I m 'Veel schrijvers leggen iets uit en vervolgens doen ze dat na de komma nog een paar keer. Daar stoor ik me aan' mm WÊÊÊÊ^z .sr- 8 •- 9 Daardoor wilde ik ook op een esthetische manier spanning oproepen en in het duis ter stappen. Kijken wat je met personages kunt doen en wat je ze kunt meegeven, zodat ze ook geloofwaardig zijn.'' Die voornemens mondden uit in de nieuwe verhalenbundel Ik moet u echt iets zeggen, waarin ogenschijnlijk gewone man nen en vrouwen de hoofdrol spelen. Maar achter die banale fagade schuilen werelden vol leugens, bedrog, lichte rancune, afreke ningen en ontrouw. Ofwel: het leven - hoe- wel vaak luchtig geschetst - blijkt in Van Keulens universum niet altijd een feestje. Zoals bij de dame die aan de ontbijttafel achteloos meldt dat ze wil scheiden; een ander neemt wraak op haar bemoeizuch tige man via de erfenis; een cafébezoeker manipuleert meedogenloos de nieuwe bar keeper van zijn buurtkroeg en de moeder van een moordenaar doet een onverwacht beroep op een rechter. Aanvankelijke ge wone situaties die ontaarden in verontrus tende en niet-alledaagse taferelen, die zich steeds binnen een etmaal afspelen. Hoewel ze de pensioengerechtigde leef tijd al lang is gepasseerd ('Ik krijg AOW!') en er al zo'n dertig werken op haar cv prijken, blijkt ze strenger dan ooit voor zichzelf. Haar ambitie is in al die jaren niet uitgedoofd. ,,Ik neem mijn schrijfstijl voort durend onder de loep. Het mag niet ordi nair zijn of vol clichés, ik wil akelige en lelijke woorden vermijden. En heel belang rijk: dialogen moeten to the point zijn. Niet maar voortbreien. Ik wil evenmin uitleg- gerig zijn. Tegenwoordig zie ik zoveel ongelooflijk dikke boeken. Dat komt omdat de schrijver iets uitlegt en vervolgens in andere be woordingen na de komma nog een paar keer hetzelfde vertelt. Daar stoor ik me aan. Lezers zijn niet achterlijk! De aandachts spanne loopt terug, dus is het wel zo prettig om in een kort tijdsbestek iets tot je te nemen. Tenzij je het over een geweldig volle biografie hebt. Ik geloof dat mijn dikste boek 240 pagina's telt.'' ,,Je zou kunnen denken dat ik over rou tine beschik, weet: het komt altijd goed. Maar zo werkt het nog steeds niet, ik ben heel onzeker als ik schrijf. Er zijn dagen dat ik wanhoop en loop te klagen: ik kom er WÊmt ZATERDAG 15 FEBRUARI 2020 35

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 123