Op safari „Dalla Parta!' roept een grote man die achter een kudde van zo'n veertig schapen komt aanlopen, 'Maak paats!' Hij gebaart dat we aan de kant moeten. 'Hij' is Gian- carlo Boschetti, de herder met wie wij de komende dagen bepakt met tent en slaap zak de natuur in trekken. En 'wij' zijn twee wandelaars en ik; drie stedelingen die zoe ken naar rust en het landelijke leven. Voor ons staan slanke zwarte en witte schapen luid te mekkeren; ze lijken op gei ten, maar het gaat om de rassen Massese en di Zeri. Ze staan dicht op elkaar gepakt, tot soms wel drie rijen dik. Giancarlo - gekleed in overall, kaplaarzen en met houten wan delstok - heet ons welkom, maar blijft van onder zijn dikke wenkbrauwen streng naar de kudde kijken. Twee herdershonden en een blaffende bordercollie lopen waakzaam om hem heen. Zodra we hem complimen teren met de mooie vacht van zijn schapen, lijkt het ijs gebroken. Giancarlo spreekt geen Engels maar gids Filippo Asnaghi, die ook aansluit, doet dat wel. Hij vertaalt de woorden van de herder, die vertelt dat zijn schapen die mooie vacht hebben omdat ze de meeste tijd buiten zijn en in beweging blijven. Gedurende de zo mermaanden trekt hij met zijn kudde ruim honderd kilometer door de centrale Apen nijnen. Hij begint in het dorp Tavernelle in de provincie Massa en Carrara (de noorde lijkste provincie van Toscane) en loopt met zijn schapen naar de hoger gelegen bergen van de provincie Parma in Emilio-Romagna. Giancarlo is een van de laatste herders die nog jaarlijks zo'n lange tocht aflegt in dit uitgestrekte natuurreservaat. De meeste boeren houden hun vee liever op hun eigen land. Toenemende verkeersdrukte maakt het gevaarlijk om rond te trekken en hoger in de bergen loopt de kudde kans op aanval len van wolven of wilde honden. Dat Giancarlo zich hier niet door laat weerhouden dwingt respect bij hen af. Veel bewoners en bevriende boeren bieden hem onderweg verblijfsplekken aan. Een van die bevriende boeren is Mario Maffei, eigenaar van een ecologische boerderij en biedt luxe slaapplaatsen aan in zijn gasten verblijf Montagna Verde in het middel eeuwse dorpje Apella. Samen met zijn dochter Barbara kwam hij op het idee om hun gasten een stuk met Giancarlo mee te laten lopen. Giancarlo stemde in. Sinds een klein jaar neemt hij wandelaars mee voor een tocht van ruim dertig kilometer in drie dagen. De honden geven het tempo voor de kudde aan. Wij wandelaars sluiten de stoet met beesten af. Haast moet je niet hebben. Giancarlo praat onderweg gerust een kwar tier met een boer terwijl de schapen gedul dig wachten. Ontspannen is deze tocht ook weer niet, want een heuveltje verderop zet ten de beesten het ineens op een rennen. Tussen deze tempowisselingen door vragen we Giancarlo naar zijn herdersbestaan en vooral waarom hij dit doet. ,,Ik weet niet beter. Sono nato cosi: ik ben Voor Giancarlo Boschetti is dit het Toscaanse berglandschap zijn dagelijkse uitzicht. 40 Reizen Wilt u zelf ook eens met dieren rondtrekken? Hier nog wat tips. Let altijd op of de dieren goed wor den behandeld. Trek met een huif kar met paard door Bourgondië of de Jura en lo geer op campings of boerderijen. Gypsy style cara van holidays via France écotours Laat je door husky's en slee door Lapland voe ren. Een meer daags parcours door besneeuwd landschap inclusief hutovernachtingen. Sundowner Natuurreizen Wandel met een kameel en een gids drie dagen langs zandduinen en door oases in de woestijn in Ma rokko. Je logeert in een nomadentent onder de sterren hemel. Barrio Life Rijd een week op een Marwari-paard langs de vroegere zijderoute in China en logeer in safari tentenkampen. Vakantie te paard Herdersbestaan

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 128