Exodus door oplaaien geweld in laatste rebellenprovincie Syrië NIEUWS 13 De burgeroorlog in Syrië bereikt weer een kookpunt. Dit keer staat de provincie Idlib op exploderen door oplaaiende strijd tussen Turkije en het Syrische regeringsleger. UvA: Spijt van uitnodigen pedo-activist Vrouw verlaat quarantaine: eten te beroerd Huishoudgeld naar IS-gebied: ouders gestraft VIJF VRAGENIDLIB 1. Wat is er gebeurd? In opdracht van dictator Bashar al-Assad probeert het Syrische re geringsleger sinds eind december met een offensief Idlib te herove ren. De provincie in het noord westen is de allerlaatste grote ver- zetshaard. In Idlib hebben zich al lerlei verzetsgroepen verzameld. Daaronder ook geharde extremis ten, van leden van Hayat Tahrir al- Sham (voorheen het Al-Nusra Front) tot voortvluchtige strijders van Islamitische Staat. Bij het of fensief stuit het regeringsleger niet alleen op extremisten, maar ook op onderdelen van de ten noorden en oosten van Idlib verza melde Turkse strijdmacht. Bij die confrontaties zijn doden gevallen. Maandag sneuvelden twaalf Turkse soldaten en een burger bij Syrische artilleriebeschietingen. Uit wraak nam het Turkse leger 115 Syrische doelen onder vuur. Vol gens Ankara zouden daarbij 101 Syrische soldaten zijn gesneuveld. Turkije stuurt nu extra versterkin gen naar Idlib, waar het al honder den tanks en duizenden soldaten heeft verzameld. 2. Hoe explosief is de situatie? De militaire confrontatie gaat ge paard met een verbale oorlog. De Turkse president Recep Tayyip Er- dogan waarschuwt zijn Syrische rivaal Bashar al-Assad ervoor dat hij een 'heel zware prijs betaalt als hij de Turkse strijdkrachten blijft aanvallen'. Assad zegt op zijn beurt dat Turkije in Idlib 'zijn agressie jegens Syrië opschroeft met aanvallen die de terroristen helpen'. Ook hij waarschuwt voor represailles. De dreigementen la ten zien dat zij niet voor elkaar willen buigen. De situatie in Idlib is daardoor explosief. De kans be staat dat het 'oog om oog, tand om tand-spel' uitdraait op een veld slag, de zoveelste in de al negen jaren durende burgeroorlog. 3. Waarom stuurt Turkije een strijdmacht naar Syrië? ontwikkelingen in Idlib. De pro vincie, in het noordwesten van Sy rië, ligt nabij de Turkse zuidgrens. Ankara wil daarom in Idlib graag een vinger in de pap houden. Pre sident Erdogan steunt de opposi tie tegen Assad en hij wil extra garanties voor de zuidgrens. Met een bufferzone op Syrisch grond gebied, bewaakt door het Turkse leger, wil Erdogan voorkomen dat Syrische troepen en de rebellen direct toegang krijgen tot de grens. Bovendien wil hij met de buffer zone voorkomen dat Turkije op nieuw wordt overspoeld door honderdduizenden vluchtelingen. Het verzet onder de bevolking te gen de opvang van al 3,5 miljoen vluchtelingen uit Syrië neemt toe. Het Syrische regeringsoffensief tegen Idlib, waar ook veel burgers een veilig heenkomen hebben ge zocht, brengt een nieuwe vluchte lingenstroom op gang. De vluch telingen trekken vooral noord waarts om uit handen te blijven van Assad. 4. Turkije is een formidabele tegenstander. Waarom zoekt Assad toch de confrontatie? Turkije beschikt over een groot leger, met 600.000 manschappen een van de sterkste ter wereld. In de Navo heeft het na de Ameri kaanse strijdkrachten de grootste slagkracht. Toch gaat Assad een uitwisseling van geweld niet uit de weg. Allereerst wordt hij poli tiek gedreven. De president wil zijn land 'bevrijden van alle bui tenlandse agressors' en daar hoort in zijn ogen ook Turkije bij. Mili tair gezien is het Syrische leger absoluut geen partij voor Turkije. Het is verzwakt, uitgeput door de burgeroorlog. Alleen dankzij buitenlandse steun hebben Assads troepen het grootste deel van Syrië heroverd. In het offensief tegen Idlib krijgt Assad opnieuw steun van Iran, Hezbollah en zijn grootste be schermheer, Rusland. Dat leidt tot succes. Met de herovering onlangs van het knooppunt Saraqeb heeft Assad voor het eerst sinds 2012 weer greep op de snelweg M5, de directe verbinding tussen Damas cus en Aleppo. 5. Hoe wil Poetin zowel Syrië als Turkije te vriend houden? De Turkse militaire aanwezig heid in Noord-Syrië is Rusland niet opgedrongen, Vladimir Poe- tin heeft ermee ingestemd. De af spraken daarover zijn vastgelegd in twee akkoorden, die van Astana (2017) en Sotsji (2018). Er staat ook een handtekening van Iran onder. Het Kremlin roept nu Syrië en Turkije op zich aan deze 'de-esca latieovereenkomsten' te houden en directe confrontaties te vermij den. Het waarschuwt wel dat 'elke terroristische activiteit tegen Syri sche troepen en militaire facilitei ten van Rusland onaanvaardbaar zijn'. Turkije wordt daarbij niet genoemd en Turkse en Russische delegaties hebben het afgelopen weekeinde al geprobeerd de oplo pende spanningen rond Idlib weg te nemen. Zonder resultaat, maar de gesprekken worden voortgezet. Noch Poetin, noch Erdogan heeft belang bij een Syrisch- Turkse veldslag. Zij willen wel al lebei paaltjes slaan om te laten zien: tot hier en niet verder. Rus land wil Syrië helpen bij de ver overing van de laatste grote ver- zetshaard, Turkije wil met een bufferzone op Syrisch grondge bied zijn zuidgrens controleren. ALMERE De Universiteit van Amsterdam (UvA) heeft berouw dat ze pedo-activist Nelson heeft uitgenodigd een gastcollege te geven. De UvA was onvoldoende op de hoogte van 'zijn activisti sche houding en uitspraken', zegt de directeur van het College Sociale Wetenschappen van de UvA, Richard van der Wurff. Zo wil Nelson een politieke partij oprichten om de leeftijd waarop een minderjarige vrij willig seks mag hebben te verla gen. Ook meent hij dat kinderen van 2 a 3 jaar 'ontwikkeld genoeg' zijn om te bepalen of ze seks wil len, omdat ze ook ontwikkeld genoeg zijn om te bepalen of ze een ijsje willen of naar de speel tuin, zei hij donderdagavond in tv-programma Danny op straat tegen presentator Danny Gho- sen. Dat leidde tot grote ophef. ,,Het spreekt voor zich dat wij pedoseksualiteit sterk afkeuren, seks met kinderen is onder geen beding goed te praten'', zegt Van der Wurff. SINT-PETERSBURG Een Rus sisch ziekenhuis heeft gisteren een rechtszaak aangespannen te gen een vrouw die haar quaran taineruimte heeft verlaten. De vrouw was begin februari in Hainan geweest, een Chinees va kantieoord dat populair is bij Russen, en zat in quarantaine om verspreiding van het nieuwe coronavirus te voorkomen. Na haar terugkomst uit China bleek dat ze een 'acute virus ziekte' had opgelopen. Het was niet duidelijk of het om het coro navirus ging, maar het zieken huis in Sint-Petersburg wilde geen risico lopen. De vrouw moest veertien dagen in quaran taine, maar liep na twee dagen weg. Ze klaagde dat ze oneetbare maaltijden en slechte shampoo kreeg. Ook zou de luchtcirculatie in haar kamer slecht zijn. DELFT De ouders van de Delf- ste Syriëgangster Hafida H. heb ben 120 uur werkstraf gekregen omdat ze honderden euro's naar hun dochter in Syrië overmaak ten. H. vroeg om het geld om kle ren voor haar kinderen te kun nen kopen. De ouders zijn nu veroordeeld voor het financieren van terrorisme. H. reisde in 2013 haar man, een IS'er, achterna. Zij zou vergeefs hebben geprobeerd hem terug te halen. Haar ouders wilden helpen omdat ze in nood zat. De rechter zag geen jihadis- tisch motief, maar wel een 'ern stig misdrijf': H. stond op de sanctielijst terrorisme. zaterdag 15 februari 2020 GO Kinderen uit Idlib proberen met hun schaarse bezittingen per vrachtwagen een goed heenkomen te zoeken. foto afp Hans van Zon Rotterdam/Ankara Turkije heeft groot belang bij de

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 13