PSV wil bij ADO afrekenen Feyenoord-aanvoerder Berghuis: 'Dood van 18 SJOERD MOSSOU Het verdriet is in de Kuip nog voelbaar. Het overlijden van Carlo de Leeuw gaf de spelers tegen Heerenveen extra energie. Maar hoe is dat een paar dagen later in Zwolle tegen PEC? Column s Toen Feyenoord donderdagavond van Heerenveen had gewonnen, liepen de Rotterdamse spelers naar de hoek van het Abe Lenstra Stadion, tot vlak bij het uitvak. Daar kreeg keeper Justin Bijlow een spandoek toegeworpen. 'Carlo de Leeuw, 1960-2020' stond erop, niet meer en niet minder. De spelers van Feyenoord vormden samen een haag achter het doek, en vormden zo één blok met de supporters daar vlak achter. Er werd gezongen en geklapt op de tribune, maar bovenal gezwegen. In al zijn eenvoud was het een verpletterend beeld. Een eerbetoon dat ook feilloos paste bij Carlo de Leeuw, de oud-speler en materiaalman die deze week aan kanker overleed. Geen poespas. Niet te veel praten. Voetbalvriend schap als iets vanzelfsprekends, als iets wat niet uitvoerig benoemd hoeft te worden. De Leeuw was een man zoals je er meer hebt bij voetbalclubs - en tegelijk zijn ze altijd met te weinig. Onbaatzuchtige, schijnbaar onzichtbare mensen die je het gevoel geven dat je welkom bent, dat de koffie klaarstaat, dat er godbetert wel belangrijkere dingen zijn dan een voetbal wedstrijd. Carlo de Leeuw was in de Kuip een cul tuurbewaker zonder daar ooit om gevraagd te hebben. Hij was een baken van herkenning achter de schermen van de voetbalclub Feyenoord, een man die als geen ander kon verbinden, maar dan zonder de patroonhei lige, de clubheld of de popiejopie uit te han gen. De Leeuw rookte een peuk bij de ingang van de kleedkamers - en knikte je gedag. Babbeltje. Dolletje. Bulderlach. De Leeuw had het talent volkomen naturel te zijn tegen iedereen die voorbijkwam, van hoog tot laag, van de pakket bezorger tot de superster, van ras-Ajacied tot gebo ren Feyenoorder. en nu met het schrijven van dit stukje. Het ging steeds opnieuw over Carlo de Leeuw. Dat was warm bedoeld, natuurlijk, want bijna iedereen had wel iets met Carlo, in de meeste gevallen nog veel meer dan u of ik. Maar al die vragen, al die antwoorden. Die voort durende zoektocht naar woorden, naar stiltes, naar tranen. Al die camera's die steeds inzoomden op huilende Feyenoorders. Al die emoties, ongefilterd in beeld. Collectief rouwen is bij het moderne voetbal gaan horen. Verdriet is steeds minder be doeld om klein en voor jezelf te houden. Iedereen leeft openlijk mee, want zo hoort dat anno 2020, en wij van de (sociale) media brengen dat gretig in beeld. Maar juist in het geval van Carlo de Leeuw had het ook iets voyeuristisch. Omdat juist deze voetbalman zo feilloos de grenzen bewaakte tussen echt en onecht, tussen oprecht en aan- stelleritis, tussen zuiver en dikdoenerij. Dat simpele spandoek en die honderden men sen daarachter; het was al prachtig genoeg. Het was geen tafereel om op in te zoomen, maar juist om van een afstandje te bekijken, bij voorkeur zwijgend. Ongeveer zoals Carlo de Leeuw dat zelf had gedaan. Het was een tafereel om juist op een afstandje te bekijken, bij voorkeur zwijgend Brama terug in selectie Nieuwe tegenslag aanvaller Steven Berghuis wist het zeker. De manier, waarop de spelers en de be geleidingsstaf het overlijden van Carlo de Leeuw samen verwerkten, zal Feyenoord nog dichter bij elkaar brengen. ,,Ik ben een trotse Feyen- oorder", zegt de aanvoerder. ,,Zoals wij het overlijden van Carlo ver werkten was op een bepaalde ma nier ook wel weer mooi. Samen. Le- roy Fer die een speech hield, het maakte allemaal indruk. De dood van Carlo was een proces, we wis ten dat het zou gebeuren. Maar toch kwam de klap na de wedstrijd echt aan. Maar het brengt ons dichterbij elkaar.'' In Friesland huilden de spelers van verdriet. Keeper Justin Bijlow brak na het laatste fluitsignaal in de kleedkamer en toonde zijn emoties. Dick Advocaat had het poseren van zijn spelers met het spandoek dat de aanhang voor het uitvak had op gehangen bewust overgeslagen. ,,Ik kan er niet meer zo goed tegen'', zei de coach, die vertelde diep respect te hebben voor zijn spelers. Focus Na de ontlading donderdagavond op een dag van uitersten is er wei nig tijd om de focus te richten op PEC Zwolle. In het recente verleden kreeg Feyenoord vaker met diep persoonlijk leed te maken. Het tra gische verongelukken van de vrouw van Patrick Lodewijks hakte er diep in. En het overlijden van de moeder van Tonny Vilhena zorgde voor een tranendal. De spelers bezochten destijds al lemaal de uitvaart van de moeder van Vilhena in Maassluis op een vrijdag, twee dagen later bleek Go Ahead Eagles een niet te nemen horde. Trainer Giovanni van Bronckhorst nam zijn spelers niets kwalijk en complimenteerde zijn ploeg voor de manier, waarop ze hun ploegmaat Vilhena en zijn fa milie hadden gesteund. Gevoel Vrijdag is de uitvaart van Carlo de Leeuw, op nadrukkelijk verzoek van de familie in besloten kring. Het verdriet zal in de Kuip nog lang niet verdwenen zijn. Dick Advocaat geeft de spelers de ruimte om dat te verwerken, maar probeert uiteraard zijn manschappen klaar te stomen voor PEC-uit. ,,Er is zoveel ge beurd'', zegt Advocaat. ,,Veel jon gens maakten van alles mee met Carlo. Nogmaals, hier zijn geen handleidingen voor die zeggen hoe ik hier mee om moet gaan. Dat doe je op gevoel.'' Berghuis roemt ook de samen werking met de fanatieke aanhang. Hij had met Justin Bijlow en Leroy Fer contact met supporters. ,,Hoe zij het wilden en hoe wij het zagen. We wisten vooraf al dat we na af loop dat spandoek zouden tonen.'' De start in Heerenveen was nog geweldig en de spelers dachten na afloop ook dat er juist adrenaline Zelden is het chagrijn in de spelers bus van PSV zo groot geweest als de afgelopen maanden. Vanavond hoopt de Eindhovense club in Den Haag een einde te maken aan een reeks van maar liefst 139 dagen zon der overwinning op vreemde bo dem in de eredivisie. ,,Vooral aan de bal moeten we het verschil maken", vindt trainer Ernest Faber. ,,En stoï cijns blijven. De omstandigheden zijn misschien niet zoals thuis, maar er zijn ook uitsupporters waar we altijd op kunnen rekenen." PSV behaalt momenteel buiten het Philips Stadion resultaten, waar zelfs een degradatiekandidaat de neus voor zou ophalen. Drie pun ten uit de laatste zeven wedstrijden in de eredivisie, twee keer een de masqué in de Europa League en even blamerende als beschamende vertoningen in het bekertoernooi hebben de club kansloos voor alle prijzen gemaakt. Wint PSV ook in Den Haag niet, dan is de slechtste serie uitwedstrijden sinds 1973 een feit. Zo'n setje zeperds veroorzaakte toen amper opschudding in de Lichtstad, omdat de prijzenkast van Ajax en Feyenoord vele malen beter gevuld was dan die in het Philips Stadion. Kort na dat slechte jaar groeide PSV uit tot een nationale topclub, waarbij een langere reeks zonder overwinningen heel zeld zaam werd. Ook in 2013 bleef de club zeven keer op rij zonder driepunter bui ten Eindhoven. Faber was toen as sistent van beginnend hoofdcoach Phillip Cocu, die de trend wist te keren via een spetterende uitzege in Utrecht (1-5). Het was de wed strijd waarin Jorrit Hendrix, de enige PSV'er die er nu nog bij is, zichzelf als jongen van achttien als middenvelder bewees. Hoe wordt intern bij PSV tegen het huidige uitcomplex aangekeken? ,,Het is een minder groot issue dan extern", zaterdag 15 februari 2020 GO @sjoerdmossou Eerbetoon Misschien daarom kreeg ik donderdagavond voor de televisie ook wat moeite met mezelf - VOETBAL Wout Brama (foto) is terug in de selectie van FC Twente van avond voor het duel met AZ. Het is de eerste keer in 2020 dat coach Gon- zalo Garcia een beroep doet op de routinier. Na het verloren uitduel bij FC Emmen dins dag was de trainersstaf nog heel kri tisch over Brama. VOETBAL Ricky van Wolfswinkel (31, foto) blijft weer een tijdje aan de kant. Bij con trole bleek dat een deel van zijn her senen langza mer wordt doorbloed. Op de plek waar vorig jaar een aneurysma werd ontdekt. Over een maand wordt Van Wolfs winkel op nieuw onder zocht. De achtbaan Mikos Gouka Rotterdam MIS GEEN GOAL VAN PEC Zwolle - Feyenoor Ga naar de app of website van de krant naar /goalalert, installeer gratis Goal Alert en ontvang tijdens wedstrijden binnen 5 minuten een melding én een video van elk doelpunt. Feyenoord-aanvoerder Steven Berghuis in een innige omhel zing met doelpuntenmaker Leroy Fer. Na de 1-0 bekerzege op Heereveen. foto pro shots o a 0) PSV hoopt vandaag tegen ADO een abominabel slechte serie uitwedstrijden te stoppen. Elke zege, maakt niet uit hoe, zal voor enorme blijdschap zorgen. Rik Elfrink Eindhoven

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 18