Brogum zet talent in de schijnwerpers met video en cd 7 RESTAURATIE BLAUWE BOLWERK Steen voor steen wordt-ie gestript. En dan weer opgebouwd. Het Blauwe Bolwerk in Zierikzee. ,,Het is net zo'n peuter puzzel, maar dan voor gevorderden." Het Blauwe Bolwerk was bestand tegen een aanval van de Spanjaarden vanaf het water op Zierikzee. De verdedigingsmuur bleef fier overeind. Bijna vier eeuwen later hakken elektrische beitels soepel hun weg door de buitenste laag. Daar wordt die muur straks alleen maar beter van, verzekert uitvoer der Marcel van Rooijen van aanne mingsbedrijf Leenhouts. De restauratie van de zestig me ter lange muur bij het Havenkanaal is sinds eind januari in volle gang. Het zoute water en de wind heb ben met de eeuwen hun tol geëist. De buitenkant wordt in originele staat teruggebracht en waar nodig wordt het metselwerk hersteld. Ze ker twee derde deel van de natuur stenen gevelbekleding kan worden hergebruikt, verwacht Van Rooijen. De stenen die écht niet meer zijn te redden, worden vervangen door nieuwe exemplaren uit de origi nele steengroeve in België. De kos ten van de hele operatie zijn becij ferd op 720.000 euro. De gemeente krijgt 432.000 euro van Rijk en provincie. De Stichting Monu menten Schouwen-Duiveland draagt 10.000 euro bij. Steen voor steen wordt de stoere vestingwal naast het Havenkanaal afgepeld. Onder de Waalse gevel bekleding komen de Utrechtse platten tevoorschijn, oude bakste nen waaruit de eigenlijke verdedi gingsmuur is opgetrokken. Aan de rechterkant bewijst een diepe scheur rechts bovenin dat de tand des tijds zijn uitwerking op het eeuwenoude bouwwerk niet heeft gemist. ,,Mogelijk is die breuk ont staan door de ophoging van de dijk langs het kanaal, in 1648", vertelt gemeentelijk projectleider Jan Quist. Uitvoerder Van Rooijen is niet bang dat de kale bakstenen straks omkukelen, eenmaal ontdaan van het harde buitenkantje. ,,Als je goed kijkt, zie je dat de muur en de gevelstenen eigenlijk al losstaan Het zoute water en de wind hebben met de eeuwen hun tol geëist van elkaar." Hij wijst op de laag aarde en wortels die de leegte heb ben opgevuld. ,,Die gevelstenen zijn er puur tegenaan gezet als be scherming tegen het zoute water. En die hebben losgelaten. In die muur zelf zit geen beweging meer." Eén zo'n gevelsteen weegt met gemak tweehonderd kilo. Nadat met een beitel weer een exemplaar is losgebikt, wordt de steen voor zichtig in een netje aan een kraan omlaag gebracht. Aan de voet van de dijk ligt inmiddels een indruk wekkend aantal stenen: als een pe loton soldaten strak in het gelid naast elkaar uitgestald, elk voor zien van een nummer. ,,Dit zijn de stenen die we later weer terug plaatsen", legt Van Rooijen uit. In het geïmproviseerde werk plaatsje van plastic en planken worden ze ontdaan van cementres- ten. De zware jongens die in stuk ken uiteen zijn gebroken, liggen op een zielig hoopje bij elkaar. Wat daar nog van valt te gebruiken, gaat ook terug op de muur. Quist: ,,Het is net zo'n peuterpuzzel, maar dan voor gevorderden." In totaal bevat de puzzel van Van Rooijen zo'n zeshonderd stenen. Op een tekening in de bouwkeet staat secuur genoteerd welk num mer waar in de muur zat. De exacte hoogte laat zich terugvinden met behulp van een markering op lange verticale latten langs de wand. Sa men met de dikke ankerstenen die achterblijven in het bouwwerk, kan de ervaren uitvoerder het ge heel zo vrij nauwkeurig reconstru eren. ,,Nog een week of drie en dan is alles er wel af, verwacht ik en kun nen we zachtjes aan weer begin nen met opbouwen." Blijft het weer meewerken, dan staat het Blauwe Bolwerk er half juli weer in vol ornaat bij. Marcel Modde Zierikzee Brogum gaat regionaal talent in de schijnwerpers zetten. In een reeks video's op de site en het YouTube- kanaal van het Zierikzeese poppo dium krijgen bands uit de buurt de kans zich op een professionele ma nier aan een breed publiek te pre senteren. Met AAD als eerste in de rij wordt meteen een goed visitekaartje afge geven. De band rond Adriaan van den Berg uit Bruinisse bijt het spits af met het eigen nummer All the Bright Places. De kracht van de opname zit in de eenvoud, legt Brogumvoorzitter Swen Blikman uit. Als drummer van zijn band Treehook passeert hij zelf later ook nog de revue in deze reeks. De video's zijn opgenomen in Brogum, maar dan midden in de zaal in plaats van op het podium. Geen gestileerde setting, maar alsof je als kijker de band 'betrapt' bij een repetitie. „Gewoon met eenvou dige belichting, kabels en mengta- fel in het zicht. Zo rauw mogelijk. Het hele idee is beetje met een knipoog naar de 2 Meter Sessies", verwijst Blikman naar het succes volle landelijk muziekplatform. De eerste reeks bestaat uit acht bands die ieder twee nummers hebben opgenomen. Het publiek krijgt wekelijks een nieuwe video te zien, zestien in totaal dus, van daag te beginnen met AAD. De groepen zijn nu nog uitgenodigd voor deelname aan de Brogum Ses sies. Voor de volgende serie kunnen bands (uit en van buiten Schou- wen-Duiveland) zichzelf ook aan melden. Blikman: ,,Wij maken dan een selectie uit het aanbod. Volgend jaar willen we het nog groter gaan aanpakken en bijvoorbeeld ook een cd-album aan de sessie hangen." Financiering De bands krijgen al het materiaal mee, zodat ze dat kunnen gebrui ken voor hun eigen promotie. De deelname kost hen niks. Brogum heeft een aantal fondsen aange schreven voor financiering van het project. Na AAD komen nu nog Kaviaar, Afgrond, Treehook, Pie- tersFokker, El Vulgar, Urban Gra veyard en Charades aan de beurt. zaterdag 15 februari 2020 SD Eeuwenoude muur gepeld Marcel Modde Zierikzee Uitvoerder Marcel van Rooijen (l) en gemeentelijk projectleider Jan Quist bij de eerste rij stenen die klaarliggen voor hergebruik. Op de achtergrond het Blauwe Bolwerk. foto marieke mandemaker De band AAD met in het midden Adriaan van den Berg uit Brui nisse. FOTO AAD 13 3 W l'J'

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 138