Elke avond tegen half negen stroomt Santa Maria in Trastevere, de oudste Maria- kerk in Rome, vol mensen. Deels Romei nen, deels toeristen. Vanwege het prachtige gebouw met zijn eeuwenoude mozaïeken en vanwege het typisch Italiaanse pleintje waaraan de kerk staat, is het bezoek aan een mis in Santa Maria opgenomen in veel Romereizen. Het evangelie, de korte preek maar vooral het koor tijdens de vesper viering, het avondgebed waarin God wordt gedankt, zorgt dagelijks voor volle banken. Wie plaatsneemt in de basiliek, loopt de kans Zeger Polhuijs tegen het lijf te lopen. Hij is vaak te vinden bij het avondgebed. Behalve op dinsdag. Dan deelt hij op het Sint-Pietersplein soep uit aan armen en daklozen. Polhuijs woont sinds vier jaar in Rome. Hij studeert op het seminarie van Sant'Egi- dio, een christelijke gemeenschap van bijna honderdduizend leden. Gewone mensen met een baan of een studie. Ze gaan naar de kerk, lezen naast hun krant ook de Bij bel, en naast hun werk koken ze af en toe in een gaarkeuken. Voor illegalen, daklozen, bedelaars. Het begint met eten, maar de mensen van Sant'Egidio willen 'hun hart bereiken'. Als het nodig is, regelen ze een arts, een douche, helpen ze bij de administratie, geven ze taallessen. Het idee is: waardig heid teruggeven aan mensen die het niet zo hebben getroffen in het leven. Een paar jaar geleden begon Zeger Polhuijs zelf als vrijwilliger, tijdens zijn studie antropologie in Amsterdam. Hij leerde Sant'Egidio kennen door een vriend die geneeskunde studeerde. ,,Hij zei: kom een keer mee als we brood uitdelen aan de dak lozen. Dat deed ik. In het begin was dat voor mij niet meer dan 'iets goeds doen', 'een goede daad verrichten'. Maar de kern van Sant'Egidio is dat je, net als Jezus, oprecht bevriend raakt met de armen. In de Bijbel staat dat de apostelen op enig moment de armen wilden wegsturen, maar Jezus niet. Sant'Egidio wil armen net als Jezus zien als familie. Ik betwijfelde ten zeerste of ik dat ooit zou kunnen. Ik voelde die liefde in eerste instantie helemaal niet.'' Zeger Polhuijs zag dat mensen die de armen oprecht in hun hart sloten 'heel gelukkig' waren. ,,Ik maakte kennis met een stel dat zelfs voor hun bruiloft daklozen had uitgenodigd. Zij legden me uit dat ze En er was licht De Mozes en Aaronkerk in Amsterdam is de Nederlandse thuisbasis van Sant'Egidio. ZATERDAG 15 FEBRUARI 2020 31

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 119