Het geklingel van koperen bellen klinkt als een mantra Uit thuis zo geboren. Mijn vader, mijn opa, mijn overgrootvader en hun voorouders deden dit werk ook'', zegt hij terwijl hij ons over een middeleeuwse stenen brug stuurt. Een kolkende rivier raast onder ons door. Gids Filippo vertelt over plantensoorten en wijst langs het pad honderd jaar oude bomen aan. De honden blaffen constant, het geklingel van de koperen bellen klinkt als een mantra. De schapen schieten in een draf de glibberige paden op omhoog. Een schaap met gekrulde hoorns staat stil, kauwt rustig wat gras en kijkt met een lome blik naar ons. We volgen de kudde onder omgevallen bomen door en lopen over smalle overwoekerde paden. Dan passeren we Cattognano, een middeleeuws dorp met zes huisjes en een waterput in het midden. Een gekromde dame veegt haar stoep schoon als de laatste schapen voorbij zijn gelopen. Na twee uur stijgen bereiken we de heuveltop. ,,Alt, alt!" (Ho, halt!) brult Giancarlo. Zijn bordercollie Spagna schiet naar een afgedwaald schaap om haar naar de rest van de kudde terug te sturen. Op een grote steen op de top houden we pauze met een broodje parmaham en geitenkaas. Na zo'n elf kilometer lopen komen we aan bij de herdershutten waar we de eerste nacht willen doorbrengen. Door de sterke storm en hevige regen van de afgelopen week liggen er plasjes in. De met mos begroeide daken van de kleine stenen huisjes konden het water niet tegenhou den. Ook buiten is het te nat om onze tenten op te zetten. Er zit niets anders op dan terugkeren naar het gastenverblijf Compione Tavernelle [Cattognano^ Vervoer De dichtstbijzijnde luchthavens zijn Pisa en Bologna, waar Transavia en Ryan Air dagelijks op vliegen, vanaf circa 30 euro. Het nationaal park Appennino Tosco- Emiliano ligt op twee uur rijden van Bologna. Wandelroutes Informatie over wandelroutes en duurzaam toerisme in de Toscaanse Apen nijnen is te vinden op de site van parcoappennino. Cerwood biedt er activiteiten aan als afdalen met een zipline, e-biken of boogschieten; zie hun site. Meewerken Wie tijdens een vakantie wil mee helpen op een boerderij (melken, pecorinokaas maken, kastanjes rapen, paddestoe len zoeken en tui nieren) in het Apennijnenpark kan terecht bij: - I Briganti di Cerreto in Cerreto Alpi. In de winter is dit adres populair bij wintersporters en in de zomer bij bergbeklimmers. - Valle dei Cava- lieri, in Succiso Nuovo - Montagna Verde in Apella. Dit fami liebedrijf verzorgt ook de schaap wandelingen met Engelssprekende wandelgids. info@montagna- verde.it (contact persoon is Barbara Maffei). De driedaagse wandeling inclu sief overnachting en eten is er vanaf 240 euro per persoon. Houd rekening met wijzigingen in de planning als dat nodig is door weersomstandig heden. Beste reistijd Mei-oktober. Reisreportages worden soms (deels) betaald door derden. Zij hebben geen in vloed op tekst en vormgeving. ZATERDAG 15 FEBRUARI 2020 41

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 129