moest doen: priester worden. Het was een inzicht. Tot dat moment dacht ik aan een academische carrière.'' Hoe wist u dat het geen bevlieging was? ,,Dat moest ik uitzoeken. In de mis keek ik naar priesters en dan vroeg ik me af: zou ik dat ook willen? Ik heb veel gepraat; met vrienden en priesters. Ze hielpen me erover na te denken. Ik heb een oriëntatieweekend gedaan, en stiltedagen voor persoonlijke reflectie.'' De volgende vraag die Zeger Polhuijs voor zichzelf moest beantwoorden was: waar wil ik dan priester worden, en hoe? ,,Je kunt naar een bisdom of een klooster, maar dat sprak me allebei niet aan. In 2014 liep ik rond in de Mozes en Aaronkerk aan het Waterlooplein in Amsterdam, de thuisbasis van Sant'Egidio. Out of the blue zei Hilde Kieboom, de voorzitter, tegen mij: 'Zeger, wat wil jij doen met je leven?' Ik zei: 'Ik denk erover om priester worden'. Toen zei zij: 'Dat dacht ik al, en dat kan bij SE in Rome'.'' In september 2015 begon hij op het seminarie. ,,Na een jaar wist ik: ja, het ver langen is nog net zo sterk.'' Dat hij onderdeel is van het maatschap pelijke leven, dat hij zijn leven niet slijt in een afgesloten klooster, bevalt hem zeer, zegt hij. ,,We zijn veel op straat, heel out going. We doen elke dag samen een gebed, we eten met de armen, we trekken eropuit, we zijn oecumenisch dus er komen ook veel christenen van andere denominaties bij ons langs. Ik leid een vol en rijk leven.'' Zijn verblijf in Rome heeft hem veran derd, zegt hij. ,,Bij Sant'Egidio in Trastevere komen mensen uit conflictgebieden voor vredesbesprekingen. Die zijn letterlijk bij mij om de hoek, en Sant'Egidio bemiddelt bij conflicten. Dat maakt dat ik nu anders naar het nieuws luister. In mijn studie an tropologie leerde ik dat je pas óver mensen mag praten nadat je mét ze hebt gepraat. Dat sluit erg aan op de studie theologie die ik nu doe. Wij zijn niet wereldvreemd. De thema's die wij belangrijk vinden, spreken ook leeftijdgenoten aan die zich bezig houden met onderwerpen als vredeswerk, milieu, duurzaamheid of slow food.'' En dan is er nog paus Franciscus. ,,Dat is een ongelofelijk inspirerende man die bij ons een enorm enthousiasme heeft losgemaakt. Hij helpt ons de vreugde van het geloof te blijven ervaren ondanks de misstanden die in de kerk hebben plaats gevonden. Paus Franciscus is bovendien iemand met een niet-aflatende liefde voor de armen. Hij spreekt niet alleen katholie ken aan, hij raakt mensen over de hele wereld, hij creëert een sfeer van vriend schap om zich heen - heel bijzonder.'' Zijn opa is inmiddels overleden, maar Polhuijs heeft hem nog gesproken over zijn voornemen het katholieke geloof aan te nemen. Bij de herinnering valt hij even stil. ,,Mijn opa moest natuurlijk wennen aan het idee, maar hij vond het mooi dat ik priester wil worden. In zekere zin treed ik daarmee toch in zijn voetsporen.'' ZATERDAG 15 FEBRUARI 2020 33

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 121