Mensen begrijpen maar niet dat ik goed gezelschap voor mezelf ben Mijn vriend helpt me niet de relatie met zijn familie te verbeteren JOOST MAG 'T WETEN De vader van Maarten 't Hart wilde hem steeds naar feestjes en jongelingenverenigingen sturen. Maarten hield hem de woorden van Nietzsche voor: 'Sommige mensen zijn zo gewend met zichzelf alleen te zijn, dat ze zich helemaal niet met anderen verge lijken, maar in een rustige, blijde stemming, goede gesprekken met zichzelf voerend, ja lachend hun monologisch leven voortspinnen. Je moet bepaalde mensen dus hun alleen-zijn gunnen en niet, zoals zo vaak gebeurt, zo dom zijn hen erom te beklagen.' Een citaat naar uw hart! Maarten 't Hart leefde overigens niet naar deze woorden. In Dienstreizen van een thuisblijver, waaruit ook bovenstaand citaat, beschrijft hij de vele lezingen die hij geeft en con gressen die hij bezoekt. Ook u leeft niet monologisch. 'Mensen om mee af te spreken' is een vage omschrijving. Samen naar de bioscoop, lunchen, weekend weg met familie? Wat moet ik me voorstellen? Dan die reuring. Intiem etentje, zoenen in de portiek, mee naar binnen en weg wezen vóór het ontbijt. Doorhalen wat niet verlangd wordt. Uw solobestaan is lang niet altijd solo. Dus is het niet zo gek dat de buitenwereld zich soms opdringt. Lastig hier praktische raad te geven. Misschien kunt u uw kennissenkring het motto meegeven dat ik ooit las: gezelschap is akkoord, zolang het maar niet ontaardt in gezelligheid. Wat ben ik blij met uw brief! Ik was een span nend boek aan het lezen, maar leg het meteen opzij. Tot nu toe kreeg ik alleen klachten over schoondoch ters die het kleinkind weghouden van oma. Zo was daar de moeder die instructies gaf hoe de groot ouders zich te gedragen hadden. En die haar kop in de wind gooide toen de ouwelui dat niet pikten. Daar was de oma die niet meer op bezoek wilde na een incident zó pijnlijk dat ze de details ervan voor de lezers en mij verborgen wenste te houden. Ik herinner me ook de oude dame die na de tweede keer op kraamvisite een appje kreeg 'dat het niet de bedoeling was de deur plat te lopen'. En laat ik in één moeite door de schoondochter memoreren 'die onze zoon stelselmatig van ons weghoudt'. Maar eindelijk, daar bent u: de schoondochter met respect! Eerst even over uw vriend. Kennelijk weet hij ook niet waarom de verstandhouding slecht is. Maar dat hij ondanks uw aandringen de familie niet inlichtte en wij allen geen idee hebben waarom, is minder leuk. Dan nu eindelijk mijn goede raad. Vraagje. Wat doet u liever: energie ver spillen of lekker laten gaan? Dacht ik al. Ik ga weer verder met mijn boek. Wijsheid komt met de jaren. Omdat acteur Joost Prinsen (77) een eind op weg is, beantwoordt hij uw vragen. Vijftien jaar geleden ben ik na een aantal mis lukte relaties eindelijk op mezelf gaan wonen. Ik vermaak me goed. Mocht ik er behoefte aan hebben, dan spreek ik met mensen af. Maar ik moet blijven uitleggen dat ik op feestdagen niet uitgenodigd hoef te worden. Ik hou van reuring maar ook van mijn eigen plek. Hoe maak ik dui delijk dat ik graag alleen ben? ILLUSTRATIE MAGDA RINKEMA Ik heb al tien jaar een leuke vriend. Helaas is de verstandhouding tussen mijn schoonfamilie en mij niet zo goed. Geen idee waarom, ik toon al tijd respect. Nu ben ik zwanger. Ondanks mijn aansporing wilde mijn vriend dat thuis niet ver tellen. Toen het zichtbaar werd, moest hij wel. Nu ben ik de boosdoener. Wat nu? Mijn energie hieraan verspillen of het lekker laten gaan? Speelt er iets tussen u en uw kinderen, familie, vrienden, buren of collega's? Leg de kwestie voor aan Joost Prinsen. Mail uw vraag naar joostmagtweten@dpgmedia.nl ZATERDAG 15 FEBRUARI 2020 43

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 131