier een duurzaam sociaaleconomisch perspectief moet bieden. Dat belooft wat. Maar deze kwestie gaat veel meer over bestuurlijke kwali teit. Je kunt je achteraf afvragen of het wel zo'n goed idee is mariniers in Vlissingen te laten werken. En wie de laatste jaren de bui niet heeft zien hangen, is blind. Maar wat moet je als Zeeuws bestuur als Visser desgevraagd glashard ontkent dat het definitief in een andere richting gaat? Nieuw-Milligen heeft al sinds de zomer van 2019 de beste papieren en dus de voor keur van Defensie, maar Visser liet Zeeland tot afgelopen week doorgaan met voorbereidingen. Dat is schandalig slecht be stuur. Wat moet je als Zeeuws bestuur als de staatssecretaris glashard ontkent dat het tij is gekeerd? De zaak tegen D. diende gisteren voor de rechtbank in Middelburg. Het drama voltrok zich in de late uren van 11 februari 2017. Samen met zijn partner, een vriend en een vriendin reden ze die avond via Zuidzande naar Antwerpen. Er wa ren wat mistbanken, er was geen verlichting meer en D. reed met 107 kilometer per uur beduidend har der dan de toegestane snelheid van 60 kilometer per uur. ALMANAK En daar, in een flauwe bocht op de provinciale weg bij Zuidzande ging het gruwelijk mis. Er naderde een tegenligger, D. week uit en botste met de zijkant van zijn auto tegen een boom. Zijn vriend overleed ter plekke. Zijn partner en vriendin liepen zwaar lichamelijk letsel op, zoals Bij het ongeval bij Zuidzande vielen één dode en twee zwaargewonden gebroken ribben, gebroken bekken en ontwrichte heupkop op. D. zelf hield er een gebroken enkel aan over. Het zit die 11-jarige Hulstenaar niet zo mee in de liefde. Hij zou dolgraag verkering hebben, maar het wil niet lukken. En dat frustreert hem meer dan hij wil toegeven. Valentijnsdag viel hem helemaal zwaar. Vooral omdat zijn jongere zusje van 9 wél een kaart en snoepjes kreeg van een aanbidder uit haar klas. Zij vond het ook maar sneu voor haar broer dat hij geen Valentijn had en besloot hem op te beu ren zoals alleen een zus dat kan: ,,Ach, wat geeft het nou dat je geen Valentijn hebt... Op de an dere dagen van het jaar vinden ze je toch ook niet leuk?" Plafond Zeeuwse Concertzaal veilig Koninklijke erepenning voor De Rederijkers ZIERIKZEE Leerlingen ronde verder in Olympiade Het is hem toch gelukt. Gary Yan- over heeft hondenbelasting altijd 'een melkkoe voor de gemeente' ge noemd. Yanover, die enkele jaren geleden van Noordwijkerhout naar Kortgene verhuisde, vindt het on begrijpelijk dat mensen voor hun hond moeten betalen. Dat geld be landt doorgaans in de algemene pot van de gemeente. De mogelijkheid om hondenbe lasting te heffen, is opgenomen in de Gemeentewet. Om de 'blaftaks' echt af te schaffen, moet de Tweede Kamer die wet dus aanpassen. Eind 2013 begon Yanover op eigen houtje een burgerinitiatief om het onder werp op de agenda van de Kamer te krijgen. 60.000 Daarvoor had hij minimaal 40.000 handtekeningen nodig. Dat zijn er 60.000 geworden. Vorig jaar april heeft Yanover deze aangeboden aan de Commissie voor de Verzoek schriften en de Burgerinitiatieven. Hondenbelasting is een overblijfsel uit het verleden Die heeft de afgelopen maanden in tensief gecontroleerd of alles wel aan de strikte eisen voldoet. Donderdag kwam het verlos sende telefoontje: het burgerinitia tief is goedgekeurd en kan naar de Tweede Kamer. Een opmerkelijke prestatie, want sinds de invoering in 2006 haalden slechts veertien burgerinitiatieven daadwerkelijk het parlement. Daar leverden ze overigens zelden concreet resultaat op. ,,Ik ben heel blij dat we zo ver zijn gekomen, na zo veel jaren actievoe ren. Het is niets niks. Toen ik hoorde dat het was goedgekeurd, sprong ik een gat in de lucht. De tendens is weliswaar dat steeds minder gemeenten hondenbelas ting heffen, maar nog steeds doen meer gemeenten dat wel dan niet. Ook zie je soms dat gemeenten die in geldnood zijn, hondenbelasting tijdelijk weer invoeren. Goes was daar een voorbeeld van." ,,Inderdaad. Het was geen eenvou dige klus. Het is heel lastig om zo'n burgerinitiatief rond te krijgen, ze ker als individuele burger, voor wie zoiets toch vooral is bedoeld. Maar uiteindelijk is het goed afgelopen. Daar moeten we blij mee zijn." Alle 45 bewoners van woonzorg complex De Welstede in Axel zijn weer thuis. Dat meldde de Veilig heidsregio gisteren. Eerder op de- dag werden ze geëvacueerd van wege een gaslucht. Uit voorzorg werd een verdieping volledig ontruimd. De bewoners werden bij het tegenover gelegen verpleeghuis De Vurssche onderge bracht, waar ze een maaltijd kregen aangeboden. De brandweer heeft de halve middag onderzoek en me tingen gedaan naar de gaslucht, maar trof deze niet aan. De brandweer, ter plaatse met twee blusvoertuigen en een advi- seur gevaarlijke stoffen, bracht alle bewoners op de hoogte. Die moes ten tot 18.00 uur in De Vurssche blijven. Ook de politie en netwerk bedrijf DNWG waren aanwezig in het complex aan de Willem de Zwijgerlaan. Rond 14.15 uur kwam de eerste melding binnen bij de Veiligheids regio. De gaslucht werd waargeno men op de eerste verdieping van het woonzorgcomplex. Niet alleen bewoners van deze etage werden geëvacueerd, maar voor de zeker heid ook een aantal bewoners dat niet zo gemakkelijk uit de voeten kan. De evacuatie trok de nodige belangstelling van omwonenden. De Welstede telt in totaal 72 wo ningen. zaterdag 15 februari 2020 Acht maanden gevangenisstraf, waarvan twee voorwaardelijk, een rijontzegging van drie jaar en ruim 30.000 euro aan smar tengeld. Dat hangt de 35-jarige Terneuzenaar U.D. boven het hoofd voor het veroorzaken van een ongeval met één dode en twee zwaargewonden. Ad Roos Middelburg De uitspraak is 28 februari. Tip? redactie@pzc.nl MIDDELBURG De Zeeuwse Concertzaal in Middelburg kan weer worden gebruikt. De grote zaal is gisteren vei lig verklaard. Door de storm van afge lopen weekend was een deel van de stuclaag van het plafond naar bene den gekomen. Dat zorgde voor veel stof. Ook was de vraag of er nog meer schade aan het plafond was. Uit voorzorg werd de repetitie van Het Zeeuws Orkest donder dag verplaatst naar de Oostkerk. Op last van Middelburg, eigenaar van het pand, hebben des kundigen het plafond uit voerig geïnspecteerd. OUD-VOSSEMEER Toneelvereniging De Re derijkers uit Oud-Vosse- meer heeft gisteravond bij haar receptie vanwege het 150-jarig bestaan een koninklijke erepenning gekregen. Het Vos- meerse toneelgezel schap houdt ter ere van datzelfde jubileum van daag een speciale voor stelling. Zij speelt het stuk Champagne, klom pen en Nana over een hotel dat in handen is ge komen van een nieuwe eigenaar. De voorstelling wordt twee keer opge voerd: om 14.00 uur en om 19.30 uur, beide keren in Meulvliet in Tholen. Drie leerlingen van de Pieter Zeeman mogen door naar de tweede ronde van de Wiskunde Olympiade. Het gaat om Bela de Bloeme uit 4 vwo, Lieke Moerland uit 5 vwo en Tijmen Meijer uit 5 vwo. Die laatste slimmerik doet ook al mee aan de Informatica Olympiade. De tweede ronde van de Wiskunde Olympiade is op vrijdag 13 maart. De drie scho lieren gaan daarvoor naar de universiteit van Tilburg. De beste wis- kundeleerlingen van Ne derland gaan uiteinde lijk door naar de interna tionale finale, in de VS. 'Schaf de Rolf Bosboom Kortgene - Gary Yanover Bent u opgelucht? Is de drempel om iets op de agenda van de Tweede Kamer te krijgen niet heel erg hoog? Harmen van der Werf Axel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 30